YSK, İYİ Parti temsilcisinin "...
MEBİT

YSK'den 'mürekkep-leke' bulunan pusula kararı

YSK, İYİ Parti temsilcisinin "pusula veya zarflarda, leke-mürekkep izi bulunması halinde geçerli olup olmayacağı" sorusu üzerine "Görüş belirtmeye yer yok" kararı verdi: Yasa açık, geçerli sayılır...

Abone Ol

2023-05-10 23:29:17 | Son Güncelleme : 2024-06-22 01:22:47

YSK'den 'mürekkep-leke' bulunan pusula kararı

Cumhurbaşkanı Seçimi için Hollanda'ya gönderilen 225 oy pusulasının Recep Tayyip Erdoğan hanesinde bir 'nokta-leke' olduğunun fark edilmesi ve bu pusulaların tutanak altına alınarak kullanılmadan ayrılmasının ardından, İYİ Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Öztürk, Kurul'a başvurdu.

Öztürk, "oy pusulaları veya zarfların tamamının veya bir kısmının üzerinde leke veya mürekkep izi bulunması halinde pusulanın ve zarfın geçerli olup olmayacağı" yönünde görüş istedi.

Talebi görüşen Kurul, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un, 98. ve 101. madde hükümleri açık olduğundan bu konuda "görüş verilmesine yer olmadığına" hükmetti.

YSK'nin atıf yaptığı 298 Sayılı Kanun'un 98. maddesi, "... Ancak, üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır." hükmünü içeriyor.

Aynı Kanun'un 101. maddesi ise "Aşağıdaki haller oy pusulalarını geçersiz kılmaz: 1. Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında yırtılması. 2. Bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazaen yırtılması. 3. Herhangi bir şekilde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması." diyor.

  • Etiketler : YSK
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER