Diyarbakır merkezli araştırma...
EMİN ELLER

Van'da partilerin oy oranları belli oldu! İşte çarpıcı anketten dikkat çeken sonuçlar

Diyarbakır merkezli araştırma şirketi Rawest’in mart ayında yaptığı anket sonuçlarını köşesinde paylaştı. Peki, ya Van? Yaklaşık 1 milyon 150 bin kişilik nüfusuyla Doğu Anadolu’nun en büyük ilinde durum ne? İşte çarpıcı anketten dikkat çeken sonuçlar...

Abone Ol

2022-05-18 15:02:01 | Son Güncelleme : 2022-06-25 07:12:35

Van'da partilerin oy oranları belli oldu! İşte çarpıcı anketten dikkat çeken sonuçlar

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Diyarbakır merkezli araştırma şirketi Rawest’in mart ayında yaptığı anket sonuçlarını köşesinde paylaştı.

VAN'DA AK PARTİ OY ORANIN DURUMU...

Van, yaklaşık 1 milyon 150 bin kişilik nüfusuyla Doğu Anadolu’nun en büyük ilinde durum ne? İşte Mart ayındaki veriler; Van'da AK Parti’ye daha önce oy vermiş her 100 seçmenden yaklaşık 26’sı AK Parti'den uzaklaştı. Bunların sekizi kararsız veya seçimi boykot etmeyi planlıyor.

"CHP’nin oyu ise yüzde 2.2’den 7.9’a çıktı"

Kararsızlar dağıtılıp 2018 rakamlarıyla karşılaştırma yapıldığında, iktidar partisinin 6.7 puan kaybedip yüzde 24.5’e gerilediği görülüyor. HDP ise 2 puan kaybedip 58.6’ya düştü. CHP’nin oyu ise yüzde 2.2’den 7.9’a çıktı, yani oyunu 3.5 katına çıkardı. DEVA’nın ildeki puanı 2.2 iken Gelecek Partisi'nin seçmendeki karşılığı şu an 1.4 görülüyor.

Ana muhalefet partisi eskiden çok zayıf olduğu Doğu’da artık kendisi için de güneşin doğacağını düşünüyor. Kuşku yok ki bu verilerin nereye evrileceğini sadece muhalefetin çabası belirlemeyecek. İktidarın küskün Kürt seçmenin kalbini kazanmak için yapmayı arzuladığı 'kısmi çözüm sürecinin' de ne kadar başarılı olacağını göreceğiz."

ŞEHRİVAN GAZETESİ

  • Etiketler : SEÇİM ANKETİ
  • YORUM YAP
    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER