Yenilenen seçimde sonuçlar gel...
MEBİT

Seçimler yenilendi: Hilvan’da DEM, Pınarbaşı’nda CHP kazandı

Yenilenen seçimde sonuçlar gelmeye başladı. Gayrıresmi sonuçlara göre 31 Mart'ta CHP'nin aldığı Mazgirt Akpazar'da AK Parti, Pınarbaşı ve Büyükkarıştıran'da CHP, Hilvan'da DEM Parti zafer ilan etti.

Abone Ol

2024-06-02 23:01:10 | Son Güncelleme : 2024-07-24 07:32:15

Seçimler yenilendi: Hilvan’da DEM, Pınarbaşı’nda CHP kazandı

Yüksek Seçim Kurul'nun (YSK) yerel seçimlerin yenilenmesine karar verdiği 3 ilçeve 4 beldede kapanan saldıklardan ilk sonuçlar gelmeye başladı. 

YSK'nin yayın yasağını kaldırmasının ardından ilk sonuç Dersim Mazgirt'e bağlı 1700 seçmenli Akpazar beldesinden geldi.  

DHA'nın aktardığına göre; Akpazar'da, resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti'nin adayı Ali Aydın 644 oy alarak belediye başkanı seçildi.

CHP’nin adayı Zeynel Yıldırım 422 oy alırken, DEM Parti’nin adayı Orhan Çelebi 220 oy, MHP’nin adayı Neşe Gür 81, Yeniden Refah Partisi’nin adayı Ahmet Yılmaz da 9 oy aldı.

1381 kişinin oy kullandığı beldede 5 oy geçersiz sayıldı.

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Akpazar'da CHP’nin adayı Zeynel Yıldırım 471, AK Parti’nin adayı Ali Aydın 467 oy almıştı. 4 oy farkla CHP’li Aydın seçimi kazanmıştı.

PINARBAŞI'NDA CHP FARKI AÇTI
Kayseri Pınarbaşı'nda ise resmi olmayan sonuçlara göre 31 Mart'ta 83 farkla seçimi kazanan CHP adayı farkı 289'a çıkardı. 

Ellerindeki ıslak imzalı tutanakları açıklayan CHP Kayseri İl Başkanı seçimi CHP adayı Deniz Yağan kazandı.

DSP 2 OYLA KAZANMIŞTI: BÜYÜKKARIŞTIRAN'I CHP ALDI
Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran belde belediye başkanlığını da kesin olmayan sonuçlara göre CHP'nin adayı Ertuğrul Çamlıca kazandı.

YSK'nin kısıtlı iki kişi oy kullandığı gerekçesiyle seçimlerin yenilenmesine karar verdiği Büyükkarıştıran beldesinde tekrarlanan seçimde 6 partinin adayı yarıştı.

Kesin olmayan sonuçlara göre, CHP'nin adayı Ertuğrul Çamlıca 2 bin 286 oy alarak başkanlığa seçildi.

DSP adayı Hakan Karaman 2 bin 101, AK Parti adayı Rasim Vatansever 14, Yeniden Refah Partisi adayı Fatih Şafak 11, MHP adayı Erkan Tezcan 8, Saadet Partisi adayı Yusuf Berber 3 oy aldı.

Seçimde 4 bin 537 seçmen oy kullandı, 114 oy geçersiz sayıldı.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde DSP adayı Hakan Karaman 2 bin 59, CHP adayı Çamlıca 2 bin 57 oy almış, kısıtlı 2 kişinin oy verdiği tespit edilince seçimler iptal edilmişti.

Sonuçların netleşmesinin ardından sevinç gösterisi yapan CHP'lilere seslenen Ertuğrul Çamlıca, sonuçların kendilerini çok mutlu ettiğini, partilerinin bayrağını yeniden dalgalandırmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Çamlıca, ayrımcılık yapmadan herkesin belediye başkanı olacağını dile getirdi.

DEM PARTİ HİLVAN'DA İKİNCİ KEZ ZAFER İLAN ETTİ
Urfa Hilvan'da ise DEM Parti zaferini ilan etti. DEM Parti İlçe Örgütü önünde toplanan binlerce kişi kutlama yaptı. 

27 bin 686 seçmenin kayıtlı olduğu ilçede, 124 sandıkta oy kullanıldı. 31 Mayıs'ta 521 oy farkı ile seçimi önde tamamlayan DEM Parti adayı Serhan Paydaş 10 bin 357 oy alırken, AK Parti'nin adayı Aslan Ali Bayık ise 6 bin 812 oy aldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre DEM Parti adayı Serhan Paydaş yeniden belediye başkanı seçildi. 

31 Mart'ta DEM Parti'nin Hilvan'da oy pusulalarını yakrken görüntülenen AK Parti adayı Aslan Ali Bayık’ın akrabalarının da aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklanmış, yine AK Parti'Nin itirazı üzerine seçim iptal edilmişti. . 

GÜZELYURT'TA AK PARTİ ADAYI KAZANDI
Yine kesinleşmeyen sonuçlara göre Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde tekrarlanan seçimi AK Parti adayı Ünal Demircioğlu kazandı.

YSK'nin, "kısıtlı seçmenlerin" oy kullandığı gerekçesiyle seçimlerin yenilenmesine karar verdiği Güzelyurt ilçesinde 9 partinin adayı yarıştı.

Üç okuldaki 9 sandıkta vatandaşlar 08.00-17.00 saatlerinde oylarını kullandı. 

Kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti'nin adayı Demircioğlu 873 oy alarak başkanlığa seçildi. İYİ Parti adayı 580, MHP adayı ise 287 oy aldı.

Demircioğlu ve beraberindekiler, ilçe meydanında sevinç gösterileri yaptı. Yenilenen seçimleri açık ara aldıklarını belirten Demircioğlu, "Herkese çok teşekkür ediyorum. Hemşerilerimizin sağ duyusu ve feraseti bizim için çok önemliydi. Allah onlardan razı olsun. Vatandaşlar, bizim arkamızda olduğu sürece yapamayacağımız hiçbir şey yok. Her şeyin en iyisini yapacağız" diye konuştu.

SAĞLIK BELDESİNDE SANDIKTAN MHP ÇIKTI
Aksaray'ın merkez ilçesine bağlı Sağlık beldesinde yenilenen seçimi kesin olmayan sonuçlara göre, MHP adayı Abdullah Tosun kazandı.

Sağlık'ta kayıtlı 1799 seçmen okullardaki 8 sandıkta oyunu kullandı. 

Kesin olmayan sonuçlara göre 806 oy alan MHP adayı Tosun belediye başkanı seçildi, AK Parti adayı Mehmet Yiğit ise 748 oy aldı.

Sağlık beldesinde 31 Mart'ta yapılan seçimde, MHP adayı Abdullah Tosun 763, AK Parti adayı Mehmet Yiğit 762 oy almıştı.

Sağlık beldesinde AK Parti, 31 Mart’taki seçimlerde "kısıtlı seçmenlerin" oy kullandığı gerekçesiyle seçim sonuçlarına itiraz etmiş ve incelemenin ardından itirazı kabul eden Yüksek Seçim Kurulu seçimin yenilenmesine karar vermişti.

AK PARTİ GÜNEYKAYA'YI MHP'DEN ALDI 
Sivas'ın Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya beldesinde yenilenen seçimi 31 Mart'ta 3. sırada yer alan AK Parti adayı Hüseyin Kırışkuzu kazandı.

YSK'nin "seçim torbalarındaki sonuç tutanaklarının düzenlenmediği" gerekçesiyle seçimlerin yenilenmesine karar verdiği Güneykaya beldesinde 4 partinin adayı yarıştı.

Kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti adayı Hüseyin Kırışkuzu 556, MHP adayı Hasan Erçoban 406, Yeniden Refah Partisi adayı Oğuz Kağan Ünal 20 ve Saadet Partisi adayı Mehmet Sarıkaya 5 oy aldı, 34 oy geçersiz sayıldı.

31 Mart'taki seçimlerde MHP adayı Hasan Erçoban 333, Yeniden Refah Partisi adayı Oğuz Kağan Ünal 158, AK Parti adayı Hüseyin Kırışkuzu 149, Saadet Partisi adayı Mehmet Sarıkaya 7 oy almıştı.

31 Mart seçimlerinde 83 oy farkı ile seçimi kazanan CHP'nin adayı Deniz Yağan, bugün yapılan seçimlerde farkı 289'a çıkararak yeniden başkan seçildi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de yenilenen seçimlerde CHP'nin belediye sayısının arttığını belirterek basın mensuplarına açıklama yaptı.

"SEÇMEN MESAJI VERİYOR, ANLAMIYORLAR"
Özgür Özel'in konuşmasından satır başlıkları şöyle:

"Seçmen mesajı veriyor veriyor anlamıyorlar. Biz zaten geçen seçimlerde Pınarbaşı'nda seçimi kazanmıştık. MHP'nin orada milletvekili (Baki Ersoy) önce orada terör estirdi. Hakimleri tehdit etti, küfürler etti. Olmadık şeyler oldu. Seçimler tekrar edildi. Ne oldu? Bugün 284 oy farkla orayı kazandık.

Seçmen kendi kararına hürmetsizlik edeni cezalandırır. Bu kadar basit. 31 Mart akşamında da söyledik. Seçmen her seçimde bir mektup yazar. O mektubu okudun, anladın. Seni ödüllendirir. Anlamazsan, cezalandırır. Bu başarıdan şımarmamak da böyle bir şeydir. Mağlubiyeti kabullenip bundan ders almak da böyle bir şeydir. Yok ben kabul etmiyorum, kaba kuvvete başvuruyorum dersen bu sefer seçmen bir sonraki seçimde kaba kuvvetin ne demek olduğunu gösterir.

"YANLIŞ YAPTI"
Kayseri'deki milletvekili arkadaşımız yanlış yaptı. Partisine yanlış yaptırdı. Seçmen bu hatayı düzeltti. Seçmen karar net, diyor kaba kuvvete teslim olmayız. Devletle millet karşı karşıya gelirse millet kazanır. Biz milletin tarafındayız. Devletin TOMA'sını getirip de oy sayım sırasını karıştırırsanız seçmen düşünür, taşınır ve size bir ders verir. Bu kadar net. CHP'nin 31 Mart'taki rüzgarı artarak devam ediyor.

3 yerde seçimde iddialıydık. İkisini kazandık. Tunceli'de CHP belki oylarını korudu ama AKP orada oylarını ciddi şekilde olmasa da arttırmış görünüyor. Tabii orada yine çeşitli duyumlar geliyor. Meseleyi milletin karşısında devleti diktiler. Orayı dikkatle takip ederiz ama kullanılan oylarda CHP'nin geçen seçimdeki rüzgarını devam ettirdiğini görüyoruz. Bundan çok memnunuz. Hangi partiden olursa olsun bugün milletten belediye başkanlığı görevi ile ilgili onay alan arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. 

CHP'nin belediye sayısı 409'dan 411'e çıkmıştır. 2 arkadaşımızı da yürekten kutluyorum. Bundan sonra 411 belediyemizle birlikte milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz."

  • Etiketler : POLİTİKA
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.