Yeşil Sol Parti, mitingler içi...
MEBİT

Demirtaş, Hakkari mitingine mesaj gönderdi: Kendi başına vekillik peşinde koşanlar bizi üzüyor

Yeşil Sol Parti, mitingler için start'ını Hakkari'den verdi. Mitingde eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajı okundu.

Abone Ol

2023-04-24 17:41:54 | Son Güncelleme : 2024-06-14 12:32:46

Demirtaş, Hakkari mitingine mesaj gönderdi: Kendi başına vekillik peşinde koşanlar bizi üzüyor

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinin ilk mitingini Hakkari'de gerçekleştiriyor.

Sümbül Mahallesi'ndeki otogar alanındaki miting alanı Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) bayrakları ile süslendi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Sait Dede ile Hakkari Milletvekili adayları Vezir Parlak, Öznur Bartın ile Onur Düşünmez'in katıldığı miting halkı selamlamayla başladı.

Yağışlı havaya rağmen yoğun ilginin olduğu Yeşil Sol Miting alanına gelenler Yeşil Sol Parti'nin flamaları ile halay çekti. 

Saygı duruşunun ardından ilk olarak konuşan Başak Demirtaş, halkı selamladıktan sonra eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajını okundu.

Demirtaş mesajında şu ifadeler yer aldı:

ÇEKMEDİĞİNİZ EZİYET, GÖRMEDİĞİNİZ ZULÜM KALMADI: Merheba gelê Colemêrgê eziz, gelê Colemêrgê bi rumet, gelê Colemêrgê agît. (Merhaba sevgili Hakkari halkı, Hakkari'nin onurlu halkı, Hakkari'nin yiğit halkı.) Merhaba değerli kardeşlerim, Colemêrg’in fedakar, yurtsever halkı. Hepinizi büyük bir özlemle, hasretle yürekten selamlıyor, sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Saygıdeğer halkımız, sizler politik, bilinçli, örgütlü bir halksınız. Şu anda yaşanan tarihi sürecin önemini çok iyi bildiğinizi biliyorum. Önümüzdeki seçimler partiler arasında yaşanan klasik, demokratik bir yarış değil, keşke öyle olsaydı. Gerçek şu ki, bizleri son sekiz yıldır yok etmek, tasfiye etmek için her türlü zulüm politikasını acımasızca uygulayan “Erdoğan tek adam rejiminin” diktatörlüğe dönüşüp dönüşmeyeceğinin seçimi olacak. Acıların en büyüğünü halk olarak sizler yaşadınız, yaşıyorsunuz. Çekmediğiniz eziyet, görmediğiniz zulüm kalmadı. Fakat içeride, dışarıda yediden yetmişe hep beraber direndik. Teslim olmadık, yenilmedik. Tam tersine, bu zorbaları yenilme noktasına getirdik. Bu, en çok da siz değerli halkımızın duruşu sayesinde oldu.

KÜRT SORUNUNU MECLİS ÇATISI ALTINDA ÇÖZÜME KAVUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞMAK OLACAKTIR: Şimdi kaybetmenin paniği ve korkusuyla, meydan meydan gezip “Selo, Selo” diye kuyruğuna basılmış kesi gibi miyavlayıp duruyor. Biriler, aslanları kafese kilitleyince çakalların ormanın kralı olacağını sanıyordu. Yanıldılar, yenildiler. Şimdi ormanın kralı, 14 Mayıs’ta sandığa gidecek olan sizlersiniz artık. Bizi öz vatanımızda köleliğe mahkum etmek isteyenlere Colemêrg halkından tüm siyasi tarihimizin rekor oyunu bekliyorum, rica ediyorum. Önce bu zulüm düzenini durduracağız, sonra da hep beraber yaralarımızı saracağız. Yapacağımız ilk iş, demokrasiyi büyüterek barışa katkı sağlamak, Kürt sorununu Meclis çatısı altında çözüme kavuşturmak için çalışmak olacaktır. Bunun için de Yeşil Sol Partinin en güçlü şekilde Meclis’te olması hayati derecede önemlidir. Elbette Kürt sorununun bütün muhataplarıyla diyalog ve iş birliği içinde başaracağı bunu. Kendi dilimizin, kültürümüzün özgürce yaşayacağı, güvence altına alındığı bir sürecin demokratik mücadelesini yürüteceğiz. Acil ve yakıcı ekonomik sorunlarımızın çözümüne çalışacağız. Geçmişte size sözümüz vardı değerli Hakkari halkı ama ağır saldırılar nedeniyle sözümüzü yerine getiremedik. Fakat ben Selahattin Demirtaş olacak her zaman kendimi size karşı borçlu hissediyorum. Bu borcu ödeyebilmek için canla başla çalışacağız.

HAKKARİ’NİN KARA TALİHİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ: Hakkarili gençlerin işsizliği, yoksulluğu canımızı çok acıtıyor. Bunu asla kabullenemiyorum. Hakkari’ye ekonomik yatırımları mutlaka getireceğiz. Tek bir işsiz gencimizi ortada bırakmayacağız. Söz verdiğimiz gibi Berçelan’ı, Cilo’yu, Zap’ı turizm merkezi haline getireceğiz. Hayvancılığı, tarımı yeniden ayağa kaldıracağız. Esnaflarımızın, çiftçilerimizin borçlarını, kredilerini yapılandırmak için yeni iktidarla çözüm bulacağız. Sınır kapılarımızı modern bir şekilde yeniden işler hale getireceğiz. Colemêrg, Gever, Şemzinan ve Çelê başta olmak üzere her ilçenin, beldelerimizin bütün alt yapı sorunlarını çözeceğiz. Yani yeni dönemde demokrasiyle birlikte ekonomiyi de mutlaka inşa edeceğiz ve Hakkari’nin kara talihini değiştireceğiz.

AYRILIK GAYRILIK YAPANLAR, KENDİ BAŞINA VEKİLLİK PEŞİNCE KOŞANLAR BİZİ ÜZÜYOR: Sizler her şeyin en iyisine, en güzeline layıksınız. Biz de sizi mahcup etmemek için Yeşil Sol Parti olarak çok çalışacağız ve mutlaka hepsini başaracağız. Sizden ricam, 7 Haziran seçimlerini de aşan büyük bir ulusal birlik ruhuyla tek yürek olmanızdır. Pinyanişi, Ertoşi, Dıri, Gevdi, Dostki ayırımı yoktur bizim nazarımızda. Hepsi birdir, hepsi beraberdir, hepsi bizim kıymetlimizdir. Ayrılık gayrılık yapanlar, kendi başına vekillik peşinde koşanlar bizi üzüyor. Dönem koltuk, makam, mevki peşinde koşma dönemi değil. Hakkari’deki tüm ailelerimizi, gençleri, kadınları, Yeşil Sol Parti adayları etrafında kenetlenmeye çağırıyorum. Başka partilere ya da bağımsız adaylara tek bir oyunuz bile gitmemelidir. Bağımsız adaylıkla yola çıkanlara buradan bir çağrı yapıyorum; bizim için kıymetlisiniz, değerlisiniz.

YEŞİL SOL PARTİ ADAYLARI İÇİN DESTEK OLUN: Lütfen böyle yapmayın. Gelin bu tarihi dönemde halkın genel iradesinin parçası olur ve Yeşil Sol Parti adayları için destek olun. Size yakışan budur. Değerli kardeşlerim, artık yeni bir dönem yeni bir hayat başlıyor. Anahtar sizin elinizde, kapalı tüm kapıları açmak sizin elinizde. Biz size inanıyor, size güveniyoruz. 14 Mayıs akşamı hücremizden sizi izleyip müjdenizi almak için sabırsızlanıyoruz. Selçuk Mızraklı arkadaşımla beraber hepinize en içten selam, sevgilerimizi gönderiyoruz. İradeniz önünde saygıyla eğiliyoruz. Min gelek bêriya te kiriye Colemêrg. Her bebî, her bijî gelê Colemêrg. Hezar car slav ji te ra Colemêrg. An serkeftin an serkeftin. (Seni çok özledim Hakkari. Varol, çok yaşa Hakkari halkı. Binlerce selam olsun. Ya kazanacağız ya da kazanacağız.)

 

'BİZ DOSTLARIMIZLA BAŞARACAĞIZ'
Daha sonra sahneye çıkan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise “Bu seçim ve sizin duruşunuz öyle görünüyor ki iktidarın fermanını buradan yazacağız. Diyorlardı ki, Kürtlerin takati kalmadı, işte halkımız, işte gençlerimiz, işte annelerimiz. Bu seçim haysiyet seçimidir. Halkımız kararını vermiştir. Biz bu seçimde AKP-MHP faşizmini yok edeceğiz ve Sayın Öcalan’ı özgürleştireceğiz. Bugün Kürtler yalnız değil, ittifak ve müttefikleriyle çok önemli bir yol alıyor. Biz dostlarımızla başaracağız” diye konuştu. 

‘DEMOKRASİ 3, FAŞİZM 0’
Hakkari'de mikrofonu eline alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da Hakkari’den ders verme zamanı olduğunu belirterek, “Hakkari 3 sıfır yapacak bundan hiç bir kuşkumuz yok. Buraya gelirken arkadaşlarım bana keşke Hakkari vekil sayısı 4 olsaydı diyorlardı, 4 olsaydı 4'ünü de çıkarırdık diyorlardı. Şimdi hedefimiz 3-0. Yani demokrasi 3, faşizm 0. Bu iktidarın Kürt düşmanı bir iktidar olduğunu artık hepimiz biliyoruz Kürde düşmanlığı hiçbir zaman saklamadılar. Kürt halkına düşmanlık yapmayı gözler önüne sermekten geri durmadılar. Kürt halkının dilini, kimliğini, değerlerini, iradesini her zaman için hiçe saydılar. Sizin saydığınız, sizin seçtiğiniz belediye eş başkanlarını görevden alırken, onların yerlerin kayyımları atarken, Hakkari halkının iradesini hiçe saydılar” dedi.  

Buldan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

 

21 YILDIR YAPMADIKLARI HUKUKSUZLUK, HAKSIZLIK, USULSÜZLÜK, HIRSIZLIK KALMADI: Halkımız her seçimde, yerel seçimlerde de genel seçimlerde de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de kendisine yakışanı yapacak, kendi iradesine bir kez daha sahip çıkacak ve AKP MHP iktidarını tarihin çöplüğüne atacak. Kürt düşmanları şunu iyi bilsin ki; Kürtler her dönem kendisine zalimlik yapanlara, kendisini inkar edenlere, zulüm uygulayanlara her zaman için bir ders vermiştir. Kürtler bu dönemde AKP ve MHP iktidarına kaybettirecek en büyük güçtür. 21 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar 21 yıldır yapmadıkları hukuksuzluk, haksızlık, usulsüzlük, hırsızlık kalmadı. Her türlü hukuksuzluğu yaptılar, talanı yaptılar, gençlerin geleceğini çaldılar, kadınların yarınlarını çaldılar. Bizim Kürt halkının geleceğiyle oynadılar, savaş ve tecrit politikalarını bir halkın önüne bir anlayış olarak serdiler. Ama biz ne savaşı ne hukuksuzluğu ne de tecridi asla ve asla kabul etmiyoruz etmeyeceğiz.

KÜRT SORUNUNU ÇÖZDÜYSENİZ, BUGÜN KÜRTLERİN DİLİNİ NEDEN YASAKLIYORSUNUZ: Şimdi Tayyip Erdoğan geçenlerde Diyarbakır’a gitti. Belki kandırabileceğim bir kaç Kürt bulabilirim dedi ama umduğunu bulamadı. Diyarbakır'da yine bize parmak salladı, hakaret etti. Bütün saldırılarını Diyarbakır’dan yaptı. Ne dedi? ‘Bu ülkede Kürt sorunu yoktur, bu ülkede Kürt sorunun çözümünü biz gerçekleştirdik’ dedi. Peki Kürt sorununu çözdüyseniz, bugün Kürtlerin dilini neden yasaklıyorsunuz. Kürtlerin iradesini neden cezaevine atıyorsunuz. Kürtlerin iradesinin yerine neden kayyım atıyorsunuz. Kürt halkına siyaset alanını dar etmeye çalışıyorsunuz. Kürt halkının oy verdiği partisine kapatma davası açtınız. Kürt sorunun çözümünün ve gelecekte çözüleceğinin teminatı sizlersiniz, halkımız, Yeşil Sol Parti’dir.

DİĞER PARTİLERDEN DE ADAY ADAYI OLANLAR VAR, ADAY OLANLAR AMA...: Bu ülkede bir çözüm süreci yaşandı. Tayyip, Diyarbakır’da çözüm sürecini bizlerin bitirdiğini iddia etti. ‘Biz çözüm sürecinden yanaydık ancak onlar yani bizleri kastederek onlar çözüm sürecini bitirdiler’ dedi. Her şeyin an be an hatırlandığı bir şeyi yine yalanla dolanla halka yutturmaya çalıştı. Herkes bilir çözüm sürecinin bitiminde ‘Biz çözüm sürecini bitiriyoruz, buzdolabına koyuyoruz, derin dondurucudan çıkarmıyoruz’ dedi. Bütün bunlara rağmen Kürtlerin demokraside, adalette, hakta, hukukta, barışta ısrarını bugün bir kez daha Hakkari halkı gösterdi. Ama bu süreç AKP ile değil önümüzdeki dönem tüm toplumsal kesimlerle, Türkiye haklarıyla Türkiye’deki Kürtlerle yeşil solun öncülüğünde siyaset yapanlarla çözülecektir. Biz bunun müjdesini size veriyoruz. Ama bir müjde daha vermek istiyorum bu müjdeyi verirken çok sevineceğinizi biliyorum. AKP-MHP iktidarı başta başkanlık olmak üzere parlamentoda da bir tabela partisi haline gelecek. Biz, 3 arkadaşımızın sizin adınıza parlamentoya gidişini görmek için buradayız. Ama farklı ve bağımsız aday olanlar şunu bilsin ki artık bu halkın sizin yalanlarınıza karnı tok, gelin yol yakınken halkımızın iradesi neredeyse, halkımız nerede duruyorsa, Hakkari halkı kimi işaret ediyorsa siz de onu destekleyin ve onurunuzla bu mücadeleye katkı sunun. Bu yapacağınızdan hiç bir kuşkumuz yok. Umut ediyor ve diliyoruz ki; yol yakınken bu yanlıştan dönersiniz. Diğer partilerden de aday adayı olanlar var, aday olanlar ama Hakkari halkının diğer partilere 3 sıfır çekeceğinden hiç kuşkumuz yok.

 

‘14 MAYIS’TA HERKESİN SANDIKLARA SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR’
Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü İbrahim Akın, “Burada tarihsel bir mitingidir. Bu sıradan bir miting değil. Buradan geleceğin yeni yüzyılını inşa etmeye çalışıyoruz. Bu bayrak altında büyük bir inanç ve kararlılık görüyoruz. Türkiye tarihinin en zor ama tarihi seçimini yaşıyoruz. Yıllardır yok sayılmayı bitirecek ve yeni bir bahara uyanacağız. Bizler her kimliğin, inancın olacağı bir ülke vaddediyoruz ve bunu yapacağız. Bu ülkede Kürt sorunun olmadığını söylüyorlar. Ben İzmir’de yaşıyorum ve burada çok net bir ayrımcılık, Kürtlere özel bir düşmanlık var. Bu ülkede Kürt sorunu var. Burada onlarca insan öldürüldü. Bunların tamamının hesabını soracağız. Sadece onları göndermek yetmez yeni bir şey kuracağız. Demokratik bir cumhuriyet kurmak gerekiyor. Biz bunun için ittifaklar kurduk. Bu ülkeyi demokrasiyle taçlandırmak istiyoruz. Faşizm bitecek demokrasi gelecek. Bu seçim bizim için tarihi bir seçimdir. 14 Mayıs’ta herkesin sandıklara sahip çıkması gerekiyor” diye konuştu.

 

GAZETE DUVAR

  • Etiketler : YEŞİL SOL PARTİ PERVİN BULDAN SELAHATTİN DEMİRTAŞ HAKKARİ
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER