Van Kadın Platformu, demans ha...
deepblue

Van Kadın Platformu: Aysel Tuğluk tahliye edilsin

Van Kadın Platformu, demans hastası Aysel Tuğluk’un serbest bırakılması çağrısıyla basın açıklaması düzenledi.

Abone Ol

2022-08-04 22:39:35 | Son Güncelleme : 2022-08-17 00:53:22

Van Kadın Platformu: Aysel Tuğluk tahliye edilsin

Van Kadın Platformu, Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan demans hastası Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un derhal serbest bırakılması çağrısıyla basın açıklaması düzenledi.

Sanat Sokağı'nda saat 18.00'de gerçekleşen eylemde "Jin, jiyan, azadi", “Aysel’e özgürlük” ve “Aysel onurumuzdur” sloganları atıldı.

Kadınlar adına açıklamayı Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şube Eş Sözcüsü Ebru Demirtepe okudu.

Tuğluk’un tek başına ihtiyaçlarını karşılayamamasına rağmen 500'ü aşkın gündür tahliye edilmediğini belirten Demirtepe, Kobane davasında mahkemenin Tuğluk’u zorla savunma yapmaya zorladığını da hatırlattı.

Demans hastalığı olan Çevik Bir’in tahliye edildiğini fakat aynı durumdaki Tuğluk’un tahliye edilmediğini söyleyen Demirtepe, “Bu durum, siyasallaşmış ATK ve yargıdaki çifte standardı, ayrımcılığı açıkça göstermektedir. Aysel Tuğluk’un hastalığının hafızasını da etkilediği, hayatını sürdürmek için ikinci kişilerin yardımına ihtiyaç duyduğu belirtilmiştir. Ancak Adli Tıp Kurumu birçok siyasi hasta tutsağın dosyasında olduğu gibi Aysel Tuğluk hakkında da siyasi bir karar vererek Tuğluk’un cezaevinde kalabileceğini belirtmiştir. Demans hastası Aysel Tuğluk bir an önce tahliye edilerek ihtiyaç duyduğu tedavi koşullarına kavuşturulmalıdır” dedi. (Van/EVRENSEL)

  • Etiketler : VAN VAN HABER KADIN
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER