Erciş’in Gölağzı Mahallesi’nde...
MEBİT

Erciş’te sinek istilası: Vatandaş canından bezdi!

Erciş’in Gölağzı Mahallesi’nde artan sinek ve böcekler, mahalle sakinlerinin yaşamını olumsuz etkiliyor.

Abone Ol

2023-08-16 12:45:08 | Son Güncelleme : 2023-12-09 19:15:19

Erciş’te sinek istilası: Vatandaş canından bezdi!

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Gölağzı Mahallesi’nde bir süredir artan sinekler ve böcekler mahalle sakinlerinin gündelik yaşamını olumsuz etkiliyor. Mahalle sakinlerinden Volkan Kahyalar, geçtiğimiz yıl böyle bir sorunun olmadığını, belediye tarafından ilaçlama yapıldığını söylüyor. Kahyalar, mahalle sakinlerinin belediyenin kasıtlı olarak ilaçlama yapmadığını iddia ettiklerini belirtiyor.

Serhat News'ten Yeşim Karaağar'ın haberine göre; Kahyalar, görümcesinin belediyeyi 3 defa arayarak şikayetlerini dile getirdiklerini bunun üzerine belediyenin geleceğini söylediğini fakat gelmediklerini kaydediyor. İlaçlama yapılmadığı için sivrisinek istilasına uğradıklarını ifade eden Kahyalar, “Meyve böcekleri var, ama ilaçlama yapılmayınca sivrisinek istilasına uğruyoruz. Sivrisinekler bitiyor, sabahları inanılmaz bir karasinek istilası başlıyor. Bitmiyor bir türlü” diyor.

‘Sineklerden dolayı dışarı çıkamıyoruz’
Sineklerin ve böceklerin bu kadar yoğun olmasının yarattığı sorunları şöyle sıralıyor Kahyalar: “Birincisi yatamıyoruz. İkincisi dışarı çıkamıyoruz. Esinti var diye balkona çıkmak istiyoruz, ama sineklerden dolayı çıkamıyoruz. Rahat bırakmıyorlar. Kahvaltı da yaptırmıyorlar. Dolayısıyla yemeğimizi içeride yemek zorunda kalıyoruz. Ama içerisi de çok sıcak olduğu için içeride de oturamıyoruz. Böylece gündelik hayatımız altüst oluyor.” Sineklere çözüm olarak pencerelere sineklik taktırdıklarını söyleyen Kahyalar, “Tellerin arasından bile girdiği için içeride de rahat bırakmıyorlar, ama dışarıya göre nispeten daha iyi tabii” diyor.

Hijyen konusunda sıkıntılar baş gösteriyor
Hijyen konusunda da sıkıntılar yaşadıklarını aktaran Kahyalar, “Sinek ve böceklerin getirdiği mikrop, pislik vs. var. Dün bir odanın duvarları komple sinek doluydu. Bir odayı yarım saat boyunca süpürdük. Sinekleri, böcekleri toplamamız da yarım saatten fazla sürdü. Temizledik, akşam olmadan yine aynı şey oldu” diye kaydediyor.

Erciş’in genelinde böyle bir sorunun olmadığını, Erciş’te ilaçlamanın yapıldığını ama Gölağzı Mahallesi’nde ısrarla ilaçlamanın yapılmadığını ekliyor.

Mahalle sakinlerinin sineklerle yaşadıkları sorunlar bununla da bitmiyor. Hava sıcaklarının bu kadar yüksek olduğu şu günlerde kapıları kapatmak bir eziyete dönüşüyor. Aynı zamanda sinekleri kovma yöntemi olarak perdeleri kapatıp ışıkları söndürmek de karanlıkta kalmalarına neden oluyor. Tabii en küçük bir ışığa tekrar geliyor sinekler.

Yetkililere çağrı
Kahyalar, yemek yerken bu kadar çok sineğin etraflarında olmasının mide bulantısına sebep olduğunu dolayısıyla beslenme konusunda da sorunlar yaşadıklarını aktarıyor. Son olarak yetkililere çağrıda bulunan Kahyalar, bir an önce ilaçlama yapılarak sorunun çözülmesini talep ediyor.

Erciş Belediyesi’nden Açıklama
Konu ile ilgili görüştüğümüz Erciş Belediyesi, Gölağzı Mahallesi’nde düzenli bir şekilde ilaçlama yapıldığını, mahalle sakinlerinin iddialarının doğru olmadığını belirtti.

  • Etiketler : SİNEK ÇEVRE
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER