Demokrat Parti Genel Başkanı G...
MEBİT

Gültekin Uysal’dan Erdoğan’a '50+1' yanıtı

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Erdoğan'ın "50+1 değişmeli, en çok oy alan kazanmalı" sözlerine çocukluğunda oynadığı oyun üzerinden tepki gösterdi.

Abone Ol

2023-11-20 02:35:44 | Son Güncelleme : 2023-12-11 22:39:40

Gültekin Uysal’dan Erdoğan’a '50+1' yanıtı

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Cumhurbaşkanı ve Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50 artı 1 oy alan adayın seçilmesi sisteminin kaldırılabileceği sinyalini vermesini eleştirdi.

Uysal sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu: "Küçüklüğümüzde gazoz kapakları ile oynardık. Sonra 'taso'lar çıktı. Akranlarım muhakkak hatırlar. Oynarken 'zorba'lık yapanlar olurdu; ya yaşı ya cüssesi büyük olanlar... Nasıl kazanabileceklerse oyunun kurallarını öyle belirlerlerdi. Kendi belirledikleri kurallara, sahip oldukları cüsseyi bir tehdit bilmelerine rağmen kaybettiklerinde yeni kurallar isterlerdi; nasıl kazanabileceklerse öyle... Erdoğan'ın '50+1' açıklaması öyle! Hani sözlükte 'keyfiyet' için bir açıklama gerekse karşısına 'Erdoğan' yazmak yeterli olacaktır.

Erdoğan kaybetmeye başladığında '50+1' dengesini sağlayacak bir 'ortak' ihdas etti kendine. Şimdi o 'ortak' da yetmiyor. Başka ortaklar bulmak zorunda olduğunu biliyor ve her birinin 'yük' olduğunu... Şimdi ise '50+1' formülünü değiştirmeye, mevcut yükleri atmasına yardım edecek yeni bir 'ortak' arıyor. Kimse "muhalefet bu formül değişsin diyordu" demesin, bunun arkasına saklanmasın. Biz, en azından kendi adımıza bu formülü de içine alan keyfi, hukuk tanımaz, temsilde adaleti iğdiş eden sistemi top yekün değiştirmekten bahsetmiştik. Erdoğan'ın iktidar gücünü başka usullerle sürdürmesini sağlayacak bir değişiklikten bahsetmedik!" (Gazete Duvar)

  • Etiketler : GÜLTEKİN UYSAL DEMOKRAT PARTİ
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER