Yazarlar

MEBİT

BU YAZI HEPİMİZ İÇİN!

BU YAZI HEPİMİZ İÇİN!

Abone Ol

2014-08-21 15:00:00

Uyuşturucu… Yavaş yavaş öldüren zehir… Süründüren, yaşamayı zindana çeviren beyaz ölüm…Son yıllarda uyuşturucu kullanma yaşı 10’a düştü. Bu, iki yönden çok büyük bir felaket. Birincisi, onbinlerce taze fidan, henüz hayatlarının baharında ölüme terk ediliyor. İkincisi, yetkililer ve ilgili kurum-kuruluşlar bunu engellemek adına kılını kımıldatmıyor.O halde iş bizlere düşüyor. Çocuklarımıza biz sahip çıkmak zorundayız. Uyuşturucu konusunda herkesin herkese anlatması gereken bir şeyler olmalı. Bu yüzden, herkesin bilmesi gerekenler var. Bu hepimizin bilmesi gereken ve bilirsek belki de bir çok hayat kurtarmamızı sağlayacak bilgileri sizlerle paylaşıyorum.Uyuşturucu Çeşitleri ve Etkileri Nelerdir?


EROİN: Eroin; beyaz, gri, koyu gri, fildişi ve kahverengi tonlarda, küçük kristaller halinde veya un gibi toz halinde bulunabilir. Uyuşturucu maddeler arasında en etkilisi dolayısı ile de en tehlikelisidir. Buruna çekilerek alınan eroin etkisini anında gösterir, burun vasıtası ile kolayca damarlara ulaşan eroin her alındığında ölüm tehlikesi vardır, her kullanımda damarların çatlama ihtimali vardır. Bu şekilde kullanılan eroin sonucunda ölüm çabuk gerçekleşir kurtulma şansı çok azdır. Eroinin en tehlikeli ve ölüme en yakın olan kullanma şekli damara şırınga ile enjekte edilmesidir. Bu şekilde eroin kullanan bir insan damarına enjekte ettiği her eroinle birlikte ölüm riski taşır yaşaması ise bir şanstır. Eroin kullananlar terler, kalpte çarpıntı başlar, vücudu kırılır diz, bel ve başında şiddetli ağrılar oluşur, iştahı kapanır, çalışma gücünü kaybeder. Büyük bir üzüntü yaşar buna bağlı olarak toplumla olan ilişkisini sıfıra indirir. Gözlerindeki canlılık belirtileri kaybolur, sürekli olarak dalgın halde bulunup dünya ile ilgili alakaları kalmaz. Yaşayan, bir ölüden farksızdırlar ve tüm bu olumsuzluklardan kurtulabilmek için tek kurtuluşlarının eroin olduğunu düşünürler. Vücuda giren bir gram eroin beynimizdeki bir milyon hücreyi öldürmektedir.


KOKAİN: Kokainin rengi beyazdır, genellikle asit borik veya sodyum bikarbonat gibi beyaz toz maddelerle karıştırılarak saflığı bozulur. Ayrıca kokain satıcıları sattıkları kokaini çoğaltmak için kokainin içine çeşitli maddeler koyarlar. Bunlardan bazıları şunlardır; diş macunu, bebek maması, floresan lambasının tozu, yemek sodası vb. Genel olarak kokain burundan çekilerek ve nargile aracılığı ile kullanılır. Sinir sistemi üzerinde anında etki yapan kuvvetli bir uyarıcıdır. Kokain kullananlarda başlangıçta geçici bir zindelik ve neşe hali ile birlikte zeka, söz ve hafızalarında geçici bir berraklık hissederler. Buna bağlı olarak yorgunluk azalır, çok konuşma ve aşırı heyecanlanma meydana gelir. Kokain burundan çekildikten kısa bir süre sonra merkezi sinir sistemini uyarır. Kalp vurum sayısı, kan basıncı ve solunum artar. Hareket çoğalır. Kaslarda gerilme ve kasılmalar olabilir. Bir süre sonra kokainin merkezi sinir sistemi üzerinde uyuşturucu etkisi olur. Kokain alanlarda bulantı ve kusma görülür.ESRAR: Esrar çok şiddetli bir beyin zehridir, bilhassa zekaya etki eder. Bu yüzden "zeka zehiri" de denilebilir.Esrar alındıktan sonra görülen fizyolojik belirtiler, alınan maddenin miktarına, karışık olup olmadığına, alış süresine ve kişilik özelliklerine göre değişir. Bu nedenle esrara bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik belirtilerden söz etmek oldukça zordur. Esrar kullanıldığında; ağız kurur, gözbebekleri genişler, yüz kızarır, kalp vurumu ve nabız sayısı artar. Kan basıncı yükselir. Göz kanlanır, boğazda yanma, öksürük, bulantı, kusma ve ishal görülebilir.


ECSTASY: Son yıllarda en çok kullanılan ve en yaygın olan uyuşturucudur. Hap şeklindedir. Kelime olarak İngilizce deki " X T C " harflerinin yan yana okunmasına dayanmaktadır. Uyarıcı etkileri yoktur. Bu yüzden kullananlarda uzun süre belirti görülmeyebilir. Belirtileri anında ortaya çıkar ve deyim yerindeyse iş işten geçmiş olabilir. Tek engeli ve çaresi, bilinçlenme ve dikkatli davranmadır.


LSD: LSD en etkili ve bir o kadar da tehlikeli bir uyuşturucudur. LSD ilk alındığında aldatıcı tesirini göstermekte, beynin süratle çalışmasını sağlamaktadır. O andan itibaren insan kendini rüya aleminde zanneder. Fakat ne var ki bu renkli rüya alemini bir umursamazlık ve donukluk hali takip eder ve yaklaşık 10-15 saat devam eder. Ağızdan salyalar akmaya başlar, dil peltekleşir, her şeye razı olma hali görülür. Aldatıcı halin sona ermesiyle artık rahatsızlık başlar. Baş dönmesi, göz kararması, bitkinlik, sindirim organlarında bozukluk, kusma, baş ağrısı ve uykusuzluk başlar. Beynin çalışması imkansızlaşır. Kişi bu kötü durumdan kurtulmak için tekrar LSD almak ister ve bu kısır döngü böylece devam eder, gider. Şahsın çalışması gerekiyorsa, üzerinde ki yorgunluğu atmak ve kafasının yeniden çalışması için bu zehre ihtiyaç duyar.


AFYON: Afyon da çeşitli şekillerde alınabilir ancak hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın aynı tesiri gösterir. Başlangıçta varsa ağrıları azaltır, üzüntüler kaybolur, sıkıntılar geçer ve geçici bir keyif hali başlar. Afyonkeşler bu keyif haline balayı derler. Fakat bu keyif hali çok kısa sürer. Ardından mide bulantısı, baş dönmesi, renk solması, kalp ve solunum yavaşlaması ile birlikte zehirlenme hali baş gösterir. Afyon çok miktarda ve birden alınmışsa içen kimseyi komaya sokar ve ölüm tehlikesi belirir. Uyuşturucu Nerelerde Satılır ve Temin Edilir?

* Okul önleri.

* Okul kantinleri.

* Seyyar satıcılar.

* Şehir merkezlerine kurulmuş büfeler.

* Otogarlar, havaalanları

* Otobüs – minibüs durakları.

* Halk Pazar alanları.

Uyuşturucu Satanlar Hangi Kılıklara Girerler?

* Aile dostu, uzaktan gelmiş akraba.

* Pazarlamacı.

* Gazete satıcısı.

* Seyyar satıcı.

* Yeni atanan öğretmen, hademe.

* Servis şoförü, muavin.

* Kantin işletmecisi.

* Zabıta.

* Polis.

* Yardımsever.

* Dilenci.

 

Uyuşturucu Satanlar – Kullananlar Hangi Şifrelerle Konuşur ?

Eroin: mal, beyaz, toz, beyaz kelebek, kağıt üstü, h (eyç), junk, haşhaş, staff, charlie, kireç, kar, cevher, kız, beyaz peynir, ilaç, something. Esrar: Derman, ot, plaka, mühür, sarıkız, anten, sarma, paspal, gıya, gogo, gonca, kuru, cigara, cigaralık, marijuana, deli gonca, ahna, henry, patates, keçi, yeşil, kendir, elek altı, siyah, saddam, kenevir, jelatin, mal, sarı, çiçek, sündüz, cam macunu, kına, kuriş, gubar, nane, Kokain: Kok, koko jamboo, kola, pırlanta, otoban, beyaz ten, pudra, toz şeker. HAP: Leblebi, roş, papik, roş ikilik, sarı bomba, roş onluk, aspirin. ECSTASY: Ex, E, beyaz kumrular, soda, uçuş, kanat.

 

Çocuğunuz Böyleyse Derhal Harekete Geçin?

* Sizden aniden ve hızla uzaklaşıyorsa.

* Gözbebekleri şişmiş, büyümüş veya kızarmışsa.

* Aşırı kilo kaybı varsa.

* Cebinde ya da herhangi bir özel eşyasının içinde sigara kağıdı çıkmışsa.

* Yanında çiçek tohumlarına benzer tohum taşıyorsa.

* Odasında veya elbiselerinde ot kokusu varsa.

* Pipo, küçük su şişeleri, traş bıçağı, küçük borular taşıyorsa.

Asla Unutmayın!

Çocuğunuz veya bir tanıdığınız veya siz, uyuşturucu kullanmaya başlamışsanız ya da uyuşturucuyla ilgili şüphe duymuşsanız, bunları yapın:

* Sakin olun ve zıtlaşmayın.

* Tedavisinin mümkün olmadığını düşünmeyin.

* Bir gün bile ertelemeyin.

* Asla tek başınıza mücadele etmeyi seçmeyin. Yardım alın.

  • Etiketler :
  • Van Haber