Şırnak, Ağrı ve Van'da 25 Kası...
viyadent

Şırnak, Ağrı ve Van'da şiddete karşı alana çıkan kadınlara polis müdahalesi; gözaltılar var

Şırnak, Ağrı ve Van'da 25 Kasım'da kadına yönelik şiddete karşı alana çıkan kadınlara polis müdahale etti. Çok sayıda kadın darbedilerek gözaltına alındı.

Abone Ol

2022-11-25 15:43:31 | Son Güncelleme : 2022-12-08 04:10:44

Şırnak, Ağrı ve Van'da şiddete karşı alana çıkan kadınlara polis müdahalesi; gözaltılar var

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'nde alana çıkan kadınlar bazı bölge illerinde polis müdahalesine maruz kaldı. Kadınlar darbedilerek gözaltına alındı.

CİZRE'DE ÇOK SAYIDA KADIN GÖZALTINA ALINDI
Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Özgür Kadın Harareti (Tevgera Jinên Azad-TJA) öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüşe polis müdahale etti. Orhan Doğan Caddesi’nde “Jin jiyan azadî, Li diji faşizme qirkirina jinan dem dema azadiya jinane” pankartıyla bir araya gelen kadınlar, buradan sebze haline doğru yürüyüşe geçti.

Sloganlar eşliğinde sebze haline varan kadınların önü kesen polis, aralarında Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kadını darbderek gözaltına aldı. Bu esnada kadınlara yönelik polis uygulamasını cep telefonlarıyla görüntülemek isteyen yurttaşlar da engellendi, bir genç gözaltına alındı.

Ayrıca alanda haber takibi yapan gazetecilerin de işlerini yapmaları, görüntü çekmeleri engellenmeye çalışıldı.

Kadınların gözaltına alınması sonrası Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekilli Feleknas Uca, “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla tek başına yürüyüşü sürdürdü. Ardından açıklama yapan Uca, "Bugün şiddetle mücadele günü ama siz bir kez daha kadına şiddet uyguladınız. Bunun hesabını vereceksiniz. Faşizmi tarihin çöp sepetine atacağız" dedi.

Gözaltına alınan kadınların, ilçe emniyet müdürlüğüne götürüleceği belirtildi.

VAN'DAKİ YÜRÜYÜŞ ENGELLENDİ, POLİS BİBER GAZI KULLANDI
Van'da da TJA çağrısıyla gerçekleştirilmek istenilen yürüyüş polis tarafından engellendi. Şiddete karşı alana çıkan kadınlar, biber gazı da sıkılarak darbedildi.

 

Ayrıca yürüyüş için HDP il ve ilçe binalarında toplanan çok sayıda kadının çıkmaları engellendi.

AĞRI'DA 5 GÖZALTI
Ağrı'da kadınlar, HDP İl Örgütü binası önünde bir araya geldi. Açıklamaya engel olan polisler, kadınlardan HDP MYK üyesi Hatice Akdağ, HDP İl Genel Meclis üyesi Dilek Karataş, DBP İl Eş Başkanı Melike Özmüş ile iki kadını gözaltına aldı. Gözaltına alınan kadınlar Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. (MA)

  • Etiketler : KADIN ŞİDDET
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER