CHP Kadın Kolları, 25 Kasım Ka...
MEBİT

CHP Van İl Kadın Kolları Başkanı Aslan: "Binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk"

CHP Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında ortak bildiri yayımladı. CHP Van İl Kadın Kolları Başkanı Aslan, “Kadın cinayetleri politiktir!” Dedi.

Abone Ol

2022-11-25 21:55:52 | Son Güncelleme : 2024-07-23 02:08:39

CHP Van İl Kadın Kolları Başkanı Aslan: "Binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk"

CHP Kadın Kolları, kadına yönelik şiddete karşı ülke genelinde eş zamanlı açıklama yaptı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yapılan ortak bildiri 81 il ve 973 ilçede eş zamanlı yapıldı.

Van'da bildiriyi CHP İl Kadın Kolları Başkanı Beyhan Aslan okudu.

“Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası mücadele Günü Dünya çapında şiddete karşı dayanışmayı yükseltme, mücadeleyi büyütme ve şiddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü” sözleriyle başlayan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Bu nedenle örgütümüzle birlikte, 81 il de, 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz. Tarih sayfalarında bugünü özel kılan ve sorumluluk yükleyen onurlu bir mücadele hikâyesi var. Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten diktatör, halka baskıyı, zulmü ve ölümü reva görüyordu. Ülkede insan hakları ve demokrasi askıya alınmıştı. Tarihe adını ‘kelebekler’ olarak yazdıracak üç kız kardeş. Yaşananlara ‘’Dur ’demek için mücadele meşalesini yaktı. İşkencelerin ayyuka çıktığı bir süreçte, örgütlenmenin tek çözüm olduğunu bilinciyle hareket ettiler. Direnişin simgesi olan “Mirabal Kardeşler” defalarca tutuklandı. Mal varlıklarına el konuldu. Diktatör tarafından açıkça hedef gösterilmelerinden 23 gün sonra. takvimler 25 Kasım 1960’ı gösterdiğinde; üç  kız kardeşin arabası yolda durduruldu. Önce tecavüze uğradılar, sonra da öldürülüp uçurumdan aşağı atıldılar.

1999 YILINDA İLAN EDİLDİ
“Diktatör. kelebeklerden kurtulduğunu sandı. Oysaki onların uçurumun kenarında çırptığı kanatlar, büyük bir rüzgâra dönüştü ve diktatörlüğü yıktı. 1999 yılında Birleşmiş Milletler bugünü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etti. Biz kadınlar dünyada ve Türkiye'de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. "Kelebekler ’in onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz.”

“AKP’NİN İKTİDARINDA KADIN CİNAYETLERİ ARTTI”
“Ülkemizde yaşayan kadınlar, en temel hak o1an yaşam hakkı için direniyor. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre,2002 yılında 66 kadın cinayeti işletmişken, 2021 yılında 217 ‘si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile Kasım 2022 arasında ise 202’si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü.”

“ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMÜ YOKTUR”
“Şüpheli kadın ölümü yoktur, etkin yürütülmeyen soruşturmalar vardır Malatya’da 14 yaşındaki Elif‘ Gültekin’in intihar ettiği öne sürüldü. Savcılık soruşturmayı yeniden başlattığında, Elif’in töre cinayetine kurban gittiği üç yıl sonra anlaşıldı... Eskişehir’de evinin bodrumunda ölü olarak bulunan  41 yaşındaki iki çocuk annesi Beyhan Biçer ’in intihar etmediği, evli olduğu Ercan Biçer tarafından öldürüldüğü ise iki yıl sonra ortaya çıktı.

BAKANLARA TEPKİ
“Bizler 'Kadın cinayetlerini durdurun!' diye haykırırken, eski Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 'Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir' demekle yetindi. Çocuğa yönelik tecavüzde "çocuğun rızası"ndan bahseden Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, öldürülen kadınlardan sadece 'sayı' olarak bahsetmeye devam etti. Yetti mi? Hayır! Şimdiki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık '2021’in ilk 10 ayında 242 ve 2022’nin ilk 10 ayında 225 vaka var. 2022’de yüzde 7 bir azalış görülüyor' dedi. Yanık’ın açıklamasında bir de itiraf vardı: 'Kadın cinayetlerinin yüzde 8'i koruma kararı altında yaşanıyor!' Kadınları koruyamayan, şiddeti tolere edilebilir bulan, öldürülen kadınları sadece sayı olarak nitelendiren zihniyete bir kez daha sesleniyoruz: Her kadın bir hayattır!"

KADIN CİNAYETLERİ ANILDI
Edanur Demir, öldürüldüğünde 17 yaşındaydı. Antalya’da bir kafede çalışıyordu. Semih Melih D. Tarafından öldürüldü. Sanık ifadesinde ‘Tabanca ile şaka yapmak istedim’ dedi. Nasıl bir şakaysa, namluyu Edanur’un başına doğrultmuştu! Sıla Şentürk, öldürüldüğünde 16 yaşındaydı. Ailesinin defalarca karakola giderek şikayetçi olduğu, 10 ayrı suçtan sabıkası olan Hüseyin Can Gökçek tarafından öldürüldü. Hasret Dalkoparan, öldürüldüğünde 20 yaş l.5 yaşında çocuğu vardı ve 5 aylık hamileydi. Katili, dini nikâhlı birlikte olduğu Ozan Dum idi. İsimlerini tek tek saymanın günler süreceği binlerce kadın katledildi! Bu kadınlar sayı değildi; hayatın ta kendisiydi. Anne, evlat, abla, kız kardeş, arkadaş, öğretmen, doktor, mühendis, hemşire, karşı komşu… Yaşamdan koparılan kadınların arkasında gözü yaşlı anneler, babalar, çocuklar kaldı. Kimimiz öğretmenini, kimimiz doktorunu, kimimiz sırdaşını, kimimiz akrabasını sonsuzluğa uğurladı…”

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!”
“O nedenle bugün 81 il, 973 ilçede kadın erkek tek ses olduk, haykırıyoruz: Kadın cinayetleri politiktir!”

“İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınlar güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz.”

“Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız.”

“7-24 ÜCRETSİZ DESTEK”
“İki yı1 önce İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir “Alo Şiddet” hattı kurduk. “YaşamHak” projemiz aracılığıyla 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye de devam ediyoruz.”

“YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık.”

“GELİYOR GELMEKTE OLAN!”
“İktidara geldiğimizde, yol haritamız hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız.”

Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten kalan büyük bir mücadele mirası var! Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz! Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz. Geliyor gelmekte olan!”

  • Etiketler : KADIN KADIN CİNAYETİ KADIN HAKLARI 25 KASIM CHP BEYHAN ASLAN
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.