YSP Van Milletvekili Pervin Bu...
MEBİT

Van milletvekili Buldan sordu: Kapıköy’de neden hiçbir sosyal tesis yok?

YSP Van Milletvekili Pervin Buldan, Kapıköy’de yaşanan sorun ve eksiklikleri meclis gündemine taşıdı.

Abone Ol

2023-09-20 00:19:13 | Son Güncelleme : 2023-12-07 20:09:55

Van milletvekili Buldan sordu: Kapıköy’de neden hiçbir sosyal tesis yok?

Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Pervin Buldan, her yıl yüzbinlerce kişinin geçiş yaptığı Kapıköy Sınır Kapısı’nda yaşanan sorun ve eksikleri TBMM gündemine taşıdı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi veren Buldan, sınırda bekleme alanı, tuvalet, lavabo, kantin gibi hiçbir sosyal tesisin bulunmadığına da dikkat çekti.

“SINIR KAPISINDA BEKLEME ALANI, TUVALET, LAVABO, KANTİN GİBİ HİÇBİR SOSYAL TESİSİN BULUNMADIĞINI SAPTADIK”

Buldan, kapının çevresindeki çöplere değinerek, “Türkiye ile İran sınırında bulunan Van Kapıköy Sınır Kapısı’nda uzun süreden beridir mevcut bulunan gerek fiziki, gerek idari eksikler ve sorunlar; sınır kapısını kullananalar ve bölge halkı için eziyete dönüşmüştür. Yerinde yaptığımız incelemelerde sınır kapısının bulunduğu alanda insanların temel ihtiyaçlarını karşılayacağı bekleme alanı, tuvalet, lavabo, kantin gibi hiçbir sosyal tesisin bulunmadığını saptadık. Kapıköy Sınır Kapısı’nda sosyal tesisler yerine barakalar bulunmaktadır. Kapının çevresi dağların yüksek kısımlarına kadar çöplerle kaplıdır. İnsanlar hiçbir temel ihtiyaçlarını karşılayamadan güneş altında uzun uzadıya süren işlem sıralarını beklemektedirler” dedi.

“İRAN KONSOLOSLUĞUNUN ERZURUM’DA BULUNMASI MALİYETE SEBEP OLMAKTADIR”

Buldan, “Bölgede bulunan insanlar kapı giriş çıkışlarında görevlilerin kendilerine eziyet edecek düzeyde sorun çıkardıklarını ve engellemelerde bulunduklarını ifade etmişlerdir. Buna göre bir hafta kapıdan giriş yapan kişinin başka bir hafta kapıyı kullanmasına müsaade edilmemektedir. İran’a gerek akraba, gerekse turistik ve ticari ziyaretlerin bilinçli ve sistemli bir şekilde engellendiği bölge insanları tarafından özellikle belirtilmiştir. İnsanlar İran’dan aldıkları bir torba eşyanın torbaları bıçak ile yırtılarak kontrol edildiğini ve zarara uğratıldıklarını ifade etmişlerdir. Bir diğer taraftan İran’a giriş çıkışların çoğunlukla Van sınır kapısından yapılmasına rağmen İran konsolosluğunun sınır ile hiçbir teması olmayan Erzurum’da bulunması sınır kapısını kullananlar için maddi-manevi fazladan bir maliyete sebep olmaktadır” diye aktardı.

“KAPIKÖY SINIR KAPISINDA TEMEL İNSANİ İHTİYAÇLARI KARŞILAYACAK SOSYAL TESİSLER BU ZAMANA KADAR NEDEN YAPILMAMIŞTIR?”

“Uzun yıllar önce açılan Kapıköy sınır kapısında temel insani ihtiyaçları karşılayacak sosyal tesisler bu zamana kadar neden yapılmamıştır? Türkiye de temel insani ihtiyaçların karşılanmasına dönük tesislerin bulunmadığı başka bir sınır kapısı var mıdır? Varsa isimleri nelerdir? Bakanlığınız temel insan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olan bekleme alanı, tuvalet, lavabo, kantin vs. hizmetlerin sağlanması amacıyla herhangi bir faaliyette bulunmayı düşünmekte midir? Düşünmekte ise proje içeriği nedir? Ve gerçekleşme süresi ne zamandır? Kapıköy sınır kapısını kullananların giriş çıkışlarında kendilerine yaşatılan zorluğun ve verilen zararın gerekçesi nedir?”

“İRAN KONSOLOSLUĞUNUN VAN’DA AÇILMAMASININ SEBEBİ NEDİR?”

“Bu zorlukların ve zarar ziyanın aşılması için bakanlığınız herhangi bir girişimde bulunmayı düşünmekte midir? İran-Türkiye arası giriş çıkışların büyük oranda Van sınırından gerçekleşmesine rağmen İran konsolosluğunun Van’da açılmamasının sebebi nedir? Sırf resmi işlemler için Erzurum’a gidip gelmek zorunda kalan kişilerin yaşadıkları mağduriyeti önlemek ve Van şehrine yapılan haksızlığı gidermek amacıyla Van da İran konsolosluğu açmak bakanlığınızın gündemleri arasında bulunmakta mıdır? Şayet bulunuyorsa ne zaman açılacaktır?”

  • Etiketler : PERVİN BULDAN KAPIKÖY
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER