Yeşil Sol Parti'de belediye ba...
MEBİT

YSP'de adayları "Halk" belirleyecek

Yeşil Sol Parti'de belediye başkan adaylarını halk belirleyecek. YSP adayları belirlenirken sadece üyeler değil, halk da oy kullanacak.

Abone Ol

2023-09-12 17:17:22 | Son Güncelleme : 2023-12-11 03:45:51

YSP'de adayları "Halk" belirleyecek

Yaz boyunca düzenlediği halk buluşmalarında 14-28 Mayıs seçim sonuçlarını seçmenleri ve üyeleriyle birlikte masaya yatıran Yeşil Sol Parti, bu süreçte yaklaşık 50 bin kişiyle bir araya geldi. Halk buluşmalarında sunulan öneriler, düzenlenen çalıştaylarda süzgeçten geçirildi ve raporlaştırıldı. Yeşil Sol Parti’nin seçim sonrası başlattığı sürecin son aşaması da Ankara’da düzenlenen ve partinin en az kongre kadar önem atfettiği konferans oldu. Bu konferansta çalıştaylarda son hali verilen öneriler tartışıldı ve Ekim ayında gerçekleşecek büyük kongreye sunulmak üzere 24 karar alındı.

Gazete Duvar'dan Ceren Bayar'ın haberi;

YEŞİL SOL PARTİ’NİN ADAYLARINI HALK BELİRLEYECEK
Alınan kararlardan en dikkat çekeni, halk buluşmalarında sıkça dillendirilen “siyasetin yerelden merkeze doğru örülmemesi” ve “adayların merkezden belirlenmesi” eleştirileri oldu. Bu eleştiriler doğrultusunda Yeşil Sol Parti, genel ve yerel seçimlerde adayları halkın belirlemesine karar verdi.

ADAYLAR GENİŞ KATILIMLA BELİRLENECEK
Doğru aday belirleme yönteminin seçimlerde güçlü bir motivasyon yaratacağı ve başarıda kilit rol oynayacağı ifade edilen ilgili karar metninde “Adayların belirlenmesinde mümkün olan en geniş biçimde üyelerimizin, inanç ve kanaat önderlerinin, demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, barış annelerinin, yakınlarını kaybeden ailelerinin faaliyet yürüttüğü dernek ve platformların, toplumsal demokratik muhalefet bileşenlerinin, sandık görevlilerinin katılımıyla halkın azami ölçüde dahil olarak iradesini ortaya koyabileceği demokratik bir çoklu yöntem esas alınacaktır” denildi.

SADECE ÜYELER DEĞİL HALK DA OY KULLANACAK
Karar metninde siyasi ihtiyaçlar ve eşit temsiliyetin sağlanabilmesi için merkeze de kontenjan sunulacağı belirtilirken sadece üyelerin ve parti yöneticilerinin değil, halkın geniş katılımla dahil olabileceği aday seçiminin usul ve esaslarının “Aday Belirleme Yönetmeliği” ve “Aday Belirleme Seçim Kılavuzu” ile belirleneceği ifade edildi.

KARAR, SONUÇ BİLDİGESİNE DE YANSIDI
Adayların belirlenmesine ilişkin eğilim ve tartışmalar konferansın sonuç bildirgesinde de yer aldı. Bildirgede şu ifadeler kullanıldı: “Konferansımızda yaptığımız tartışmalar ve kongreye sunduğumuz karar önerileri; siyaseti toplumsallaştıran demokratik ittifakları kurmak, şeffaf ve belirgin karar alma süreçlerini işletmek, siyaseti yerelden merkeze doğru ören yaklaşımı tesis etmek için üzerimize düşen tarihi sorumluluğu yerine getireceğimizin açık sözünü ifade etmektedir. Bu söz aynı zamanda seçimlerde adayları halkımızın belirleyeceğine ilişkin ortak kararımızın teyididir.”

‘MAHALLE MUHTARINDAN BELEDİYE EŞBAŞKANINA KADAR TÜM ADAYLARI HALK BELİRLEYECEK’
Söz konusu kararın yaklaşan yerel seçimlere de uygulanacağına dikkat çekilen sonuç bildirgesinde “Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde iktidarın seçim ve sandık hukukunu çiğneyerek, hukuksuz ve keyfi biçimde oluşturduğu kayyım rejimine güçlü bir cevap vermenin yolu, güçlü ve doğru adaylar ve halkın desteği ile yerel yönetimleri yeniden kazanmaktır. Mahallenin muhtarından kentin belediye eş başkanının adaylığına kadar tüm düzeyleri kapsayacak bu yöntemi partimizin yaşama geçirmesi doğrudan demokrasi anlayışımızın ve siyasi programımızın gereklilikleri açısından hayatidir” denildi.

Yeşil Sol Parti’nin bu kararı da kapsayan 24 kararı Ekim ayında gerçekleşecek kongrenin onayına sunulacak. Parti teamüllerine göre tam mutabakatla konferansta karara bağlanan tüm başlıklar kongre tarafından onaylanıyor.

  • Etiketler : YSP YEŞİL SOL PARTİ
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER