Düğün öncesi Van Balığı göçünü izlediler

Düğün öncesi Van Balığı göçünü izlediler

Van'ın Erciş ilçesinde, Hasret Nur Köse (25) ile Burak Ünal (27), düğünleri öncesi balık bendindeki inci kefali göçünü izleyip, hatıra fotoğraf çektirdi.

Abone Ol

2021-06-13 22:25:59 | Son Güncelleme : 2021-08-01 09:41:09

Düğün öncesi Van Balığı göçünü izlediler

Van Gölü'ndeki tek balık türü olan inci kefali, üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde tatlı sulara göç ediyor. İnci kefalinin kaçak avlanan balıkçıların hedefi haline gelmemesi için göl kenarındaki yerleşim birimlerinde ve tatlı su ağızlarında jandarma ekipleri tarafından tedbir alınıyor.

Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı sularından çıkarak yumurtalarını bırakmak için nehirlere akın eden balıklar, bu yolculukta önlerine çıkan engelleri zıplayarak geçiyor. Milyonlarca balık, göç sırasında görsel bir şölen sunarken, normalleşme süreci ile birlikte başlayan düğün sezonunda çiftler de, inci kefalinin göçünü izlemeye geliyor. Erciş ilçesinde Hasret Nur Köse ve Burak Ünal çifti, balık bendine gelerek, inci kefalinin göçünü izleyerek, hatıra fotoğraf çektirdi.

İnci kefali göçünü izlemeye geldiklerini belirten Hasret Nur Köse, "Eşimle birlikte gelip inci kefallerinin göçünü izleyip, fotoğraf çektik. Balıkların harika bir göç yolculuğu var. Biz de en mutlu günümüzde gelip burada göçü izleyip, bu anı fotoğraflarla ölümsüzleştirdik. Çok mutluyuz" dedi.

KAYNAK: DHA

  • Etiketler : VAN VAN HABER ERCİŞ ERCİŞ HABER İNCİ KEFALİ GÖÇÜ VAN BALIĞI GELİN DAMAT GELİN-DAMAT
  • YORUM YAP

    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER