Van ÇEVDER, 7. Olağan kongres...
MEBİT

Van ÇEVDER kongreye gitti!

Van ÇEVDER, 7. Olağan kongresini gerçekleştirdi. Birçok meslek grubundan üyelerin listede yer bulduğu kongrede mücadele edilecek konu başlıkları sıralandı. Yeni yönetimde kentte görev yapan gazetecilerde yer aldı.

Abone Ol

2024-04-09 00:33:00 | Son Güncelleme : 2024-05-27 14:12:45

Van ÇEVDER kongreye gitti!

Kurulduğu 2005 yılından bu yana Van ve çevre kentlerinde çevre mücadelesi veren Van Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği(Van ÇEVDER)  7. olağan kongresine gitti. 27 Mart tarihinde, dernek binasında gerçekleşen ve tek liste şeklinde yapılan kongrede, yönetim kuruluna Ali Kalçık, Arzu Dinçer, Evin Işık, Gazeteciler Muhitin Botan ve Şenol Balı seçilirken, denetim kurulunda avukatlar Av. Ümit Avcı ve Av. Jiyan Özkaplan ile hak savunucusu Sevim Çiçek yer aldı.

‘Yeni dönemde daha büyük bir mücadeleye ihtiyaç var’
Kongrenin ardından yazılı bir açıklama yayımlayan Van ÇEVDER, yeni dönemde Vangölü’ndeki kirlilik ve kuraklık, Ağrı’nın Diyadin ilçesinde yapımına devam edilen Mollakara Altın Madeni, Hakkari ‘deki maden faaliyetleri gibi temel gündemler üzerinde çalışacağını duyurdu. Açıklamada “Geçtiğimiz hafta  7.  Olağan kongremizi gerçekleştirdik. Hem bölgemizde hem de Türkiye’de ekolojinin daha çok hedef gösterilmesi, bu kongreyi daha önemli kılıyor. Van Gölü’ndeki kirlilikten su krizine, HES’lerden baraj yapımlarına Van Gölü havzasının yüz yüze kaldığı tehlikeler her geçen gün daha yıkıcı bir hal alıyor. Sadece Van değil, çevre kentlerde de durum oldukça vahim. Komşumuz Ağrı’da Kazdağları’ndan da büyük Mollakara Altın Madeni’nin yapım çalışması sürüyor. Bu saha ile sadece havzamız veya bölgemiz değil, Basra Körfezi’ne kadar büyük bir coğrafya tehlike yaşayacak. Yine Hakkari’deki maden faaliyetleri, Muş Ovası’ndaki kuraklık, Iğdır’daki hava kirliliği gibi birçok önemli sorunla yüz yüzeyiz. Bu sorunlar, yeni dönemde mücadele edeceğimiz sorunlardan olacak. Yeni dönemde mücadelemizi arttırmamız gerekiyor. Bu nedenle yeni dönemde daha büyük dayanışmaya ihtiyacımız var. “

‘Yerel yönetimlerin daha etkin bir mücadele yürütmesi lazım’
Açıklamanın devamında geçtiğimiz hafta yapılan yerel seçimlere değinildi ve çevrenini korunmasına dönük yerel yönetimlerden daha etkin bir mücadele yürütülmesi talep edildi. “31 Mart’ta yapılan seçimlerin kentimize hayırlı olmasını diliyoruz.  Halkın iradesi sandıklara yansıdı ve yeni yönetimler belirlendi. Seçilen yönetime mazbatanın verilmek istenmemesini bir kez daha buradan kınıyoruz. Görevlerine başlayan yönetimlere de başarılar diliyoruz. Belediyelerin, ekolojik belediyecilik ilkesinden ödün vermemesini bekliyor, kirlilikten, yeşil alanlara, imardan su krizine kentimizin yaşadığı birçok sorunla etkin bir mücadele politikası yürütülmesini talep ediyoruz. Doğanın korunduğu, ekolojiyle uyumlu ve sürdürülebilir kentler inşa etmek için ÇEV- DER olarak bizler de iş birliğine ve destek vermeye her zaman hazırız.”

Kaynak: Serhat News

  • Etiketler : ÇEVDER
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER