Türkiye 14 Mayıs 2023 Pazar gü...
MEBİT

AK Parti Van 1. sıra milletvekili adayı eski bir bakan mı?

Türkiye 14 Mayıs 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için sandık başına gidecek. Seçim tarihinin kesinleşmesi sonrasında partiler milletvekili aday adaylığı sürecini başlattı.

Abone Ol

2023-03-18 00:23:54 | Son Güncelleme : 2023-12-02 07:48:08

AK Parti Van 1. sıra milletvekili adayı eski bir bakan mı?

Serhat News'ten Sıddık Güler'in haberi:

Tabii “Urfa’da sel felaketi” haberiyle uyandığımız hafta ortasında bu kulis haberini paylaşmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ama AKP Van 1. sıra milletvekili adayının eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül olacağı söyleniyor. Ankara’dan gelen kulis bilgisi böyle. Bekleyip görelim.

Ankara’dan bu bilgiler gelirken AKP Van İl örgütünde son zamanlarda çetin bir ‘milletvekili adayı olma’ savaşı yaşanıyor. Bazı AKP’liler, eski bakanlardan Hüseyin Çelik’in liste başı olmasına kesin gözüyle bakıyor. Seçimlere az bir süre kala Kahyan Türkmenoğlu’nun, yaptığı son hamleler ve Ankara’da yürüttüğü lobi çalışmalarıyla kendi ismini ön plana çıkarmayı başardığı görülüyor.

Özellikle il başkanlığı yarışında Kayhan Türkmenoğlu’na yakın olan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray’ın kardeşi Emre Güray’ın il başkanı olması Türkmenoğlu’nun iktidar yolunda elini güçlendirdi.

Ancak yurttaşların yüzde 95’inin Kürt olduğu kentte, Emre Güray ve Kayhan Türkmenoğlu’nun Kürtçe bilmemesi ise yönetimde yeni bir krizi beraberinde getirdi. Son atamalarla birlikte Van’dan genel merkeze çok sayıda şikayetin gittiği bilinen bir gerçek. Partililer kentte oy oranlarının ciddi düzeyde düştüğüne dikkat çekerek, Kürtçe bilmeyen aday ve il başkanıyla seçim çalışmalarının yapılmasının imkansız olduğunu vurguluyor.

İtiraz seslerinin yükselmesinden sonra AKP Genel Merkezi’nde Kürt olan ve Kürtçe bilen eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ismi ön plana çıkmaya başladı. Parti kaynakları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürpriz bir şekilde Abdulhamit Gül’ü kente liste başı olarak gönderme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Abdulhamit Gül’ün aday olarak gönderilmesi durumunda Van’da son üç yıldır milletvekili hazırlığı yapan Kayhan Türkmenoğlu için bir hayal kırıklığı yaşanacağı aşikâr.

  • Etiketler : SIDDIK GÜLER Van Haber VAN VAN AK PARTİ 2023 SEÇİMİ
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER