Bireysel Emeklilik Sistemi'nde...
MEBİT

Bireysel emeklilikte 'kısmi ödeme' değişikliği

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde "kısmi ödeme" hakkında yönetmelik değiştirildi. Katılımcılar sistemden çıkmadan birikimlerinin yüzde 50'sine kadar olan kısmını toplu olarak alabilecek.

Abone Ol

2023-09-26 02:02:55 | Son Güncelleme : 2023-12-11 14:21:51

Bireysel emeklilikte 'kısmi ödeme' değişikliği

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde "kısmi ödeme" hakkının kullanımına ilişkin temel esaslar değiştirildi.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun hazırladığı yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6 ay sonra yürürlüğe girecek olan yönetmeliğe göre katılımcılar sözleşmelerini sonlandırmadan "konut alımı", "evlenme", "doğal afet" ve "eğitim" gibi durumlarda birikiminin yüzde 50 kadarını kullanabilecek.

Katılımcılar kısmi ödeme hakkından 5 yılda bir yararlanabilecek. Doğal afet dışında kısmi ödemeden yararlanmak için en az 5 asgari ücret tutarında katkı payı ödeme şartı aranacak.

Evlilik ve konut alımı kapsamında yapılan kısmen ödemeye yüzde 20 devlet katkısı, doğal afet ve eğitim kapsamındaki kısmen ödemeye ise yüzde 25 devlet katkısı verilecek.

Kısmi ödemesini konut edinme, evlilik ve doğal afet kapsamında kullananlar 3 yıl, eğitim için kullananlar ise 4 yıl sözleşmelerini sonlandıramayacak. (GAZETE DUVAR)

  • Etiketler : BES BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER