Özgür Özel, Van'da seçilen Zey...
MEBİT

CHP'li Özel'den Abdullah Zeydan tepkisi: Van halkının iradesini hiçe saymak...

Özgür Özel, Van'da seçilen Zeydan'ın memnu (seçilme) haklarının Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla geri alınmasına tepki gösterdi: "Cuma akşamı saat 16.55’te, bir başvuruyla bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır."

Abone Ol

2024-04-02 16:18:30 | Son Güncelleme : 2024-04-23 20:07:25

CHP'li Özel'den Abdullah Zeydan tepkisi: Van halkının iradesini hiçe saymak...

 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Van'da seçimi kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının elinden alınmasına tepki gösterdi.

Karar için "Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır" diyen Özel, “Seçim sonuçları hakkında yaptığı balkon konuşmasında, gerçi birinci parti olan partimizi kutlamadı ama, seçim sonuçlarına saygılı davranacağını ifade eden bir konuşma yapmıştı" ifadelerini kullandı.

Özel, devamında da, "Ben bu konuşmayı önemsedim. Orada öyle konuşup da sonra rakibinin üç katı kadar oy alan bir büyükşehir belediye başkanı varken ona tuzak kurup ikinci olana mazbatayı vermeye rezaletine kalkışırlarsa söylediği bütün sözler hükümsüz hale gelmiş olur. Çünkü; aday zamanında başvurmuş, temyiz kağıdını almış, memnu hakların iadesi hallolmuş, aylarca kampanya yapmış. Cuma akşamı saat 16.55’te, Diyarbakır'dan gidip bir başvuruyla bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır” dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığına seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu (seçilme) haklarının Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla geri alındı ve mazbata, seçimde yaklaşık 30 puan fark yiyen AKP'li Abdulahat Arvas'a verildi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 31 Mart gecesinden sonra ilk kez kamera karşısına geçti ve Van halkının iradesinin agsp edilmesine tepki gösterdi.

'VAN HALKININ İRADESİNİ HİÇE SAYMAK, ONA PUSU KURMAKTIR'

Özel, Van’da yüzde 55,68 oy oranıyla belediye başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iptalini şöyle değerlendirdi:

“Seçim sonuçları hakkında yaptığı balkon konuşmasında, gerçi birinci parti olan partimizi kutlamadı ama, seçim sonuçlarına saygılı davranacağını ifade eden bir konuşma yapmıştı. Ben bu konuşmayı önemsedim. Orada öyle konuşup da sonra rakibinin üç katı kadar oy alan bir büyükşehir belediye başkanı varken ona tuzak kurup ikinci olana mazbatayı vermeye rezaletine kalkışırlarsa söylediği bütün sözler hükümsüz hale gelmiş olur. Çünkü aday zamanında başvurmuş, temyiz kağıdını almış, memnu hakların iadesi hallolmuş, aylarca kampanya yapmış. Cuma akşamı saat 16.55’te, Diyarbakır'dan gidip bir başvuruyla bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır.

'BÖYLE BİR KARA LEKEYE BU YENİ DÖNEMİ BULAŞTIRMAMALARINI BEKLİYORUM'

Partisi birinci parti olduğu halde ‘Erdoğan muhtar bile olamaz’ kararıyla başbakan olamıyorken CHP buna da karşı çıkmıştı. Şimdi de Van halkı üç kat fazla oy vererek birisini kendisine büyükşehir belediye başkanı seçiyorsa buna karşı saygılı olmak hepimizin boynunun borcu. Buna karşı yapılacak bir kumpas, ikinciye mazbata verme gibi bir rezalet Erdoğan'ın söylediği bütün sözleri hükümsüz kılar.

O zaman balkonda doğru söyler, sarayda şaşar. Balkonda doğru söyler, YSK da şaşar noktasına gelir. Bunu geçmişte İstanbul seçimlerini tekrar ederken yapmışlardı. Bedelini ağır ödediler. Böyle bir şeye kalkışacaklarını düşünmüyorum. Böyle bir hataya ve böyle yeni bir kara lekeye bu yeni dönemi bulaştırmamalarını bekliyorum. Ve kendisini uyarıyorum. Böyle bir şeye tenezzül etmek söylediğim tüm sözleri yükümsüz kılar.”

NE OLMUŞTU?

Seçimlerde AKP’nin ilk defa büyükşehir dahil ilçe alamadığı Van’da eş başkan adayları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal yüzde 55,48’le belediye başkanı olarak seçilmişti.

DEM Parti bugün yayınladığı açıklamasında, Zeydan’ın memnu hakkının seçimden iki gün önce Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine geri alındığını duyurmuştu.

Zeydan’ın haklarının alınmasına tepki yağarken, AKP’nin mazbata için İl Seçim Kurulu’na başvurmuştu.

Van İl Seçim Kurulu, AKP’nin başvurusunu jet hızıyla kabul etmişti. Zeydan’ın ‘seçilme yeterliliği’ taşımadığına ve mazbatanın ikinci en çok oyu alan adaya verilmesine oy çokluğuyla karar vermişti. Yani yüzde 27’yle Zeydan’ın yarısı kadar oy alan AKP adayı Abdulahat Arvas mazbatayı alacak. (ANKA)

  • Etiketler : POLİTİKA
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER