Van Büyükşehir Belediyesi, Beş...
MEBİT

VBB Aday adayı Görünüş’ten Beşyol Meydanı projesi için flaş uyarı!

Van Büyükşehir Belediyesi, Beşyol Meydanı'nda dış cephe giydirme ve kaplama çalışmaları yapacağını duyururken, İnşaat Mühendisi Faruk Görünüş’te flaş bir uyarıda bulunarak ihalenin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Abone Ol

2023-09-22 15:14:15 | Son Güncelleme : 2024-07-18 02:31:57

VBB Aday adayı Görünüş’ten Beşyol Meydanı projesi için flaş uyarı!

Van Büyükşehir Belediyesi prestij proje çalışmaları kapsamında, Beşyol Meydanını yenileme kararı alırken, İnşaat Mühendisi Faruk Görünüş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Beşyol Meydanı için yapılacak proje için önemli uyarılarda bulundu. Deprem görmüş hasarlı ve yorgun binalara dikkat çeken Görünüş, giydirme çalışmalarının yapılmaması gerektiğini belirterek, ihalenin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

GÖRÜNÜŞ, YORULAN BİNALAR İÇİN BİR KEZ DAHA UYARDI!

İnşaat Mühendisi Faruk Görünüş, “Bu projenin metruk yapı havasında olan Beşyol meydanına görsellik açısından kalite katacağı bir gerçektir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Fakat aylardır gerek yazılı ve gerek görsel basında uyarılarımı yapmaya devam ediyorum. Van depremini yaşamış, Van'da yüzlerce binanın depreme dayanıklılığını incelemiş, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar almış birçok ilimizde araştırma yapmış ve yapmaya devam eden biri olarak uyarmak zorundayım. Beşyol meydanında bu proje alanında, cephesi giydirilecek binalar arasında 50-60 yaşında binalar var.” dedi.

KONYA’DA OLDU, VAN’DA DA OLMA OLASILIĞI YÜKSEK

Görünüş, cümlelerini şöyle sürdürdü: “Bu yapıların deprem veya herhangi bir yapay sarsıntıya gerek kalmadan, tıpkı Konya'da 2 Şubat 2004 tarihinde kendiliğinden çöken ve 92 kişinin öldüğü, 30 kişinin ise yaralandığı Zümrüt Apartmanı gibi kendiliğinden çökme riski var. Bu yapılar 2011 Van depreminde, depremin dinamik etkilerinden dolayı şans eseri ayakta kaldı ve o günden bugüne meydana gelen yüzlerce depremle sarsılarak çok daha dayanıksız bir hale geldi. Emin olunmak isteniyorsa, lütfen bu yapıların zemin katlarında bulunan kolonların pas payları sıyrılsın, donatıların(demir) korozyondan öte çürümüş ve toza dönüşmüş olduğu görülecektir.” 

“BU BİNALARI GİYDİRMEYİN”

Görünüş, son olarak şunları anlattı: “Zira kentimizde veya kentimize yakın illerde halen yüksek deprem riski var. Dış cephesi giydirilen yapılar cazibeyi arttırır, insanlar bu yapıları daha sık ziyaret eder. Büyükşehir Belediyesinde bu ihaleden sorumlu daire başkanı ve teknik personellere çağrımdır. Lütfen ihalede bu binaları kapsam dışına alın. Bu binaları giydirmeyin, ilave yük yüklemeyin. Bu binaların derhal deprem tahkiklerini yaptırıp kontrollü yıkımını gerçekleştirin. Bu ihalenin iptal edilip, çalışma yapılacak bölgelerde sadece depreme dayanıklı binaların ihale kapsamına alınması gerekir.”

Kaynak: Şehrivan Gazetesi

  • Etiketler : İMAR PLANI VAN HABER
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.