Yağışın olmadığı köyü, yaylada...
MEBİT

Yağışın olmadığı köyü, yayladan gelen su bastı; 2 at öldü!

Yağışın olmadığı köyü, yayladan gelen su bastı; evler su altında kaldı, 2 at öldü

Abone Ol

2023-09-01 00:12:59 | Son Güncelleme : 2023-12-10 21:10:20

Yağışın olmadığı köyü, yayladan gelen su bastı; 2 at öldü!

HAKKARİ'nin Yüksekova ilçesindeki Muşan Yaylası'ndaki sel suları, yağışın olmadığı köyde su baskınlarına neden oldu. Bazı evler su altında kalırken, dere yatağındaki 2 at sele kapılıp, öldü.


Yüksekova'da öğle saatlerinde etkili olan sağanak, bazı köylerde sele yol açtı. Muşan Yaylası'ndaki sel suları da yağışın etkili olmadığı, ilçeye 20 kilometre uzaklıktaki Köycük köyünde su baskınlarına neden oldu. Bazı evler su altında kalırken, dere yatağındaki 2 at sele kapılıp, öldü; 1000 ot balyası ise zarar gördü. Köycük köyünde oturan İzzet Kırmızıtaş, "Köyümüzde hiç yağmur yağmadı. Fakat yayladan gelen sel suları, hepimizi korkuttu. Sel ile birlikte 2 atımız öldü. 1000 bağ ot balyası ise sel sularına kapıldı. Durumu yetkililere bildirdik. Kısa sürede İl Özel İdaresi'ne bağlı Yüksekova Şantiye Şefliği ekipleri, köye gelip, dere yatağını temizlemeye başladı" diye konuştu.

Yüksekova'daki Muşan Yaylası'nda dün etkili olan sağanak nedeniyle ilçeye bağlı 20 kilometre uzaklıktaki Köycük köyünde su baskınları yaşandı. Yayladaki sağanak, yağmurun yağmadığı Köycük köyünde sel ve taşkınlara sebep olurken, yayla yolunda ulaşımda aksamalar yaşandı. Sel ve taşkınlarda bazı evleri su bastı. Yüksekova Özel İdare Müdürü Kerim Bulut ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Yiğit, selin yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu. Ekipler, hasarın bir an önce tespit edilip onarım çalışmalarına başlanacağını belirtti.

'YARALARI SARACAĞIZ'
İlçe Özel İdare Müdürü Kerim Bulut, halkın yanında olduklarını söyleyerek, "İlçemize büyük geçmiş olsun. Bu köyümüzde yağmur yağmadı. Ancak yayladaki sağanak, ilçemizin bazı bölgelerinde sel meydana getirdi. Şu an selin en çok etkilediği Köycük köyündeyiz. Yayla yollarımız, hayvanların su içtiği su tekneleri ve içme suyu şebekesi hasar gördü. İki vatandaşımıza ait atlar da sel sularına kapılarak ölürken, bazı vatandaşlarımızın evlerini de su bastı. En kısa zamanda altyapımızın tadilatını yapacağız. Evlerini su basan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor ve yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum. Hem onların hem de zirai ürünleri zarar gören vatandaşlarımızın yaralarını saracağız" diye konuştu.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Yiğit ise yağış sonrası bölgeye gelip hasar tespiti yaptıklarını belirterek, bölge halkına geçmiş olsun dileğinde bulundu. 

(DHA)

  • Etiketler : YAĞIŞ SEL YÜKSEKOVA
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER