Van’da iş cinayeti ile ilgili...
MEBİT

Van’da TTB ve TİHV yöneticilerine beraat

Van’da iş cinayeti ile ilgili yapılan basın açıklaması nedeniyle haklarında dava açılan Van-Hakkari Tabip Odası önceki dönem başkanı Dr. Hüseyin Yaviç ve TİHV Temsilcisi Sevim Çiçek beraat etti.

Abone Ol

2023-09-18 16:17:25 | Son Güncelleme : 2023-12-08 00:14:06

Van’da TTB ve TİHV yöneticilerine beraat

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’nde görev yapan asistan hekim Dr. Rümeysa Berin Şen’in iş cinayetinde yaşamını yitirmesi üzerine Van’da yapılmak istenen basın açıklaması “eylem yasağı” gerekçesiyle engellenmiş, Van-Hakkari Tabip Odası önceki dönem başkanı Dr. Hüseyin Yaviç ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Temsilcisi Sevim Çiçek gözaltına alınmıştı.

Yaviç ve Çiçek hakkında açılan davanın karar duruşması bugün Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları ve TTB Hukuk Bürosu avukatları ile Van-Hakkari Tabip Odası, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği ve Van Barosu temsilcileri duruşmayı yerinde takip etti.

Duruşmada mütalaasını sunan savcı, Anayasa’nın 34. maddesinde yer alan “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” ifadesine ve ilgili Anayasa Mahkemesi kararlarına atıfla; davaya konu basın açıklamasının, önceden bildirimde bulunmaya gerek olmayan bir hak olduğunu vurgulayarak beraat talep etti.

Mahkeme de mütalaadaki gerekçeyi haklı bularak Dr. Hüseyin Yaviç ve Sevim Çiçek’in beraat etmelerine karar verdi. (EVRENSEL)

  • Etiketler : Van Haber HAKKARİ VAN-HAKKARİ TABİP ODASI
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER