Yazarlar

MEBİT

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Abone Ol

2019-03-08 15:00:00

Kadınlar günün kısa tarihi


8 Mart 1857’de New York’ta yaklaşık 40 bin dokuma işçisinin greve gitmesi ve bu grev sonrası çıkan olay ve kaosta maalesef çoğu kadın 129 kişi canında olmuştu.. Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Kadınlara eşit hakların verilmesinin Dünya barışını güçlendireceği kabul edildi. Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline geldi. Bu olaydan sonra 8 Mart 1977’den itibaren ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanmaya başladı.


KADIN

“Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.” Peygamber efendimizin bu güzel hadisinde yola çıkarak kadının bizler için ne kadar değerli olduğunu göstermiştir. Kadın ilk anamız Hz. Havva’dan beri değerini ve varlığını bizlere göstermiştir. Kur'an-ı Kerîm'de, Hz. Havva'nın yaratılma nedeni "Hz. Adem'e hayat arkadaşı olması ve onunla huzur bulması" olarak belirtilir. Kadın ezelden bu zamana kadar hep erkek için bir kalkan, hayat, huzur ve mutluluk kaynağı olmuştur.


Kadın; kimine göre anne, aşk, sevgi, huzur, mutluluk, eş, melek iken kimine göre de hayat kadını, şeytan, zavallı oluyor. Aslında kadını kötü düşüncelerine alet eden insanlar zavallı ve kişiliksiz insanlardır. Kadın bir erkek gibi fiziki gücü çok iyi olmayabilir. Ama aklıyla, hayatıyla, varlığıyla her şeyi yapabilecek güçtedir. Yeter ki kadını sevin ve değer verin. Kadın sevildiğini anladığında hayatını sadece sevdiği insan için değiştirir. Ama kadına hor bakıp aşağılayıp, kötü görüp, zavallı gözüyle bakarsanız. İşte o zaman hayat sizin için bir zindan olmuştur. Çünkü kadınsız bir hayat kanadı olmayan kuş misali gibidir. Bu hayatta çırpındıkça sadece yerinde kalırsın. Ve huzur adında senden bir şey kalmaz kadın yaşam boyunca sevdikçe sevildikçe sana mutlu ve güzel bir ömür sunar. Dayakla, tehditle, aldatmayla ve kaçmayla sana huzur vermez vermek istese de veremez. Bir kere kalbi kırıldı mı onu düzeltmek çok zor.


Hayatın güzelliği kadın ile yaşanır. Bu sadece sevgili ve eş olarak değil bu sizin anneniz, kızınız, kardeşiniz, teyzeniz, ablanız, halanız, yengenizde olabilir. Çünkü kadın olan her yer gül gibidir. Kadın olan yer güzelliğin ve kibarlığın olduğu yerdir.


Aile dediğimizde; öncelikle aklımıza anne, baba ve çocuklardan oluşmaktadır. Aile yapısının temel unsuru annedir. Anne yüreğiyle ,dişiyle ve hayatıyla yuvasını kurar. Kadınlar, halkın en fedakar, çalışkan ve üreten bireyleridir. Toplumumuzda kadınlar pek hak ettiği değere ulaşmamıştır. Hiçbir toplumda kadın ,kadın gibi yaşayamıyor ve önemsenmiyor. Son yıllarda yaşanılan kadın cinayetleri maalesef dünya olarak bizlerin kadına önem vermediğimizi göstermektedir.


Aslında kadın bizim için anne, sevgili, eş, aşk, gurur ve hayat olmalıdır. Adam olmadan önce insan olmanın değeridir. Kadın her zaman gözün nuru, kalp atışı olmalıdır. Üretkenlik ve toplumun olmasa olmazıdır. Mutluluğun göstergesi, çocukların annesidir. En önemlisi kadın bir ANA gözüyle bakılmalı.


Kadın; bir elmas gibi parlaklığıyla gözleri kamaştıran bir yüce insandır. Mutlu etmeyi bilen mutluluğuyla mutluluk veren bir değerdir kadın.


BÜTÜN GÜZEL KADINLAR bugün değil her gün çok önemlisiniz. Sizler bu hayatın çiçeği ve ışığısınız kendinizi asla yıpratmayın çünkü ışık olmadan hayat olmaz sizler ışıksınız bizler sizin ışığınızda yürüyenleriz. Işıksız hayat olmaz.


HEP AYDINLIK VE IŞIK İÇİNDE KALINIZ GÜNÜNZ KUTLU, MUTLU, HUZURLU VE AŞK İLE OLSUN

Sevgilerle

  • Etiketler :
  • Van Haber