Merkez Bankası 27 ay sonra ilk...
MEBİT

'Merkez'in kararı bireysel kredi faizlerini de vurdu!

Merkez Bankası 27 ay sonra ilk kez politika faizinde artışa gitmesi, kamu bankalarının konut ve tüketici kredisi faizinin de sert artmasına neden oldu. Konut kredisi faizleri 1.99'a çıkarken, ihtiyaç kredisi oranları ise yüzde 2.64’e kadar çıktı.

Abone Ol

2023-07-04 17:33:06 | Son Güncelleme : 2023-12-10 21:54:52

'Merkez'in kararı bireysel kredi faizlerini de vurdu!

Merkez Bankası geçen ay politika faizini 650 baz puan artırarak yüzde 15'e çıkardı. Merkez Bankası’nın 18 Mart 2021'den bu yana ilk kez faiz artışı kamu bankalarının konut ve tüketici kredisi faizine sert yansıdı.

Özel bankalar ise regülasyonların gevşetilmesiyle seçim döneminde neredeyse kapattıkları ve yüksek seviyelerde seyreden bireysel kredileri sınırlı olarak tekrar açmaya başladı.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜZDE 2.4’E KADAR YÜKSELDİ
Kamu bankalarında 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde faizler yüzde 1.39’dan yüzde 1.99’a çıkarken, 2 milyon TL ve üzeri konut kredisi için faizler ise bazı kamu bankalarında aylık yüzde 2.4’e kadar yükseltildi.

Kamu bankalarının ihtiyaç kredisi oranları da yüzde 1.89’dan yüzde 2.64’e kadar yükseldi.

Bir bankacılık kaynağı faiz artışının ardından kamu bankalarının bireysel kredilerde oranları yükselttiğini belirterek, “Ancak sınırlı kullandırım devam ediyor” dedi.

'MERKEZ'DEN SADELEŞME ADIMLARI 
TCMB 22 Haziran’da politika faizini yüzde 8.5’ten yüzde 15’e yükseltirken, faiz artışını “ilk adım” olarak değerlendiren banka sıkılaşma sürecinin enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar devam edeceğini belirtti.

TCMB makro çerçevede de kademeli sadeleşme adımları atmaya başladı.

TCMB ilk sadeleşme adımı olarak bankaların TL payına göre uygulayacağı karşılıkları düzenleme öncesindeki yüzde 3-17 bandından yüzde 3-yüzde12 bandına indirerek yapmıştı. Bu adım TL mevduat yarışını azaltmıştı.

ÖZEL BANKALARDA YÜZDE 5’E ÇIKTI
Öte yandan özel bankalar da TCMB’nin son iki yılda aldığı önlemler ve bankalara getirilen, zorunlu menkul kıymet tutma yükümlülüğünü de kapsayan ekstra yükümlülükler nedeniyle durma noktasına gelen 70 bin TL ve üstü bireysel kredileri tekrar kullanıma açtılar. Bazı bankalarda 70 bin TL üstü ihtiyaç kredileri aylık yüzde 5 faiz oranı ile verilmeye başlanırken, konut kredisi faiz oranı ise aylık yüzde 3’ün üzerine çıktı.

Bir başka bankacılık kaynağı “Seçimden sonra neredeyse kapanan kredi piyasasının yeniden açılmaya başladığını görüyoruz. İki seçim arasında krediler neredeyse durmuştu. Şimdi bu yavaş yavaş tersine dönecek” dedi.

TİCARİ KREDİLERDE HAFİF HAREKETLENME
Bankacılar ticari kredilerde piyasanın yavaş yavaş hareketlendiğine dikkat çekerek, sadeleşme adımları ile birlikte spot kredi yerine rotatif krediye tekrar dönüldüğünü belirtti. Bankacılar, bankaların kredi kanallarını daha da açması için bu alanda getirilen faiz hadlerinin yüzde 13’lü seviyelerden yüzde 22’li seviyelere çıkmasının yeterli olmadığını, bu oranın kalkması gerektiğini belirtiyor.

TCMB ticari kredilerde belirli bir faiz oranı üzerinde tahvil tutulması düzenlemesi ile sektörün ticari kredide kullandırabileceği en yüksek faiz oranında belirleyici konumda.

TCMB faiz kararı ardından Resmi Gazete düzenlemesiyle bu hesaplarda geçerli olan referans faiz oranını Temmuz için yüzde 0.81 yerine yüzde 1.36 olarak değiştirdi. Bu adım ticari kredide faiz üst limitlerinin yükselmesini sağladı. 

 

cumhuriyet

  • Etiketler : EKONOMİ
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER