AK Parti Van Milletvekili Kayh...
MEBİT

Van'a Dışişleri Bakanlığı Yurtiçi Temsilciliği açılıyor

AK Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, Van TV'nin canlı yayın konuğu oldu. Türkmenoğlu, Van'a Dışişleri Bakanlığı Yurtiçi temsilciliği kurulacağını açıkladı.

Abone Ol

2023-09-20 01:29:39 | Son Güncelleme : 2023-12-11 21:53:28

Van'a Dışişleri Bakanlığı Yurtiçi Temsilciliği açılıyor

Van TV canlı yayınında 'Ekstra Gündem' programında gazeteci Orhan Olgun'un sorularını yanıtlayan AK Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Programda, hakkında yapılan iftira haberlere yanıt veren Türkmenoğlu, küçük işlerle uğraşmadıklarını Van için büyük işler yaptıklarını ve yapacaklarını söyledi. 

Kentte bir çok yatırımın yapıldığının altını çizen Türkmenoğlu, İran ve Türk vatandaşların karşılıklı olarak büyük ticari ilişkiler kurduğuna değindi.

İranlıların Van'a bir İran Bankası ve konsolosluk beklentisinin olduğunu ifade eden Türkmenoğlu, büyük müjdeyi canlı yayında açıkladı. Türkmenoğlu kosolosluğunda ötesinde bir hizmet olan Dışiler Bakanlığı Yurtiçi temsilciliğini Van'a kazandıracaklarını ifade etti.

Türkmenoğlu, "İranlı turistler ve hemşehrilerimizin beklentisinin üzerinde bir hizmeti Van ile buluşturacağız. Biz konsolosluk beklentisinden de daha öte bir şey yapıyoruz. Van'a Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı temsilciliği açacağız. Türkiye genelinde 4-5 ilde bulunan temsilciliği Van'da açacağız. Van'a Büyükelçi ataması yapılacak. Hangi ülkeye giderseniz gidin burada danışacak bir elçilik olacak. Yeri tespit edildi. Bakanlık çalışmalarını yaptı. Ankara'da bu işi tekrar görüşeceğiz. Şehrimizin uluslararası bir şehir olduğunu gösterir bir hamledir" dedi.

Türkmenoğlu'nun açıklamasının ardından sosyal medyada paylaşımda bulunan vatandaşlar, sevinçlerini ve heyecanını paylaştı. Hizmeti Van'a kazandıran ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

TEMSİLCİLİK 7 ŞEHİRDE BULUNUYOR

Dışişleri Bakanlığı Yurtiçi Temsilcilikleri Antalya, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, Hatay, İstanbul ve İzmir olmak üzere 7 şehirde bulunuyor.


DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YURTİÇİ TEMSİLCİĞİ NE İŞE YARAR?

a) Kurumsal işbirliği ile ilgili görevler:

1) Yerel makamların, mahalli idarelerin ve meslek kuruluşlarının dış ilişkilerinin yürütülmesinde bu makam ve kuruluşlara danışmanlık desteği sağlamak.

2) Türkiye’nin dış ilişkilerini ve dış siyasetini ilgilendiren konu, sorun ve gelişmeler hakkında yerel makamlar, mahalli idareler ve meslek kuruluşları arasında koordinasyon sağlanması amacıyla il valiliklerince düzenlenen eşgüdüm toplantılarına katılmak veya gerekli görülen hallerde bu toplantıları ilgili il valilikleri ile birlikte tertip etmek.

3) Görev bölgelerindeki illerin yurtdışı tanıtımına, dış ticaretine ve mücavir ülkelerle ilişkilerine katkı sağlanmasına yönelik öneri ve projelerin hazırlanması, olabilecek yardımların koordinasyonu ile yabancı resmi fonların tahsisine yönelik çalışmalarda bulunmak veya bu fonların kullanımında yerel makamlara, mahalli idarelere ve meslek kuruluşlarına destek sağlamak.

b) Yabancı temsilcilik ve yabancı heyetlerle ilgili görevler:

1) Görev bölgelerinde faaliyet gösteren yabancı ülke ve uluslararası kuruluş temsilcilikleri ile ilgili diplomatik işlemleri yürütmek üzere Bakanlığın ilgili birimleri ile koordinasyonu sağlamak ve ilgili makamlarla gerekli yazışmaları yapmak.

2) Görev bölgelerinde faaliyet gösteren yabancı ülke ve uluslararası kuruluş temsilciliklerinin yerel makamlar ile irtibat ve işbirliğine yardımcı olmak.

3) Yabancı temsilcilikler tarafından talep edilen veya görev bölgelerini ziyaret eden yabancı heyetler için gerekli olan güvenlik önlemleri hakkında ilgili Valiliği bilgilendirmek.

4) Görev bölgelerine yapılan yabancı heyet ziyaretlerini Bakanlığın ilgili birimleriyle koordine etmek.

c) Kamu diplomasi, eğitim ve diğer konular ile ilgili görevler:

1) Dış politika gündemindeki konular ve öncelikler hakkında yerel halkın, yerel makamların, üniversitelerin, meslek ve sivil toplum kuruluşlarının bilgilendirilmesini sağlamak başta olmak üzere, her türlü kamu diplomasisi faaliyetini planlamak ve yürütmek.

2) Görev bölgelerinde yer alan il valilikleri ve ilçe kaymakamlıklarında, Bakanlıkta görevli meslek memurları ile konsolosluk ve ihtisas memurlarınca yapılabilecek stajlara ilişkin programları koordine etmek; diğer kurum ve kuruluşlara mensup personel ile üniversite öğrencileri için irtibat bürosunda staj programları sağlamak.

3) Varsa mücavir ülkelerin Türkiye ile olan ekonomik, ticari, kültürel ve sosyal ilişkilerinin görev bölgelerindeki sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama etkileri hakkında Bakanlığa rapor ve öneriler sunmak.

Kaynak: Van Hakimiyet Gazetesi, GazeteVAN

 

 

  • Etiketler : İRAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER