Kadın Danışma Merkezi kadınların yoğun katılımıyla açıldı

Kadın Danışma Merkezi kadınların yoğun katılımıyla açıldı

İpekyolu Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından kurulan İpekyolu Kadın Danışma Merkezi, Eş Başkanlar Şehsade Kurt ve Azim Yacan tarafından açıldı.

Abone Ol

2019-09-30 16:44:00 | Son Güncelleme : 2021-07-29 21:57:56

Kadın Danışma Merkezi kadınların yoğun katılımıyla açıldı

İpekyolu Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün bünyesindeki Kadın Yaşam Merkezi, ’Hayatlarımız ve Haklarımız için Bir Aradayız’ şiarıyla hizmete girdi. Kadın Danışma Merkezi’nin açılış törenine İpekyolu Belediyesi Eş Başkanları Şehsade Kurt ve Azim Yacan, Barış Anneleri, TJA aktivistleri, HDP İlçe Eş Başkanı Öznur Bartın, Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye emekçileri katıldı.

 

İpekyolu Belediye Eş Başkanı Şehsade Kurt, açılış töreni nedeniyle yaptığı konuşmasına katılımcılara teşekkür ederek başladı. Konuşmasında Türkiye’nin kadın hakları ve kadına verilen değer noktasında içinde bulunduğu duruma dikkat çeken Kurt, hemen her gün kadına yönelik şiddetin farklı örnekleriyle karşılaştıklarını söyledi.

 

 

 

Kadın haklarının savunulmasının, korunmasının ve geliştirilmesinin, kadının yaşam hakkının güvence altına alınarak,  kadına yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması ile mümkün olacağını belirten Kurt, “Bu açıdan hukukun tek hedefinin toplumsal düzeni korumak değil, aynı zamanda belli amaçlar doğrultusunda zihniyet dönüşümünün ve ilerlemenin gerçekleştirilmesine dair ön açıcı olması gerektiğini düşünüyoruz.  Bu anlamda kadınlar arası dayanışmayı yükseltmek, örgütlülüğü geliştirmek, özel olarak kadına yönelik aile içi şiddete karşı mücadele eden kadın grupları ve kuruluşları arasında deneyim aktarımını sağlamak, kadına yönelik aile içi şiddete karşı mücadelede ortak bir dil, politika ve eylem programı oluşturmak amacıyla kurulan İpekyolu Kadın Danışma Merkezi’nin önemi büyüktür.” Diye konuştu.

 

 

 

“Burası kadınlar için bir kurumdan çok, ait hissedecekleri güvenli bir yer olacak.” Diyerek konuşmasını sürdüren Kurt, ''Onlara hem hukuki hem de psikolojik destek hizmeti verilecek. 6 aylık bir emeğin ürünü olan merkezimizde emeği geçen, başta kadın çalışma arkadaşlarım olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. İpekyolu belediyesi olarak kadın ve çocuklara yönelik çalışmalarımızı sürdürerek kadınlar açısından hayatı paylaşacak ve kolaylaştıracak adımları tek tek atacağız'' ifadelerini kullandı.

 

Kurt’un konuşmasının ardından Eş Başkanlar, Barış Anneleri ve TJA Aktivistleri, Kadın Danışma Merkezinin açılış kurdelesini keserek hizmete soktu. Kurdelenin kesilmesinin ardından katılımcılar Kadın Danışma Merkezini gezerek yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

 

 

Kadın Danışma Merkezi; Sosyal Hizmet Danışmanlığı, Psikolojik Danışmanlık, Hukuki Danışmanlık, Sığınmaevine yönlendirme ve yerleştirme, Kadınların yararlanabilecekleri sosyal, kültürel, sportif etkinlikler ve eğitimler hakkında bilgilendirme, şiddetle mücadele konusunda kurumlarla işbirliği yürütme gibi alanlarda kadınlara hizmet verecek.

 

Şiddet gören ya da şiddete uğrama riski olan, Yasal haklarını öğrenmek isteyen, Sosyal, Psikolojik, Ekonomik ve Hukuki desteğe ihtiyaç duyan her kadın İpekyolu Kadın Danışma Merkezine başvuru yapabilecek.


  • Etiketler : Van Haber
  • YORUM YAP

    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER