Urartu Krallığı döneminde yapı...
MEBİT

Kral Menua'nın kemikleri sızlıyor

Urartu Krallığı döneminde yapılan ve dünya su mühendisliği harikası olarak kabul edilen 51 kilometre uzunluğundaki 3 bin yıllık Şamran Kanalı, 21. yüz yıl çöp içinde...

Abone Ol

2023-05-23 00:12:40 | Son Güncelleme : 2024-06-07 09:04:35

Kral Menua'nın kemikleri sızlıyor

 Urartu Kralı Menua tarafından Van'ın Gürpınar ilçesinden kent merkezine su getirmek için 3 bin yıl önce yaptırılan Şamran Kanalı, günümüzde de varlığını koruyan ve hala kullanılan en önemli Urartu mimarileri arasında bulunuyor.

 

3 bin yıl önce büyük zorluklarla yapılan Şamran Kanalı günümüze kadar uzanan hikayesi ile önemli bir eser olmasına rağmen, ne yazık ki çöpten geçilmiyor. Dünya su mühendisliği harikası olarak kabul edilen Şamran Kanalı 21. yüz yılda harikalığı ile değil çöp ile anılıyor.

 

2020 yılının sonlarında dünya miras listesine girmesi için hazırlıklara başlanan Şamran Kanalı'nın çöp içerisindeki görüntüsü sosyal medyada eleştirildi ve bu kirliliğe tepki gösterildi.

 

Daha önce Van Kadın Derneği Başkanlığı yapan Kadın Aktivist Zozan Özgökçe sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yaşanan çöpü ve kirliliği gözler önüne serdi.

 

GÜNCEL VAN / ÖZEL HABER

  • Etiketler : URARTU
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.