Partisinin cumhurbaşkanlığı se...
viyadent

Cumhurbaşkanı adaylığı: Temelli'den Açıklama!

Partisinin cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday çıkarma çalışmalarına başladığını açıklayan HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, “Bugün artık kendi adayımızı çıkarma seçeneği güçlü bir seçenek olarak masada” dedi.

Abone Ol

2022-11-22 00:18:09 | Son Güncelleme : 2022-12-05 00:09:53

Cumhurbaşkanı adaylığı: Temelli'den Açıklama!

Tarihi kesinleşmese de, yaklaşan seçimler için adaylık tartışmaları gündemdeki yerini korurken, ilk aday işareti HDP’den geldi.  CHP,  İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin oluşturduğu Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı hala belirsizliğini korurken, HDP’nin aday çıkarma çalışmalarına başladığı öğrenildi.

Konuya dair Gazete Karınca’dan Esra Tokat'a konuşan HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, “Türkiye’de en önemli siyasi güç odaklarından olan HDP’nin böyle bir durumda kayıtsız kalması, sürece dair çözüm üretememesi düşünülemez. Bugün gelinen aşamada, artık kendi adayımızı çıkarma seçeneği de güçlü bir seçenek olarak masada” dedi.

“Bugüne kadar Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birçok seçeneği gözettik” diyerek sözlerine başlayan Temelli, şunları söyledi:

Özellikle kamuoyu açıklamalarında, tüm demokrasi güçlerinin hiçbir ayrım yapmaksızın Türkiye’de ortak bir adayda buluştuğu yere, biz de HDP olarak tüm gücümüzle destek vereceğiz dedik. Çünkü mesele Türkiye’nin demokratikleşmesidir. Mesele Türkiye’deki krizlerin çözümüdür; Kürt meselesi başta olmak üzere. Bu anlamıyla da üzerimize düşen sorumluluğun gereğini yerine getireceğiz.

‘Artık kendi adayımızı çıkartma seçeneği gündemimizde’ 

Altılı masadaki belirsizlikle girilen seçim sürecinde, iktidarın baskı ve şiddet politikasının yaygınlaştığını anlatan HDP’li vekil Temelli “Bugün gelinen aşamada artık kendi adayımızı çıkarma seçeneği de güçlü bir seçenek olarak masadadır” dedi ve ekledi:

Çünkü Türkiye’de demokrasi güçlerinin geniş bir kesimin ataletini, bizim dışımızda kalan muhalefetin hem bize karşı olan tutumunu hem de kendi içindeki tutumlarını de alt alta koyduğumuzda Türkiye’de en önemli siyasi güç odaklarından olan HDP’nin böyle bir durumda kayıtsız kalması, sürece dair çözüm üretememesi düşünülemez. Bu yüzden artık kendi adayımızı çıkartma seçeneği gündemimizde belirgin bir hal aldı. Bu konuda da çalışmalar başladı.

‘Kadın aday çıkartma ihtimalimiz yüksek’

“Olası diğer seçenekleri yok sayarak değil, bu seçeneğin de önemli bir seçenek olduğunu göstermek ve kamuoyunun da artık bu konu üzerinde düşünmesi gerektiğine vurgu yaparak cumhurbaşkanı adayını gündemimize aldık” diyen Temelli, “Bununla ilgili yetkili kurullarımız, MYK’mız bir strateji belirlemeye çalışıyor” bilgisini verdi.

TBMM’deki en yüksek kadın milletvekili oranını bulundurduklarına da değinen Temelli, “Diğer ittifaklara göre kadın aday çıkartma ihtimalimiz tabii ki yüksek, çünkü biz bir kadın partisiyiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

‘Olasılık ve bir ihtimal’

HDP’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Yeni Yaşam Gazetesi’ne konuşan Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayyip Temel de “Şüphesiz ortaya çıkacak denkleme göre bu bir olasılık ve bir ihtimal. Düşünün; Kürt sorununun demokratik çözümünü, düşünce ve ifade özgürlüğünü, örgütlenme özgürlüğünü, yerel yönetimler ve yerel demokrasi konusunu, ana dilde eğitim konusunu, kadınların İstanbul Sözleşmesi olmak üzere özgürlük talebini, bütün inançların özgürce kendini ifade edebileceği bir inanç sistemini savunan bir adaya kim hayır diyebilir” dedi.

  • Etiketler : HDP SİYASET AÇIKLAMA
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER