Merkez Bankası’nın faiz artırı...
MEBİT

Uzmanından otomobil ve konut uyarısı: Yeniden yükselebilir!

Merkez Bankası’nın faiz artırımı sonrası, konut ve araç piyasasındaki fiyatlar az da olsa düşüşe geçti. Ekonomist Doç. Dr. Batuhan Tufaner, konut ve otomobil fiyatlarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Abone Ol

2023-09-05 13:24:11 | Son Güncelleme : 2024-06-14 15:33:15

Uzmanından otomobil ve konut uyarısı: Yeniden yükselebilir!

Konut ve araç piyasasındaki yükselişlerin önlenmesi hususunda çeşitli önlemlerin alındığını belirten Ekonomist Doç. Dr. Batuhan Tufaner, enflasyona dikkat çekti.

Haber Global'de yer alan habere göre, Tufaner şunları söyledi: “Enflasyonun yanı sıra, döviz kaynaklı maliyetlerin artması ve nüfusun artışı konut ve araç piyasalarındaki fiyat artışlarını körükleyen unsurlar arasında. Ancak, küresel piyasalarda meydana gelecek gelişmeler bu dengeyi uzun dönemde ters yönlü etkileyebilir” dedi.

ABD’de faiz artırımlarına rağmen enflasyonun sürdüğünü ve resesyon endişelerinin devam ettiğini söyleyen İstanbul Beykent Üniversitesi’nden Ekonomist Doç. Dr. Batuhan Tufaner, “Petrol fiyatlarındaki yükseliş de yine küresel enflasyonu tetikleyecek en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Dolayısıyla, 2024 yılında bir yandan resesyon bir yandan da enflasyonun görüleceği bir stagflasyon ortamına girilmesi ihtimaller arasında. 

Önümüzdeki haftalarda küresel piyasalarda açıklanacak veriler bu ihtimal hakkında aydınlatıcı olacaktır. Bununla birlikte, Mart ayında yerel seçimler olacak. 

Politika yapıcılar seçim öncesi konut veya araç kredi kampanyası düzenlemesine giderse, sınırlı olan talep ve fiyatlar yeniden yükselişe geçebilir” diye konuştu. 

  • Etiketler : OTOMOBİL KONUT
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.