Hükümetin cari açıkla mücadele...
MEBİT

Mücevher ihracatçısı rahat nefes aldı…

Hükümetin cari açıkla mücadele kapsamında aldığı altın ithalatına kota uygulanması kararı mücevher ihracatçıları nezdinde büyük bir sıkıntıya neden olmuştu. Hammadde maliyetleri artan sektörde üretim durmuş, ihracat da frene basmıştı. Mücevher sektörünün Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile yaptığı görüşmenin üzerine hızlı ve pratik çözüm geldi. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın ekonomi yönetimine teşekkür ederek “Sektör üretmeye, ihracata ve Türkiye için çalışıyor” mesajını verdi.

Abone Ol

2023-09-06 15:28:11 | Son Güncelleme : 2023-12-10 22:55:36

Mücevher ihracatçısı rahat nefes aldı…

Hükümet cari açıkla mücadele kapsamında altın ithalatına kota uygulayarak etkili bir adım attı. Ancak her ilacın bir yan etkisi olduğu gibi bu kararın da bir yan etkisi oldu ve üretimde ithalata bağımlı olan mücevher sektöründe bir anda işler durdu. Altına kota uygulanması nedeniyle iç piyasada altın fiyatları yükselince Türkiye’de üretim yapmak yerine yurt dışında üretilmiş ürünü ithal etmek daha ucuz bir çözüm haline geldi.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın liderliğinde buluşan sektörün lider isimleri hükümetten yetkili isimlerle bir araya gelerek sorunları ve çözüm önerilerini sundular. Son olarak Ankara’da Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan ile bir araya gelen Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın burada yaptığı sunumda mücevher sektörünün küresel rekabet gücünü ve kararın ihracatı nasıl etkileyeceğini anlattı.

Sorunun çözümü amacıyla TCMB’nin katkılarıyla seri bir çalışma gerçekleştirildi ve sonuçta Ticaret Bakanlığı tarafından, Mücevher İhracatçıları Birliği üyelerinin ihracat faaliyetlerinin cari açıkla mücadele kapsamında sekteye uğramaması amacıyla alınan önlemler Mücevher İhracatçılar Birliğine iletildi. Karara göre, Mücevher İhracatçıları Birliği üyelerinin, 2023 Eylül ayı istisna olmak üzere her ayın ilk 5 günü, bir önceki ayın ihracat verilerini içeren gümrük beyannameleri ile birlikte başvurmaları halinde, TC Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankası, ihracatçılara ihtiyacı olan altını, uluslararası piyasalarla aynı koşullarda temin edecek.

Kararı değerlendiren Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, şunları söyledi:

“Her zaman yakın işbirliği içinde çalışmaktan gurur duyduğumuz hükümetimizin değerli temsilcileri, sayın bakanlar, çok değerli bakan yardımcıları, TCMB Başkanımız Sayın Erkan ve çalışma arkadaşları başta olmak üzere ekonomi yönetimi konuya hakim bir şekilde bizi anlayarak sorunlarımıza ivedilikle çözüm üretti. Elbette biz işimizi yapıyoruz ancak bugün her ülkede üretim, ihracat destekleniyor, keza ülkemizde de bu konuda çok cesur çalışmalar var. Alınan kararların sektörümüz üzerindeki etkilerini dinleyen, bizlerle birlikte sorunların çözümüne kafa yoran, emek harcayan ekonomi yönetimimize teşekkür ediyoruz. 12 bin yıldır bu topraklarla üretim yapan insanlar üretmeye, istihdam etmeye, ihracata devam edecekler. Türkiye bizimle gurur duyacak”

Ticaret Bakanlığı tarafından alınan kararların duyurulduğu yazıda uygulama ile ilgili olarak 2 bankanın yetkilendirildiği belirtiliyor. Karar ile ilişkin yazı şöyle:

7 Ağustos 2023 tarihinden itibaren uygulanan altına kota konusunda, mücevher ihracatçısı firmaların hammaddeye erişim sıkıntıları ve ons farklarının yükselmesi nedeniyle ihracatçımızın rekabet edemediği gerekçesiyle, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası Başkanlığı ve Ticaret Bakanlığı nezdinde Birliğimiz koordinasyonuyla yoğun girişimlerde bulunulmuştur. Bu çalışmalarımız sonuç verdi ve İhracatçımıza altın kotasından etkilenmeyeceği şekilde yetkilendirilmiş bankalar üzerinden altın temin edileceği bildirilmiştir.

Buna göre: Konuya ilişkin olarak ihracatçı firmaların hammaddeye erişimlerine imkân sağlanması amacıyla;

• Hazine ve Maliye Bakanlığınca kıymetli madenler aracı kuruluşu faaliyet izni verilmiş olan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Vakıf Katılım Bankası A.Ş.'ye kota tahsis edilecek

• İhracatçı şirketler tarafından söz konusu bankalara ayın ilk 5 iş günü (yalnızca 2023 yılı Eylül ayı için ayın ilk 7 iş günü) içerisinde, fiili ihracı bir önceki ay içerisinde (yalnızca 2023 yılı Eylül ayı için 7 Ağustos-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında) gerçekleştirilen mücevher ihracatına ilişkin Gümrük Beyannameleri (GB) ile birlikte satın almak istedikleri işlenmemiş altın miktarı tutarını bildirerek başvuruda bulunulacak,

• Talepler ilgili banka tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen esaslar çerçevesinde değerlendirilecek

• İlgili ihracat bedelinin ihracatçı tarafından bahse konu bankaya getirilmesi uygun görülecek,

• Uygulama esaslarının detayları Borsa İstanbul A.Ş. tarafından ilgili Bankalara bildirilecektir.

Uygulamanın tüm ihracatçımıza hayırlı olmasını dileriz

  • Etiketler : MÜCEVHER İHRACAT
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER