Hayrullah Elmas çocukluğunda t...
MEBİT

Van’ın tiyatrocu abisi: "Hayrullah Elmas"

Hayrullah Elmas çocukluğunda tiyatronun ne olduğunu bilmeden kendini sahnede buldu ve seyirci karşısına çıktığı ilk gün kahkaha ve alkışları tamamen yanlış anladı...

Abone Ol

2023-02-04 00:14:32 | Son Güncelleme : 2024-02-26 03:18:23

Van’ın tiyatrocu abisi: "Hayrullah Elmas"

Van’da yaşayan Hayrullah Elmas ortaokul çağında öğretmeninin yönlendirmesiyle Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile tanıştı. Bilgisayar eğitimi alıyor ve kaymakam olmak istiyordu. Ancak bir gün vakıftaki arkadaşlarının teklifiyle daha önce adını hiç duymadığı ve ne olduğunu bilmediği tiyatroyla tanıştı. O günden sonra da tiyatro hayatının merkezinde oldu. Şimdi 35 yaşında bir çocuk babası olan Elmas, hem Van 100. Yıl Üniversitesi Genç Ofis’te hem de 5 yıl önce açtığı kendi tiyatrosunda çocuklara ve gençlere tiyatro eğitimi veriyor.

Hurriyet.com.tr'den Beyazıt Şenbük'ün haberine göre: 

‘TİYATRO’ NEDİR BİLMİYORDUM
Tiyatroyla tanışmasında TEGV’in büyük etkisi olduğu söyleyen Hayrullah Elmas, 13 yaşında Van Lütfiye Binnaz Saçlı Ortaokul’u son sınıf öğrencisiyken bir gün derste öğretmeninin “okul hayatında adam olmayacağınız kesin, bari TEGV’e gidip oradaki kurslara katılın, ilerde işinize yarar” demesiyle birlikte hayatının akışının nasıl değiştiğini şöyle anlatıyor: “Öğretmenimizi dinledik ve bir gurup arkadaşımla beraber TEGV’in açtığı bir bilgisayar kursuna yazıldık. 3 aylık bu kurs bitmek üzereyken bir gün vakıfta tiyatro eğitimi alan birkaç arkadaş yanıma gelip; ‘Biz bir tiyatro oyununa hazırlanıyoruz ve bir oyuncuya ihtiyacımız var. Bizimle oynamak ister misin?’ dediler. O ana kadar tiyatronun ne olduğunu bilmiyordum, duymamıştım. Bir metin verdiler ezberlememi söylediler. Ben de ‘tiyatro nedir?’ diye sormadan metni aldım. Tiyatronun sadece bir şeyleri ezberleyip sahnede insanlara anlatıldığı bir yer olduğunu düşündüm.

SEYİRCİ BANA NEDEN GÜLÜYOR?
Metni alıp doktor karakterini ezberlemeye başlamıştım, bir saatte ezberledim ve bir kere prova aldım. Ertesi gün Feyyaz Toker Eğitim Gönüllüleri Vakfına gittik. Orada büyük bir etkinlik vardı. Sahneye çıktık, ben ezberlediğim replikleri söylüyordum, seyirciler gülüyordu. Bu bana çok tuhaf gelmişti. Sahnedeyken durdum, benimle sahnede oynayan arkadaşa “bu insanlar neden gülüyor” dedim. Arkadaşım şaşkınlıkla dondu kaldı, sonra seyirciye döndüm, “neden gülüyorsunuz?” diye sordum. Tabii seyirci bunu oyunun bir parçası zannedip gülmeye devam etti. Arkadaşım deneyimli bir oyuncu olduğu için hemen bir doğaçlamayla durumu kurtardı. O gün tiyatronun ne olduğunu sahnede yaşadığım bu olayla öğrendim.

KİM DERDİ HAYRULLAH TİYATROCU OLACAK
Bu bende büyük bir etki yarattı, o gün tiyatrocu olmaya, tiyatro okumaya karar verdim. Kim derdi ki yolda karşılaştığı iki arkadaşının teklifi kaymakam olmayı isteyen Hayrullah’ın hayallerini değiştirecek!

VİRANE SİNEMAYI TİYATROYA ÇEVİRDİ
Artık en büyük hayalim kendi tiyatromu açmaktı. Bunun için eğitim almalıydım. Kadir Has üniversitesi Plato Film Akademisi’nde Ayla Algan yönetiminde tiyatro ve sinema oyunculuğu eğitimi aldım. Daha sonra Van’a döndüm halk eğitim merkezinde tiyatro eğitimleri vermeye başladım. Kendi tiyatromu açma zamanım geldiğinde virane bir sinema salonunu elden geçirip tiyatroya dönüştürdük. Kullanılmayan, kaderine terk edilmiş bir salondu. Bunun finansmanı sağlamak için kendi birikimimin yanı sıra ailemin desteğini aldım. Her detayıyla tek tek ilgilendiğim tiyatromu 2017 yılında açtım. Şimdi lisede birlikte tiyatro oyunu sahnelediğim arkadaşım Mesut Irk’la ortak olarak eğitimlerimizi ve oyunlarımızı burada sürdürüyoruz. Bu zamana kadar 100’den fazla oyun sahneledik ve yüzlerce tiyatrocu yetiştirdik, yetiştiriyoruz.

ŞİMDİ ÇOCUKLARA DESTEK SIRASI BENDE
Hayatıma tiyatroyu dahil eden, bir doğu çocuğu olarak hayallerime öncülük eden TEGV sayesinde sevdiğim işi yapıyorum ve Van’a bir tiyatro kazandırdım.
Ben de yakın zamanda gönüllü olmak için TEGV’e başvurdum. Aynı zamanda TEGV çocuklarıyla sahnelemek istediğim bir müzikal kabare projem var. Şimdiki hayalim daha çok çocuğa tiyatro eğitimi vermek ve daha fazlasının hayatına dokunabilmek. ”

  • Etiketler : Van Haber VAN TİYATRO
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER