HDP Eş Başkanları ve Yeşil Sol...
MEBİT

Yeşil Sol ve HDP kararını verdi: Sandığa eksiksiz gideceğiz

HDP Eş Başkanları ve Yeşil Sol Parti sözcüleri cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu için tutumunu açıkladı. Buldan, sandığa gideceklerini söyledi.

Abone Ol

2023-05-25 16:54:57 | Son Güncelleme : 2024-07-16 05:34:13

Yeşil Sol ve HDP kararını verdi: Sandığa eksiksiz gideceğiz

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün ve İbrahim Akın, HDP Genel Merkezi’nde ikinci tura ilişkin tutumlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı alan HDP ve Yeşil Sol Parti, Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında imzalanan protokol sonrası ikinci tur için bir durum değerlendirmesi yapmıştı.

Buldan yaptığı açıklamada, “28 Mayıs’ta önümüzdeki yılları sonuçları itibariyle şekillendirecek bir seçime giriyoruz. 21 yıl boyunca aşama aşama tek adama bağlı bir sistem inşa eden totaliter, mutlak iktidar yanlısı bir anlayış ve yapıyla karşı karşıyayız. İşte bu yüzden 28 Mayıs seçimi sisteme yönelik demokratik değişimden yana olanlarla bu tekçi rejimi sürdürmek isteyenler arasında bir referandum olma özelliğine sahiptir” dedi.

Değişim direncini kıran, sömüren, sönümlendiren veya oyalayan hiçbir siyasi anlayışının doğru bulunmadığı belirtilen açıklamada, bu tür yaklaşımlara karşı demokratik mücadelenin sürdürüleceği kaydedildi.

Kılıçdaroğlu ve Özdağ arasındaki protokole de değinen Buldan, “Zafer Partisi ve CHP arasında imzalanan protokolü de bu minvalde değerlendirdik ve eleştirilerimizi de kamuoyuyla paylaştık. Mücadelemizin ve Üçüncü Yol politikamızın temel hedefi, devletin ve toplumun imkanlarına bir avuç rantçının çökmesini engellemek ve sistemi yurttaşların haklarını ve özgürlüklerini, toplumsal adaleti, demokrasiyi önceleyen bir evrensel standarda kavuşturmaktır. Bizi tavizsiz ve baş eğmez kıldıran tek şey ezilen, mazlum halklarımızın bu talebi ve ihtiyacıdır. Kürtlerin politik iradesine kayyımlar yoluyla ipotek koyanlar, aynı zamanda bütün Türkiye halklarının haklarına ve özgürlüklerine de ipotek koyanlardır. Kürt sorununun çözümsüzlüğü toplumun çıkarına değildir. Bu çözümsüzlük oyunu bozulmadan, Cumhuriyet demokrasi ile bütünleşemeyecektir” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN BİZLER AÇISINDAN ASLA BİR SEÇENEK DEĞİLDİR’
Cumhur İttifakı’nın politikaları karşısında ancak demokrasi, adalet ve özgürlük ilkeleriyle durulabileceği belirten Buldan,

“Erdoğan ve ortakları tarafından yaratılan bugünkü ucube rejim, yaşanan toplumsal sıkıntıların da temel sebebidir. 28 Mayıs seçimlerinde oylanacak olan da bu ucube rejimin devam edip etmeyeceğidir. 14 Mayıs seçimlerinde demokratik değişim ve refah talebi güçlü bir şekilde sahiplenilmiş ve bu talep sandığa da yansımıştır. Bugünkü sistem karşısında birleşen milyonlarca oy, daha çok özgürlük, daha çok demokrasi, daha çok refah talebi içindir. Hedef: ayrımcılıktan arınmış, halkların yönetime katılabildiği, özgür, demokratik ve adaletli bir rejim inşa etmektir. Bir kez daha belirtmeliyiz ki Erdoğan rejiminin bu beklentileri ve talepleri karşılayamayacağı açıktır. Gelecekte de bu taleplerin hayata geçmesinin önündeki en büyük engel yine Erdoğan ve bu rejimin ta kendisi olacaktır. Bu yüzden Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir ve tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir" dedi.

‘SANDIĞA EKSİKSİZ GİDECEĞİZ VE HEP BİRLİKTE TEK ADAM REJİMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ’
“28 Mayıs’ta milyonlarla birlikte başarabileceğimize, tarihin akışını hep birlikte demokratik değişim yönünde çevirebileceğimize dair umudu büyütüyoruz” diyen Buldan, “Bizler inanıyoruz, sizler de inanın. Sandığa eksiksiz gideceğiz ve hep birlikte tek adam rejimini değiştireceğiz. Kendi gücümüz ve milyonların değişim arzusu en büyük ilham kaynağımızdır. Israrla ve inatla mücadelemizi sürdüreceğiz, asla ve asla pes etmeyeceğiz. Mutlaka, ama mutlaka bizler kazanacağız” diyerek sözlerine son verdi.

‘ÇAĞRIMIZ AÇIK: HERKES SANDIĞA GİTSİN’
Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Mithat ikinci turda neyin değişmesinin umulduğuna ilişkin soruya, “İkinci turda değişim arzusunun ve iradesinin egemen olacağına inanıyoruz. Çağrımız açıktır: Herkes sandığa gitsin. Çalışmalarımızı halkımızın sandığa gitmesi için yürüttük. Şu anda da bu yönde binlerce arkadaşımız çalışıyor. Sandığa gidelim, irademize sahip çıkalım” şeklinde cevap verdi.

‘KARAR ALMA SÜREÇLERİMİZ BELLİ, BU KARARI KENDİ KURULLARIMIZDA ALDIK’
Karar alma sürecinde CHP yönetimi ile bir görüşme yapılıp yapılmadığı yönündeki soruyu da yanıtlayan Mithat Sancar, böyle bir görüşmenin söz konusu olmadığını ve kararı kendi kurullarında yürütülen tartışmalar sonucunda aldıklarını ifade etti.

‘KÜRT HALKI DAHA YÜKSEK KARARLILIKLA SANDIKLARA GİDECEK’
Sancar, Kürt seçmenin siyasette hakim olan milliyetçi söylemler sebebiyle sandıkta tepki koyup koymayacağına ilişkin soruyu, Kürt halkının tercihinin açıkça ortaya çıktığını söyleyerek yanıtladı. Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu seçimin ikinci turunda da aynı kararlılıkla ve daha yüksek katılımla bu iradesini gösterecektir. Sandıklara Kürt halkının daha yüksek oranda gidecekleri konusunda bir tereddüdümüz yoktur.”

 

 

 

 

gazete duvar

  • Etiketler : YEŞİL SOL PARTİ
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER