Bitlis Gazeteciler Cemiyeti’ni...
EDREMİT HİZMET

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti'nde hırsızlık: Kapı dahil her şey çalındı!

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti’nin Bitlis il merkezindeki ofisine giren kimliği belirsiz hırsız yada hırsızlar cemiyet binasının kapısı dahil olmak üzere içerdeki tüm malzemeleri çaldı.

Abone Ol

2023-01-08 01:17:55 | Son Güncelleme : 2023-03-23 20:52:57

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti'nde hırsızlık: Kapı dahil her şey çalındı!

Bitlis’te daha öncesinde benzeri görülmemiş bir hırsızlık olayı yaşandı. Bitlis Gazeteciler Cemiyeti (BİGACEM)  sosyal medya üzerinden kamuoyuna yapılan açıklamayla hırsızlığı duyurdu.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti’ne tahsis edilen eski valilik binasındaki BİGACEM ofisi hırsızlar tarafından adeta talan edildi.

BİGACEM ofisine giren hırsızlar cemiyetin kapıları, arşivi, mobilyaları, elektronik cihazları, dernek evrakları ve demirbaşları dahil olmak üzere cemiyet binası içerisinde bulunan tüm malzemeleri çalarak kayıplara karıştı.

Aynı bina içerisinde daha öncesinde farklı kurumlarda meydana gelen hırsızlık olaylarının son mağduru Bitlis Gazeteciler Cemiyeti oldu.

Sabah saatlerinde cemiyet ofisinde hırsızlık olayı yaşandığı ihbarını alan cemiyet Başkanı Sinan Aygül ve cemiyet yönetimi, gazeteciler ile birlikte soluğu il merkezindeki cemiyet binasında aldı. Cemiyet ofisine giren cemiyet yönetimi ve gazeteciler gördükleri manzara karşısında adeta şok oldu. Yaşanan hırsızlık sonrası cemiyetin son halinden eser kalmadığını gören cemiyet yöneticileri ilk şoku üzerlerinden attıktan sonra olayı polise ihbar etti.

İhbar sonrası olay yerine gelen Bitlis Emniyetine bağlı polis ekipleri olay yerindeki ilk incelemelerinin ardından “Olay Yeri İnceleme” ekibine haber verdi. Olay yerine gelen ekipler gerekli incelemelerini yapıp olayla ilgili tahkikat başlattı.

Olay yerindeki incelemenin tamamlamasının ardından cemiyet yönetimiyle birlikte Şehit Mustafa Yeter Polis Merkezi Amirliğine giden BİGACEM Başkanı Sinan Aygül konuyla ilgili şikayette bulundu. Olay yeri incelemesi ve BİGACEM’in şikayeti sonrası Bitlis Emniyeti tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

“İlk defa böyle bir hırsızlık olayı ile karşılaşıyoruz”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan BİGACEM Başkanı Sinan Aygül, mesleki yaşantısı boyunca birçok hırsızlık haberine gittiğini ancak mağduru oldukları hırsızlık olayı gibi bir hırsızlık olayı ile ilk defa karşılaştığını söyledi.

İğneden ipliğe cemiyet ofisinde ne var ne yoksa hırsız ya da hırsızlar tarafından çalındığını vurgulayan Aygül, maddi zararın 200 bin liranın üzerinde olduğunu ifade etti.

Hırsızlık olayının sadece maddi zararla sınırlı olmadığına dikkat çeken Aygül, BİGACEM tarafından yaklaşık 3 yıldır yürütülen birçok projenin çekim kayıtlarının barındırıldığı cihazlar, arşivler ve cemiyete ait resmi evrak ve dernek defterlerinin de kayıp olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

"Kapısı kırılarak girilmemiş, bizzat kapının kendisi de sökülerek çalınmış"

“Bugün ilginç bir hırsızlık olayına şahitlik ediyoruz. Meslek hayatım boyunca adi hırsızlıktan, nitelikli hırsızlığa, yolsuzluğa kadar yüzlerce hırsızlık haberi yaptım. Böylesine ilk defa denk geliyorum ve ne yazık ki mağduru da biziz. Bitlis merkezde eski valilik binasında bulunan ve 2017 yılında valilik tarafından bize tahsis edilen merkez büromuz soyulmuş. Profesyonelce yapılmış, nitelikli bir soygun hem de. Kapısı kırılarak girilmemiş, bizzat kapının kendisi de sökülerek çalınmış. Büromuza giren kişi ya da kişiler kapısıyla beraber içerdeki bütün malzemeleri çalmış. Merkezdeki büromuzda başkanlık makamı, sekreterlik odası, mutfak ve konferans salonumuz vardı. Büro mobilyaları, elektronik cihazlar, mutfak malzemeleri, temizlik malzemelerine kadar her şey alınmış. Evraklarımızın, arşiv kayıtlarımızın bir kısmı yerlere saçılmış bir kısmı kayıp. Binada resmi kurumlar var, dernekler var, giriş kapısı mesai saatleri dışında kilitli bir bina. Nasıl olduğunu merak diyoruz ancak bütün sorumluları ortaya çıkarılacaktır.

"Kimlikleri apayrı bir skandal"

Emniyete haber verdik, asayiş ekipleri gelip ön incelemeyi yaptılar daha sonra olay yeri inceleme ekipleri gelerek çalışmalarını yaptılar. Karakolda ifade şikayetçi olarak yasal süreci başlattık. İlk etapta ulaşabildiğimiz bilgilere göre zanlıların kimlikleri apayrı bir skandala yol açacak şekilde. Emniyetin ve akabinde savcılığın yürüteceği tahkikatı bekliyoruz. Daha sonra ayrıntılı şekilde kamuoyuyla gereken bilgiyi paylaşacağız.”

  • Etiketler : BÖLGE HABERLERİ BİTLİS GAZETECİLER
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER