Geçtiğimiz haftalarda ilki ger...
EMİN ELLER

Badem Çiçeği Festivali, 2023’te daha güçlü bir şekilde yapılacak!

Geçtiğimiz haftalarda ilki gerçekleştirilen Akdamar Badem Çiçeği Festivali destek gördüğü kadar bazı eleştirilere konu olmuştu. Yapıldığı tarih, etkinlikler ve katılımcıları dolayısıyla tartışılan festival ile ilgili yorumlar yapılmaya devam ederken Şehrivan o festivali İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu’ya sordu.

Abone Ol

2022-05-18 10:34:32 | Son Güncelleme : 2022-06-25 15:44:08

Badem Çiçeği Festivali, 2023’te daha güçlü bir şekilde yapılacak!

Yapılması için Van’da yıllardır çağrılar yapılan Akdamar Badem Çiçeği Festivali geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti. Hayata geçmesi taktirle karşılanan o festivale dair olumlu görüşler kadar eleştiriler de yapılırken uzunca süre tartışılan o festivale dair en yetkili isimden açıklama geldi.

Birçok konuyla birlikte Akdamar Badem Çiçeği Festivali için Şehrivan aracılığı değerlendirmelerde bulunan Uslu, tartışmaya konu olan o festivalle ilgili olarak şunları kaydetti: “Biz kurum olarak düşündüğümüzde, bu adımı atmaya çalıştığımızda Akdamar adasının dışında da Edremit ve şehir merkezi olarak üç yere bu festivali yaymayı düşünüyorduk. Fakat Ramazan ayına denk geldi. Ramazan Bayramı’ndan sonra biz 7-8 Mayıs’ta düşünüyorduk. Ancak 7 ve 8 Mayıs’ta da badem çiçeklerinin dökülmesini hissedince erkene almak zorunda kaldık. Program planladığımız gibi gitmeyince çok hızlı bir yol kat etmemiz gerekiyordu. Erteleyebilirdik ama bu kentin hangi ay ya da hangi yıl ne yapması gerektiğini bir an önce oturtmamız gerektiğini düşündüğümüz için ertelemedik. 2023 yılında Nisan ayı için artık bir Badem Çiçeği Festivalimizin olduğunu biliyoruz ve bunu yapma zorunluluğumuz oluştu. Ciddi bir ilgi de oluştu ve o alanlara zarar vermemek amaçlı kısıtlı tutmaya çalıştık. Cılız geçmedi ama tasarladığımız gücü de elde etmedik. Önümüzdeki yıllarda ise turizmin bütün birleşenleriyle yapacağız.”

 

ŞEHRİVAN HABER: NECMETTİN DURSUN-UĞURCAN DEMİR

  • Etiketler : VAN
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER