Yeşil Sol Parti Van Seçim İşle...
MEBİT

Yeşil Sol Parti'de seçim hazırlığı: Sandık güvenliği için iş yine bize düşüyor

Yeşil Sol Parti Van Seçim İşleri Komisyonu Başkanı Öner Yiğit, 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan ikinci tura hazır olduklarını ve sandık güvenliği konusunda gerekli önlemleri aldıklarını belirtti.

Abone Ol

2023-05-27 00:24:56 | Son Güncelleme : 2024-05-23 02:13:02

Yeşil Sol Parti'de seçim hazırlığı: Sandık güvenliği için iş yine bize düşüyor

Yeşil Sol Parti Van Seçim İşleri Komisyonu Başkanı Öner Yiğit, 14 Mayıs'taki genel seçimlerin ardından Van'da ortaya çıkan sorunları, seçime katılımı ve seçim sonuçlarını değerlendirdi. Yiğit, Yeşil Sol Parti'nin 28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur oylamalarına da hazır olduklarını söyledi.

Öner Yiğit, Van'da sandığa gitmeyen 151 bin 244 seçmenin olduğunu ve bu sayının önceki seçimlere göre artış gösterdiğini dile getirdi. Özellikle Yeşil Sol Parti seçmenlerinin sandığa gitmemesi konusunda ciddi bir sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Yiğit, 27 bin civarında oylarının geçersiz sayıldığını belirtti.

'AYNI PUSULADA HEM YEŞİL SOL PARTİ’YE HEM CHP’YE MÜHÜR VURULDU'
Yiğit, birçok seçmenin aynı pusulada hem Yeşil Sol Parti'ye hem de CHP'ye oy verdiğini ve bu sebeple bu oyların geçersiz sayıldığını belirtti. Yiğit, “Bir oy Yeşil Sol Parti'ye, bir oy Kemal Kılıçdaroğlu’na verilmesi gerekirken bir kafa karışıklığı yaşandı. Birçok seçmen tarafından, bir oyun Yeşil Sol Parti’ye, bir oyun CHP’ye verilmesi gerektiği düşünüldü. Dolayısıyla birçok seçmenin aynı pusulada hem Yeşil Sol Parti’ye hem de CHP’ye mühür vurduğunu gördük. Bu yüzden birçok oy geçersiz sayıldı. Yaklaşık 21 bin oy bu şekilde kullanıldığı için geçersiz sayılmış” dedi.

'VAN’DA 6 BİN SEÇMEN KIRSALDAN İLÇELERE TAŞINDI'
Seçim sürecinde yaşanan diğer sorunlara da değinen Yiğit, Yüksek Seçim Kurulu'nun aldığı kararlar doğrultusunda sandık birleştirmeye gidildiğini ve bu durumun seçmenlerde ciddi bir sıkıntı yarattığını ifade etti. Ayrıca, bazı yerleşim yerlerinde taziye evlerinde oy kullanma işleminin yapıldığını ve bu durumun seçmende tedirginlik yarattığını söyledi. Öner Yiğit, bazı okulların tadilatta olduğu gerekçe gösterilerek, Edremit, İpekyolu ve Saray gibi ilçelerde taziye evlerinde oy kullanıldığını söyledi. Bu durumun seçmenlerde bir güvenlik sorunu algısı oluşturduğunu dile getirdi.

Seçmen taşıma konusuna da değinen Öner Yiğit, “Van’da 6 bin seçmen kırsaldan ilçelere taşındı. Bunu YSK’nın yapması gerekirken, o hafta taşıma ihaleleri iptal edildi. Bunu doğrudan temin usulü ile de çözebilirlerdi. Çözmediler ve dolayısıyla seçmeni taşıma işi siyasi partilere kaldı. Bizlerde 6 bin seçmenimizi, gönüllü seçmenlerimiz aracılığıyla oy kullanacakları okullara taşıdık. Bunu YSK’nın çözmesi gerekiyordu. Maalesef bunu başaramadılar" diye konuştu.

'YEŞİL SOL PARTİ’NİN OYLARI MHP’YE YAZILDI'
Seçim sürecindeki usulsüzlükler hakkında konuşan Yiğit, en çok karşılaştıkları sorunun, Yeşil Sol Parti oylarının MHP'ye yazılması olduğunu dile getirdi. Yiğit, “Bu durumla çok karşılaştık ve anında itirazda bulunduk ve düzelttirdik. Bunlara itiraz etmeseydik, milletvekili sayısında da ciddi sıkıntılar yaşayabilirdik. Bunun haricinde de farklı bir usulsüzlük ile karşılaşmadık. Biz Van’da sandıklarımıza çok iyi bir şekilde hakim olduk. Bunun farkındaydılar. Bizim her sandıkta 4 veya 5 arkadaşımız görevliydi ve eğitimlerini çok uzun bir süredir veriyorduk” dedi.

'28 MAYIS’TA DA İŞ YİNE BİZE DÜŞÜYOR'
Öner Yiğit, Van'da toplamda 2301 sandık bulunduğunu ve tüm sandıklarda müşahitlerinin olduğunu belirtti. Ayrıca, birçok sandıkta CHP'nin müşahitlerinin de görülebileceğini ancak, Millet İttifakı'nın diğer siyasi partilerinin müşahitlerinin sandıklarda olmadığını söyleyen Yiğit, şöyle konuştu: “Bize güveniyorlardı. Çünkü bizim sandıkları koruyacağımızı biliyorlardı. 28 Mayıs’ta da iş yine bize düşüyor. Biz bu anlamda hazırlıklarımızı tamamladık. Birçok arkadaşımızın yerini de değiştirdik. 28 Mayıs’ta da güçlü duruşu, daha güçlü bir şekilde sandığa yansıtmak için her çalışmada yer alacağız. Halkımızın iradesini koruduğumuz gibi, sandıklarımızı da koruyacağımız koruyacağız.” 

  • Etiketler : YEŞİL SOL PARTİ
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER