2024 yılı için belirlenecek as...
MEBİT

Türk-İş asgari ücret beklentisini açıkladı

2024 yılı için belirlenecek asgari ücret görüşmeleri 11 Aralık'ta başlayacak. Masada işçileri temsil edecek Türk-İş, pazarlığı 14 bin 25 liradan başlatacaklarını açıkladı.

Abone Ol

2023-12-04 00:07:21 | Son Güncelleme : 2024-07-22 09:10:55

Türk-İş asgari ücret beklentisini açıkladı

 Milyonlarca çalışan 2024 yılı için belirlenecek asgari ücreti beklerken Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı 11 Aralık'ta yapılacak. Toplantı öncesi Türk-İş'ten açıklama geldi.

Asgari ücret, son açıklanan verilere göre açlık sınırının altında kalıyor. İşçiler adına masaya oturacak olan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, pazarlığa başlayacakları taban rakamı açıkladı.

NTV’ye konuşan Atalay, pazarlığı 4 kişilik bir ailesinin açlık sınırı olan 14 bin 25 liradan başlatacaklarını söyledi.

Atalay, asgari ücretin bu rakamın üzerinde olması gerektiğini söyleyerek "Zam devam ettiği için bırakın sene sonunda insan 3 ay bu ücret ile idare edemiyor" dedi.

AÇLIK SINIRI 14 BİN 25 TL

Türk-İş 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasının kasım ayı sonuçlarına göre; Ankara’da yaşayan dört kişilik bir aile için açlık sınırı 14 bin 25 TL’ye yükseldi. 

Yoksulluk sınırı ise 45 bin 686 TL’ye çıktı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 18 bin 239 TL’ye yükseldi.

HAK-İŞ: 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN ASGARİ İHTİYAÇLARI HESAPLANMALI

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da 2024 zammı için tek işçinin değil, 4 kişilik bir ailenin masrafı hesaplanması gerektiğini dile getirdi.

Arslan, "Yüksek enflasyon ve refah payı, milli gelirden kaybettiklerimizin ilave edildiği büyüme hızının da yansıtıldığı 4 kişilik bir işçi ailesinin asgari ihtiyaçlarını sağlayacak bir asgari ücret bizim için yeterli" diye konuştu.

ERDOĞAN'DAN TEK ZAM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete tek zam açıklaması yaparak, "Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter" dedi.

Asgari ücrete yüzde 35 zam yapılacağına ilişkin gündeme gelen yorumlara ise Erdoğan, işçi, işveren temsilcileri ile görüşmelerin sonucuna işaret etti. 

  • Etiketler : ASGARİ ÜCRET
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.