Öğretmen atamalarından takvim...
MEBİT

Hangi branşa kaç öğretmen atanacak? (MEB atama)

Öğretmen atamalarından takvim netleşirken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in 20 bin öğretmenin atamasının yapılacağını açıkladı. Atanacak öğretmenlerin branş dağılımı yayınlanırken branşa göre taban puan ve kontenjan sayıları da belli oldu.

Abone Ol

2024-05-07 14:06:11 | Son Güncelleme : 2024-05-26 05:40:40

Hangi branşa kaç öğretmen atanacak? (MEB atama)

Binlerce öğretmen adayının beklediği müjdeli haber geldi. Dün cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan kabine toplantısında öğretmen atamalarına ilişkin takviminin yarın açıklanacağını duyurmuştu. Merakla beklenen öğretmen atamalarıyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin atanacak öğretmen sayısı, branş dağılımı ve kontenjan sayısını açıkladı.

ATAMA TAKVİMİ

Öğretmen adaylarının ilgilendiren atama takvimi ve kontenjan sayısına ilişkin detaylar belli oldu. Bakan Tekin’in açıklamasına göre en fazla sınıf öğretmenliği ataması yapılacak. Bu atama döneminde 3 bin 262 sınıf öğretmeni göreve başlayacak. Sınıf öğretmenliğini 2 bin 499 kadroyla özel eğitim öğretmenliği, bin 597 kadroyla rehberlik öğretmenliği, bin 594 kadroyla Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 968 kadroyla İngilizce öğretmeni takip edecek. 20 bin sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri, 20- 31 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 10 Haziran'da ilan edilecek, adayların gireceği sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

TABAN PUAN VE KONTENJAN TABLOSU DA İLAN EDİLDİ

Branş bazında kontenjan dağılımları belirlenerek, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin süreç netleşti. Buna göre sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri, 20- 31 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 10 Haziran'da ilan edilecek, adayların gireceği sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

EN FAZLA VE EN AZ ATAMA YAPILAN BRANŞLAR DA BELLİ OLDU

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iki sayfa olarak açıklanan taban puanı ve kontenjan dağılımında da en fazla atama Sınıf Öğretmenliği'nde yapılacak. En az atama ise birkaç bölümde gerçekleşecek.

MÜLAKATTA YENİ SİSTEM

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile anlaşarak 20 bin öğretmen atamasında karar kıldık. Bu atamalarda yüzde 50 KPSS puanı yüzde 50'i ise mülakat puanı etkili olacak.

Yapılan son açıklamaya göre bu atamaların sadece mülakat yoluyla değil, yüzde 50 yüzde 50 yani KPSS skorunun yüzde 50'si mülakatın yüzde 50'si olarak yapılacağı açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin;

“Ekonomik parametreler açısından sıkıntılı bir dönemdeyken bize bu konuda destek olan kurumlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Eğitim camiamıza hayırlı olsun.

Bir diğer sürecimizle ilgili bir açıklama yapmak istiyorum. O da eğitim programlarında yaptığımız değişikliklerle ilgili. Geçtiğimiz hafta cuma günü itibarıyla programımızı askıya çıkarmıştık ve 1 haftalık süre vermiştik bu konuda da bize teklif sunacakların tekliflerine açığız. Süreyle ilgili sıkıntı olursa uzatabiliriz demiştik. Yoğun bir öneri talebi geldi. Bu hafta sonu cuma günü akşam mesai bitimine kadar da önerilere açık olacağız. 26 Nisan'dan itibaren programlarımız 1 milyon 542 bin defa indirilmiş.

Bu vesileyle iyi niyetli bir biçimde tekliflerini ileten kişilere samimiyetle teşekkür ediyorum. Her bir öneri ilgili genel müdürlüklerde titizlikle değerlendirilecek.”

Listede yer alan bu branşlardan bazıları ise şu şekilde:

- Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi

-Denizcilik /Gemi Elektroniği

-Denizcilik/Gemi Makineleri

-Farsça

-Geleneksel Türk Sanatları

-Gemi Yapımı/Gemi Donatım

-Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri

-Muhasebe ve Finansman

-Tekstil Teknolojisi

BAŞVURU TAKVİMİ İÇİN GÖZLER 20 MAYIS'TA

20 Mayıs'ta başvuru takvimi açılacak. Her bir öneri, ilgili genel müdürlüklerde titizlikle değerlendirilecek.

İşte taban puan ve kontenjan tablosu;

Başvuru takvimi için gözler 20 Mayıs'ta

20 Mayıs'ta başvuru takvimi açılacak. Her bir öneri, ilgili genel müdürlüklerde titizlikle değerlendirilecek.

 

  • Etiketler : ATAMA TAKVİM
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER