Van Büyükşehir Belediyesi Eş B...
MEBİT

Zeydan’ın seçilme hakkının elinden alınmasına tepki yağdı

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının geri alınmasına tepki yağdı. Yaşananlar "seçmen iradesine darbe" olarak nitelendirildi.

Abone Ol

2024-04-02 15:33:09 | Son Güncelleme : 2024-04-23 14:48:18

Zeydan’ın seçilme hakkının elinden alınmasına tepki yağdı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı'nın mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz üzerine geri alındığını duyurdu. Karara tepki yağdı.

Sosyal medyada yapılan açıklamalardan bazıları şöyle:
 
DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: "YSK’nin ve yasaların tüm denetimlerinden geçerek adaylığı bizatihi YSK tarafından ilan edilen belediye eş başkanımız Abdullah Zeydan şahsında Van halkına siyasi pusu kuruluyor. Seçime iki gün kala, mesai bitiminden beş dakika önce Adalet Bakanlığı, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan hakkında hukuksuz şekilde memnu haklarıyla ilgili kararı geri aldırmıştır. Bunun adı hukuksuzluk ve demokratik hayatın ihlalidir. Bugün Van halkının iradesi korunmazsa yarın başka bir kentin iradesi hiçe sayılacaktır. Demokrasi, hukuk ve adalet için herkes Van halkının iradesini savunmalı, bu siyasi kumpas ve pusuya karşı halk iradesinin yanında olmalıdır."
 
DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları:
"Tüm siyasi partilerin de ifade ettiği üzere 'Milletin iradesi sandıkta tecelli eder.' Van’daki sandık sonuçları Van halkının tercihidir. Bu sonuçları hile, kumpas yoluyla değiştirmek halkın iradesine açık bir darbedir. Siyasi, bürokratik her aracı kendi hile ve usulsüzlüklerinin aracı kılan bu aklı reddediyoruz. Van halkına karşı geliştirilen bu kirli oyunları kesinlikle kabul etmiyoruz. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya çağırırken; başta Van halkı ve demokratik kamuoyu olmak üzere herkesi bu açık haksızlık, irade hırsızlığı karşısında duyarlılığa davet ediyoruz."

DEM Parti Van Milletvekili Zülküf Uçar: "Abdullah Zeydan’ın eşbaşkanlığı önünde hiçbir hukuki engel söz konusu değildir. Bütün süreçler tamamlanmış, hakkında memnu hakların iadesi kararı verilmiş ve seçilme şartlarının önündeki engeller tümüyle ortadan kaldırılmıştır.  Hukuki dayanaktan yoksun bu girişimler, Van halkının kesin ve tarihi zaferini cezalandırma amacından ibarettir.  İktidarı bir kez daha hukuka ve ahlaka davet ediyoruz. Halkımızın iradesini korumak temel sorumluluğumuzdur ve bunun için mücadele edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın!

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: "Yine AK Partinin halk iradesine tahammülsüzlüğü, Belediye Başkanlığını kazanamamış adayına verme girişimi… Aynı örnekleri 2019 seçimlerinde Diyarbakır Bağlar ve diğer üç ilçede görmüştük. Bu kez Van Büyükşehir Belediye Başkanlığını gasp etmeye çalışıyorlar. Yargı ve YSK bu hukuksuzluğa alet ve aracı olmamalıdır. Pamuk ipliğine toplumsal bakışımızı dinamitleyecek bu girişim kabul edilemez. Tüm gücümüz ile karşı duracağız.” 

EMEP Genel Başkan Yardımcısı ve Antep Milletvekili Sevda Karaca: "Taşıma seçmen, seçim operasyonları, baskı, şiddet yetmedi, AKP seçimle kazanamadığı Van'da, halkın büyük bir iradeyle seçtiği DEM Parti'li belediye başkanı Abdullah Zeydan'ın memnu haklarını türlü ayak oyunlarıyla geri almak istiyor. Van halkının seçtiği belediye başkanı Abdullah Zeydan'dır! Demokrasiden yana olan herkesin, Van halkının sandıkta ortaya koyduğu iradeye sahip çıkması gerekiyor. Bu antidemokratik karara, bütün alicengiz oyunlarına karşı Van halkının iradesini savunuyoruz."
 
Batman Baro Başkanı Erkan Şenses:
"Abdullah Zeydan’a seçime girme vizesi veren yargının seçimden 2 gün önce bu vizeyi iptal etmesi kabul edilemez. Siyasal iktidarı Van halkının iradesine saygı duymaya çağırıyoruz. Van halkıyla dayanışma içinde, bu hukuksuzluğa sessiz kalmayacağız."
 
Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren: "Yargı aracı kılınarak seçme ve seçilme hakkına müdahale girişimini kabul etmiyoruz. Van halkının iradesine saygı gösterin. Abdullah Zeydan’ın bir yıl önce almış olduğu memnu hakların iadesi kararının seçimden bir gün önce hukuksuzca kaldırılmak planlı bir müdahaledir. Diyarbakır 5.Ağır Ceza Mah. seçimden önceki son iş gününde kesinleşmiş bir kararı savcılığın başvurusuyla aynı gün içinde Yargıtay denetimine tabi tutmadan kaldırması tam bir hukuksuzluk halidir. Bu durum yargı eliyle seçmen iradesine yapılan bir müdahaledir."
 
İHD Genel Merkezi: "Kayyum Siyaseti Son Bulmalıdır! Uzun yıllar hukuksuz bir şekilde cezaevinde kalan Abdullah Zeydan tüm şartları yerine getirerek Van Belediye Başkanlığına adaylığını koydu. Yüksek Seçim Kurulu Zeydan’ın adaylığını kabul etti ve Abdullah Zeydan 31 Mart seçimlerinde büyük bir oy farkı ile Van Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığına başvuru yaparken memnu haklarının iadesi konusunda iade kararı veren mahkeme maalesef ki seçimlerin ardından kendi kararlarını geri aldı ve memnu haklarının iadesi kararını ortadan kaldırdı. Bu, yargının araç olarak kullanılarak Abdullah Zeydan’a halkın iradesine ve Van Belediyesi’ne yeni bir kayyum atama şeklidir. Bu konuda öncelikle ana muhalefet partisini ve tüm demokratik kamuoyunu tepki göstermeye davet ediyoruz. İnsan hakları savunucuları olarak bu yargı darbesini asla kabul etmiyoruz."

EMEP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İskender Bayhan: "Bu nasıl bir halk iradesi, barış ve kardeşlik düşmanlığıdır! Bu nasıl bir sömürü, kar ve rant düşkünlüğüdür! Sömürülen ve ezilen halk kitleleri sizi tamamen yıkıp, yerle yeksan etmedikçe bu ülkeye, bu coğrafyaya huzur gelmeyecek. Sermayenin saray iktidarının olmadığı bir Türkiye, mevcut koşullarda başı en az dertte olan Türkiye olacaktır."

DEVA kurucularından Ahmet Faruk Ünsal: "Seçime 2 gün kala, mesai bitiminden 5 dakika önce Adalet Bakanlığı, Van Büyükşehir Bld Eş Bşk Abdullah Zeydan’ın memnu haklarıyla ilgili kararı geri aldırdı. Yine nüksetti kayyım alışkanlığı... Yahu siz ne laftan anlamazsınız, ne hukuk tanımazsınız. Yetmedi mi halkın verdiği ders"

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP): "Seçimlerde tarihi bir hezimet yaşayan AKP-MHP faşist ittifakı Kürt halkının iradesine gasp etmeye hazırlanıyor. DEM Parti'nin seçilmiş Van adayı Abdullah Zeydan’ın iade edilen memnu hakları, Adalet Bakanlığı tarafından iki gün önce geri alınmış. İktidar, bakanlık eli ile Van Belediyesi'nin AKP'ye geçmesi için çabalıyor. Seçimlerde kayyumlara gereken dersi veren Van halkının yanındayız." (EVRENSEL)

  • Etiketler : ABDULLAH ZEYDAN POLİTİKA
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER