Temmuz ayında yapılan zamla be...
MEBİT

Van'da emeklilerin gözü kulağı zam kararında

Temmuz ayında yapılan zamla beklentileri karşılanmayan milyonlarca emekli aylardır ek zam bekliyor. Van'da da emekliler şartlarının iyileştirilmesini istiyor.

Abone Ol

2023-09-22 13:25:47 | Son Güncelleme : 2024-06-22 01:01:16

Van'da emeklilerin gözü kulağı zam kararında

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışına sayılı günler kala çağrıda bulunan Tüm Emekliler Derneği Van Şube Başkanı Naci Şahin, emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini belirterek, “Aylardır yoksulluk çeken emekliler, geçici değil kalıcı radikal çözüm bekliyor. Adil ve eşit maaş için acilen intibak yasası çıkarılarak Sosyal adalet yeniden tanzim edilmelidir. Emekliler hizmetlerinin ve ödedikleri pirimlerin karşılığı geçine bilecekleri bir emekli aylığı istiyor” dedi.

Emeklilere temmuz ayında yapılan yüzde 25'lik zammın ardından birçok emeklinin beklentisi karşılanmadı ve ek zam beklentisi başladı.  Yapılan son Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilerin mağduriyetini gidermek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma başlattığını açıklamasından sonra emeklilerin gözü zam kararına çevrildi.

“KALICI ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”

Vansesi Gazetesi'ne konuşan Tüm Emekliler Derneği Van Şube Başkanı Naci Şahin, emeklilerin geçinemediğini belirterek, “Emekliler hayat pahalılığı karşısında her geçen gün daha çok ezilmektedir. Her şeye zam yağmur gibi yağıyor. Emekliler perişan vaziyette. Gıdaya, ulaşıma, suya, ekmeğe zam geldi. Ete yetişmek zaten mümkün değil. 7 bin 500 lira alan bir emekli bu maaşla nasıl geçinsin? Emeklilerin hali ne olacak? Yıllarca ülkesine hizmet eden emekliler bu muameleyi hak etmiyor.Bir emekli geçmişte asgari ücretin çok üzerinde para alıyordu. Şu anda asgari ücret 11 bin 402 lira oldu, emekli aylığı 7 bin 500 lirada kaldı. Bu uçuruma nasıl çözüm bulunacak? Aylardır yoksulluk içinde olan emekliler, geçici değil kalıcı radikal çözüm bekliyor. Adil ve eşit maaşlar için acilen intibak yasası çıkarılmalı, Sosyal adalet yeniden tanzim edilmelidir. Emekliler hizmetlerinin ve ödedikleri pirimlerin karşılığı geçine bileceği bir emekli aylığı istiyor. Ülkemizde maalesef emeklilere kıymet verilmiyor. Ekonomik olarak sıkıntılı günlerden geçen emekliler zam müjdesi bekliyor. Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra şuan dört gözle Meclis’in açılmasını bekliyoruz. En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine getirilmeli. Biz emekliler olarak artık değer görmek istiyoruz. Dışlanmak istemiyoruz. Yıllarca emekli olabilmek için çalışıp prim ödedik. Emeklerimizin hakkını istiyoruz. Umarız emeklileri mutlu edecek, geçim kaygısı yaratmayacak zam miktarı açıklanır. Sağlıktan kesilen katkı paylarının kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

TEMMUZDA YÜZDE 25 ZAM VERİLMİŞTİ

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerine temmuz ayında yüzde 25 zam yapılmıştı.

Memurlara yapılan 8 bin 77'lik seyyanen artış sonrası emekliler de maaşlarda iyileştirmeye yönelik talepte bulunmuştu.

En düşük emekli maaşı halen 7 bin 500 lira olarak uygulanıyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her 6 ayda bir enflasyon oranı kadar zam alıyor. Memur emeklileri ise toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkına hak kazanıyor. Emeklilerin yeni maaşları ocak ayı enflasyon rakamları sonrası netlik kazanacak. 

  • Etiketler : EMEKLİ ZAM
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER