Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı,...
MEBİT

Bakan Yumaklı'dan Çınar-Mazıdağı yangınına ilişkin açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, savcılık ön raporuna göre elektrik tellerinin neden olduğu Diyarbakır-Mardin yangınında çiftçilerin kayıplarına yönelik hasar tespitinin tamamlandığını duyurdu.

Abone Ol

2024-06-24 02:06:17 | Son Güncelleme : 2024-07-24 08:57:44

Bakan Yumaklı'dan Çınar-Mazıdağı yangınına ilişkin açıklama

Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı'nda 15 kişinin hayatını kaybettiği, binlerce dönüm arazi ve hayvanın kül olduğu yangın sonrası hasar tespit çalışmaları tamamlandı. 

DEDAŞ'ın 'anız' iddiasına rağmen Diyarbakır Başsavcılığı'nın ön raporunda elektrik kaynaklı olduğu tespitinin yer aldığı yangının bilançosunu Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı açıkladı.

Sosyal medya hesabından bölgedeki çiftçilerin kayıp ve hasarlarına yönelik tespit çalışmaları da tamamlandığını duyuran bakan Yumaklı'nın açıklaması şöyle: 

"Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı’nı etkileyen müessif yangın hadisesi çıktığı andan itibaren Bakanlığımızın İl ve İlçe Müdürlüklerindeki personelimiz AFAD koordinasyonunda müdahale, destek ve tespit çalışmaları için bölgeye sevk edilmiştir.

Çiftçilerimizin kayıp ve hasarlarına yönelik tespit çalışmaları da tamamlanmıştır.

Diyarbakır’da; Çınar ilçesinde Köksalan Mahallesi, Bağacık Mahallesi, Yazçiçeği Mahallesi ve Ağaçsever Mahallelerinde 7.900 dekar tarım alanının yandığı, bunun 6.789 dekarında anız, 1.111 dekarında ise hasadı yapılmamış buğday ekili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 1 adet traktör ve 14 adet sulama tesisi yanmıştır.

Köksalan Mahallesinde 924 küçükbaş hayvan telef olurken, tedavi edilemeyecek durumda ağır yaralı 83 küçükbaş hayvan Et ve Süt Kurumuna kesime gönderilmiştir. ESK bu hayvanları sahiplerinden nakliye primi vererek satın almıştır. 190 hayvan ise yerinde tedavi edilmiştir.

Mardin’de; Mazıdağı İlçesinin Yetkinler ve Yücebağ Mahalleleri ile Kelek Mezrasında 7.000 dekarlık tarım alanının yandığı tespit edilmiştir. Bunun 4.000 dekarı hasadı yapılmamış buğday alanı, 3.000 dekarı anızdan oluşmaktadır. Ayrıca çiftçilerimizin bazı sulama ekipmanları zayi olmuştur.

Mardin’de ekiplerimize bildirilen veya tespit edilen hayvan kaybı bulunmamaktadır. İl ve ilçe müdürlüklerimiz, bütün personeliyle bitkisel ve hayvansal üretim yapan çiftçilerimize destek olmayı sürdürecektir.

Ayrıca yanan alanlarda biyoçeşitliliğimizin hızlıca eski haline dönmesi ve alanın daha da zengin bir biyoçeşitliliğe kavuşması için; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından alanda hem rehabilitasyon çalışmaları hem de yaban hayatını iyileştirici faaliyetler gerçekleştirilecektir.

Devletimiz ilgili bütün kurumlarıyla bölgede yaraları sarmaya devam edecektir. Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Yangından etkilenen vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı’nı etkileyen müessif yangın hadisesi çıktığı andan itibaren Bakanlığımızın İl ve İlçe Müdürlüklerindeki personelimiz AFAD koordinasyonunda müdahale, destek ve tespit çalışmaları için bölgeye sevk edilmiştir.

Çiftçilerimizin kayıp ve…

— İbrahim Yumaklı (@ibrahimyumakli) June 23, 2024
  • Etiketler : YANGIN
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.