Yazarlar

MEBİT

YGS ÖNCESİ SON TAKTİKLER

YGS ÖNCESİ SON TAKTİKLER

Abone Ol

2015-03-03 15:00:00

15 Mart’ta YGS yapılacak. YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı), üniversiteye giriş sisteminde ilk aşamadaki sınavın adı. Türkiye’de altıncı kez uygulanacak. Peki sınava sayılı günler kala, öğrencilerin yapmaları ve yapmamaları gerekenler nelerdir? Öncelikle belirtmekte fayda var: YGS, 9. sınıf müfredatından soruların sorulduğu, bilginin yanı sıra öğrencinin dayanıklılığının, konsantrasyon gücünün, dikkatinin, analiz ve sentez becerisinin ve okuduğunu anlama becerisinin sınandığı bir sınavdır.Bu yüzden öğrencilerin, son günlerde psikolojik ve biyolojik açıdan iyi bir final yapmaları gerekmektedir. Peki ne yapılmalıdır? Öğrencilerin sınavda başarılı olmalarının en önemli yolu, sınav gününü normalleştirmeleridir. Sınav gününü ne kadar normal bir gün haline dönüştürebilirlerse, o kadar başarılı olacaklardır. Bu yüzden, sınava en geç bir hafta kala, sınav gününün atmosferinin yaşanması gerekir. Bu temelde uyku ve kahvaltı saatlerinin netleşmesi gerekir. Önerilen uyku saatleri 23.00-06.00 arasıdır. Uyku düzeni, öğrencilerin kendilerini sistemleştirmelerinin en önemli yoludur. Bu yüzden işe buradan başlanması önemlidir. Öğrenci, son bir haftada en fazla 7 saat, en az 6 saat uyumalıdır. İnsanın yaratıcılığının hat safhaya çıktığı zamanı, uyandıktan 3 saat sonrasıdır. Bu yüzden sınav saatinden 3 saat önce öğrencilerin uyanmaları önemlidir. Yani YGS saati 10.00 olduğuna göre, öğrencilerin en geç 07.00’da uyanmaları önemlidir. Son bir haftada kahvaltı saatleri ve kahvaltıda yenilenler önemlidir. Özellikle sınav sabahı yapılacak kahvaltının, son bir haftada yapılması çok önemlidir. Yine sınava bir kaç gün kala, yağlı yiyeceklerden ve kırmızı etten kaçınılması önemlidir. Sınava bir hafta kala, öğrencilerin konu çalışmalarını en aza indirmeleri gerekir. Konu çalışması daha çok hatırlama amaçlı, kısa zaman dilimlerinde yapılmalıdır. Konu yerine deneme sınavlarına ve soru çözümüne ağırlık verilmelidir. Son 1 hafta sabah sınav saatinde (10.00) bir deneme sınavı çözülmeli, öğleden sonraları sınav değerlendirmesi yapılmalı, akşamları ise son yılların ÖSS-YGS soruları, deneme sınavı şeklinde, çözülmelidir. Sınava 2 gün kala, yani 13 Mart’ta 2013’ün, 1 gün kala ise (14 Mart) 2014’ün YGS soruları çözülmelidir. En son yapılması gereken çalışma da budur. 14 Mart günü ders çalışılması uygun değildir. Bu günü öğrenciler, daha çok kendilerini yormayacak etkinliklerle geçirmelidirler. Sigara içilen ortamlarda bulunmamaları, gürültülü ortamlarda dolaşmamaları ve ağır sportif etkinliklerde bulunmamaları gerekir.
Kendisini mutlu edebilecek ve çok fazla efor sarfetmesini gerektirmeyecek etkinlikler yapması gerekir. Örneğin sevdiği kişilerle kır gezisi yapabilir, uzun zamandır görmediği bir akrabasını ya da arkadaşını ziyaret edebilir. Sınava bir gün kala yapılması gereken en önemli şey, sınav binasının ve salonunun görülmesidir. Daha önce görülmüş olsa ya da bilinen bir yer olsa da öğrencilerin, sınava girecekleri salonlarını önceden görmeleri, onların kaygılarını azaltacaktır. Sınav salonunda abartıldığı gibi deneme sınavının çözülmesi, sıranın değiştirilmesi gerekmez. Ancak öğrencinin sırasında birkaç dakika oturması, sınıfının rengini, ışığı alma açısını, öğretmen kürsüsünün ve çöp kutusunun yerini öğrenmesi, kaygısını azaltmasında önemlidir. Yine oturduğu yer ile sınava gireceği yer arasındaki mesafeyi iyi ayarlaması da çok önemlidir. Sınav akşamı, psikolojik ve biyolojik açıdan yapılması gerekenleri de sıralayalım: Sınav akşamı öğrencinin ılık bir duş alması ve uyumadan önce klasik müzik dinlemesi, ayrıca bir dilek tutması onu rahatlatacaktır. Uyumadan önce hissettiklerini yazması da onu rahatlatacaktır. Eğer bunu sınava birkaç gün kala yaparsa, sınav akşamı uykusuzluk problemini de çözecektir. Sınav akşamı, sınavda götürülmesi gereken belgelerin hazırlanması gerekir. “Sınav Giriş Belgesi” ve “Kimlik” olmadan öğrenci sınava giremez. Bu yüzden bu iki belgenin, sınav akşamı hazırlanması önemlidir. Sınav Giriş Belgesi kaybolan, yırtılan ya da ellerine geçmemiş olan öğrenciler, nüfus cüzdanlarıyla bizzat başvurarak,
ÖSYM Merkezleri’nden ikinci bir giriş belgesi çıkarttırabilirler. ÖSYM Merkezleri, sınav sabahı da açık olacaktır. Yine Nüfus Cüzdanı kaybolmuş öğrenciler de, üzerinde kimlik numarasının ve fotoğrafının bulunduğu başka bir belgeyle (ehliyet, sağlık karnesi, yeşil kart, nüfus cüzdan örneği, evlilik cüzdanı gibi) sınava girebilirler. Sınavda öğrencilerin rahat giysiler tercih etmeleri, rahat hareket etmeleri açısından önemlidir. Ayrıca parfüm, kolonya, krem gibi koku yayıcıların da aşırı kullanılmaması önemlidir. Evden çıkarken öğrencilerin, en geç Saat: 09.30’da, en erken 09.15’te sınav binasının bahçesinde olmaya çalışmaları da dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Çünkü erken giderse strese girer, geç giderse de telaşlanır. Saat: 09.30’da öğrenciler salonlarına alınacaktır, 09.45’te sınav kitapçıları dağıtılacaktır, 10.00’da ise sınav başlayacaktır. Sınav zilinin çalınmasıyla birlikte, öğrencilerin heyecanlanması çok normaldir. Bu yüzden heyecanlanan öğrencilerin, kendilerini suçlamamaları ve sakin davranmaya çalışmaları gerekir. İlk 20 dakikaya kadar da heyecanın yatışmaması doğaldır. Bir süreden sonra, suyun yüzeyine çıkan bir nesne gibi, öğrencinin de bilgileri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacaktır. Sınav sırasında öğrencilerin, olup bitenlere karşı kayıtsız kalmaları çok önemlidir.Gözetmenlerin birbirleriyle konuşmalarına, birileriyle tartışmalarına, yüksek sesle soru soranlara, başkalarının ses çıkarmalarına öğrencilerin kayıtsız kalmaya çalışmaları gerekir. Ancak aşırı rahatsız edici durumlarda, öğrencilerin gözetmeni uyarma hakları vardır. Yine sınav boyunca her öğrencinin, bir kez tuvalet hakkı da vardır. Ancak bu hak, sınav salon görevlilerinin inisiyatifindedir. Sınav sırasında test tekniklerinin kullanılmaya çalışılması, dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Örneğin zaman alıcı ve psikolojik gerilimi yüksek soru tipleri karşısında öğrencilerin soğukkanlı davranmaları çok önemlidir. Sınav tekniğinde, her 10 sorudan biri çok kolay, biri de çok zordur. Bu iki soru tipleri de tuzak olarak kullanılır. Öğrencilerin, çok kolay sorularla karşılaştıklarında, “sınav çok basit” edasına kapılıp, sınavı hafife almamaları gerekir. Unutulmamalıdır ki, müsabakayı kaybetmenin en önemli nedenlerinden biri, rakibi hafife almaktır. Bu yüzden bu soru tipleri karşısında öğrencilerin soğukkanlılıklarını yitirmemeleri gerekir. Yine zor bir soru ile karşılaştıklarında, “sınav çok zor, baştan kaybettim” edasına kapılmamaları da çok önemlidir. Bu sorularla karşılaşıldığında, sorunun bırakılıp diğer sorulara geçilmesi gerekir.


Öğrenciler, bu vesileyle, çok önemli olan bir tekniği (Turlama Tekniği) kullanabilirler. Turlama Tekniği, karşılaşılan zor ve zaman alıcı soruların bir sonraki tura bırakılmasıdır. Kodlamayı en sona bırakmak, büyük bir hatadır. En doğru kodlama şekli ise sayfa sayfa yapılan kodlamadır. Sınav bitiminde, öğrencilerin salondan çıkarkenki düşünceleri ve duyguları, onların sağlıkları açısından çok önemlidir. Bunun için sınav nasıl geçerse geçsin, salondan çıkarken öğrencilerin, “sınavımın iyi geçmesi için elimden geleni yaptım, kendimle gurur duyuyorum.” diye düşünmeleri, onların hayatlarını önemli ölçüde olumlu etkileyecektir. Muhtemelen YGS sonuçları 1 hafta – 10 gün içinde açıklanacaktır. Ancak öğrencilerin, sınav sonuçlarını beklemeden, YGS’den bir iki gün sonra LYS’ye çalışmaya başlamaları gerekir. Sınava girecek bütün öğrencilere başarılar dilerim. Alınları açık, başları dik, göğüsleri kabarık olsun. Gelecekleri bir şiir tadında, bir melodi güzelliğinde olsun.
Zafer sancaklarını göndere çekecekleri günü heyecanla ve büyük bir sabırla bekliyorum. Onları ve onların başarılarını ayakta alkışlamak istiyorum. Unutmayın ki sevgili öğrenci arkadaşlar, sizler güçlü bir insansınız. Unutmayın ki her gün yeni bir gün doğuyor. Bu yeni gün yarın da doğacaktır. Her yeni güne umutla bakmalısın ve bu günde en iyisini sen yapmalısın. Biliyorum ki bu yeni gün senin yüreğine ve beynine doğuyor. Çünkü bu yeni gün senin yüreğinden ve beyninden doğuyor. Yaşasın yeni gün ve yeni günün ilk ışıkları! En güzel sabahta buluşmak dileğiyle… İyi şanslar.

  • Etiketler :
  • Van Haber