Van'ın Edremit ilçesinde susuz...
MEBİT

Van Edremit'te meyve bahçeleri kuruyor!

Van'ın Edremit ilçesinde susuzluk nedeniyle meyve bahçeleri kuruyor. Verim kaybının yüzde 80'e ulaştığını vurgulayan çiftçiler yetkililerden çözüm bekliyor.

Abone Ol

2023-07-31 10:59:11 | Son Güncelleme : 2023-12-11 13:36:41

Van Edremit'te meyve bahçeleri kuruyor!

İklim krizi ile beraber su kaynakları kuruyor. Su sorunun yaşandığı kentlerden biri de Van. İçme suyu sorununun yanı sıra kentte sulama suyunda da sorun yaşanıyor. Yüzde 2'lik orman varlığı ile Türkiye'nin en az yeşile sahip dördüncü ili olan Van’da mevcut yeşil alanlar giderek azalırken, tarım arazileri de susuzluktan nasibini alıyor.

Edremit'te meyve bahçeleri susuzluk nedeniyle kururken, çiftçilere göre bu yıl verim kaybı yüzde 80'i buldu.

'KANALDAN AYDA SADECE BEŞ GÜN SU VERİYORLAR'

Edremit’in Kadembas mevkiinde çiftçilik yapan Lütfü İlhan, kendi elleriyle oluşturduğunu meyve bahçesine 23 yıldır emek veriyor. İlhan, "Suyu gerektiği gibi kullanmadıkları için susuz kalıyoruz. Yanı başımızdan Şamran Kanalı geçiyor, ayın sadece beş günü su veriyorlar. Bahçelerde yıldan yıla verim düşüyor. Geçen yıl bir ton kuru kayısı aldım, bu yıl 250 kilo bile yok" dedi.

'KURUMLAR BİRBİRİNİ SUÇLUYOR'

Yetkililerin ilgisizliğinden yakınan İlhan, "Kime dert yanacağız, bilmiyoruz. Belediyeye gidiyorsun DSİ’yi suçluyor, DSİ’ye gidiyorsun VASKİ’yi suçluyor. Bu konuya eğilen yetkili yok. Su sorunumuz büyük. Kısa süre sonra bu bahçeleri de göremeyeceksiniz. Van’ın göz bebeği yeşil Edremit apartmanlarla dolacak" diye konuştu.

'BAHÇEMİ 18 GÜN SONRA SULAYABİLDİM'

Celal Akar ise 14 yıldır bahçesinde çoğu endemik birçok meyve ve sebze yetiştiriyor. Akar, "18 gündür ilk defa bahçemin bir kısmını sulayabildim. Suyun yetersizliğinden muzdaribiz. Bir ağaç, 4 yıl arka arkaya su alamazsa kurur. İki senedir su kıtlığı var. Yazın ortasındayız, hâlâ sulanmayan bahçeler var. Bunlar çok yakında kuruyacak. Cevizler yapraklarını döktü. Meyveler olgunlaşmadan dökülüyor. Böylece verim de düşüyor. Yılda birkaç kez meyve almam gereken çileklerden sadece iki defa meyve alabildim. Su sorunundan dolayı üçüncüyü alamayacağız. Şimdiden solup gittiler" dedi.

'YEŞİL EDREMİT ÇÖL OLACAK'

Yüzde 80 verim kaybı yaşadıklarını dile getiren Akar, öyle devam etti: "Bununla geçimini sağlayan insanlar var. Örneğin; ben bu bahçenin geliriyle çocuklarımı okutuyorum. Başka bir gelirim yok. Bu yüzden zararımız büyük. Yetkililerin bir an evvel çözüm bulması lazım. Bir sene belki idare edebilirim ama buna benim de gücüm yetmez. Birçok ağaç kuruyup gidecek ve yerine binalar dikilecek. Bahçeler kuruyacak, Yeşil Edremit çöl Edremit olacak."

Kaynak: Artı Gerçek

  • Etiketler : SU VASKİ
  • Bu Haberle İlişkili Video Galeriler
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER