CHP Sözcüsü Faik Öztrak, parti...
MEBİT

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: 'Kırıldım, küstüm, üzüldüm' diye mücadeleyi bırakamayız

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin MYK toplantısı devam ettiği sırada basın toplantısı düzenledi. Öztrak, "‘Kırıldım, küstüm, üzüldüm’ diye mücadeleyi bırakamayız. Ayağa kalkacağız, bu gidişe hep beraber dur diyeceğiz. Yaklaşan yerel seçimlerde önceki seçimde kazandığımız belediyelere yenilerini ekleyeceğiz." dedi.

Abone Ol

2023-09-05 00:34:44 | Son Güncelleme : 2024-07-20 00:24:45

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: 'Kırıldım, küstüm, üzüldüm' diye mücadeleyi bırakamayız

Öztrak, konuşmasına Sırbistan’ı mağlup ederek Avrupa şampiyonu olan A Milli Kadın Voleybol Takımı’nı tebrik ederek başladı. Öztrak, “Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin kadınları, milletimize yeni bir gurur daha yaşattı” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Putin'in görüşmesinden bahseden Öztrak, “Bugün Erdoğan, daha önce ‘Türkiye’ye gelecek’ dediği Putin’in ayağına gitti. Neden? Seçim öncesinde ertelenen 20 milyar dolarlık gaz borcunun karşılığında Putin’e hangi tavizleri verdiniz? Şimdi ne vereceksiniz? Borç alan emir alır” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki yerel seçimler hakkında açıklamalarda bulunan Öztrak, şunları söyledi:

"Artık bütün gücümüzle silkinip ayağa kalkmak zorundayız. Bu sürdürülemez gidiş, bu nobranlık karşısında ‘Kırıldım, küstüm, üzüldüm’ diye mücadeleyi bırakamayız. Ayağa kalkacağız, bu gidişe hep beraber dur diyeceğiz. Yaklaşan yerel seçimlerde önceki seçimde kazandığımız belediyelere yenilerini ekleyeceğiz. CHP’li başkanlarca yönetilen belediyelerde sosyal demokrat belediyeciliğin en güzel örneklerini veriyoruz. Son yerel yönetim seçimlerinde büyük bir zafer kazandık, şimdi bir kere daha çok daha iyisini yapacağız"

Hükümetin yeni ekonomi modeli uygulaması sonucunda korkunç bir hayat pahalılığı yaşandığını söyleyen Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"'Faiz düşünce, inecek' dedikleri enflasyon, faiz indirimleri başladığında yüzde 19'du, bugün açıklanan verilere göre ağustos ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 59. Ne demişti Erdoğan? 'Herkes hesabını 2023'te yüzde 20'ler seviyesinde enflasyona göre yapsın' sözlerine kanan yurttaşlarımız perişan oldu. 'Yeni ekonomi kadromuzun birinci önceliği enflasyon' sözleri de üç ayda yalan oldu. Dahası Merkez Bankası Başkanı'nın, yıl sonu için önce yüzde 58 dediği sonra yüzde 62'ye çıkardığı enflasyon beklentisi de o açıklamanın mürekkebi kurumadan hayal oldu."

Türkiye'nin dünyada gıda enflasyonunda en önlerde olduğunu, çiftçinin, besicinin durumunun her geçen gün kötüye gittiğini savunan Öztrak, meyvenin, sebzenin, etin fiyatının ikiye katlandığını, üreticinin perişan olduğunu söyledi. Öztrak, maliyetler son hızla artarken, fiyatların geçen senenin bile altına düştüğünü kaydetti.

Bir çocuğun okula başlama maliyetinin 5 bin lirayı bulduğunu, Ankara'da okul servis ücretlerinin yüzde 70 arttığını dile getiren Öztrak, çocuklara sabah okula giderken bir kahvaltı ettirmenin bile küçük bir servete mal olduğunu söyledi.

Öztrak, Türkiye'de üniversite mezunu işsiz sayısının 1 milyon civarında olduğunu belirterek, "Seçim öncesinden bu yana geçen 4 ayda vatandaşların kredi ve kredi kartı borcu toplamı 351 milyar lira artışla 2 trilyon 324 milyar liraya ulaştı. Bu, olağanüstü bir seviye. Pahalılık artıyor, borçlar artıyor, Ama gelirler reel olarak azalıyor. Maaş hiçbir şeye yetmiyor. Vatandaş tam bir kabus yaşıyor. Ülkede sosyal riskler her geçen gün artıyor" ifadesini kullandı.

Hükümetin depremzedelere konut yapma konusunda sözlerini yerine getirmediğini öne süren Öztrak, "Anayasa açık, sizin bu evleri sadece yapmanız değil, vatandaşa parasız vermeniz gerekiyor. Yapamıyorsunuz, çıkıyorsunuz 'Muhalefet nerede?' diyorsunuz. Yapamayacaksanız, bir an evvel inin aşağı, biz gelip yapalım. Size nasıl yapılacağını gösterelim" şeklinde konuştu.

Yüz binlerce öğretmenin atanmadığını, özel okullarda insanlık dışı ücretlerle çalıştırıldığını savunan Öztrak, atanabilen öğretmenin yoksulluk sınırı altındaki maaşıyla ay sonunu getirmeye çalıştığını kaydetti.

Öztrak, "Ülkemiz yerel seçimlere adım adım ilerlerken yaşam tarzlarının siyasete malzeme edildiği, milleti bölen, ağır bir tabloyla karşı karşıyayız. Bunu hükümet bile isteye yapıyor. Hedefi var. Sarpa saran ekonomik gidişat, ekonomik soykırım zam, zulüm konuşulmasın istiyor" dedi.

T24

  • Etiketler : CHP
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER