Van milletvekili Sarısaç, Van’daki sel felaketiyle ilgili TBMM'ye kanun teklifi sundu
VANNE FUAR

Van milletvekili Sarısaç, Van’daki sel felaketiyle ilgili TBMM'ye kanun teklifi sundu

Meclise verdiği soru önergeleri ve güncel sorunlarla ilgili kanun teklifleri ile dikkat çeken HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, geçtiğimiz günlerde Van’ın birçok ilçesinde büyük kayıplar yaşatan sel felaketi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir kanun teklifi sundu. Sarısaç, geçtiğimiz haftalarda Karadeniz illerinde yaşanan sel felaketlerinden sonra alınan afet bölgesi kararının Başkale gibi ilçeler için de alınması gerektiğini belirtti.

Abone Ol

2021-07-31 00:44:23 | Son Güncelleme : 2021-09-25 08:48:19

Van milletvekili Sarısaç, Van’daki sel felaketiyle ilgili TBMM'ye kanun teklifi sundu

Sunduğu gerekçede Van’ın son dönemlerde yaşadığı önemli faleketlere değinen Sarısaç; Başkale, Gürpınar, Saray ve Özalp ilçelerinde yaşanan felaket sonrası yaptığı talep için şu gerekçelere yer verdi: “Neo-liberal politikalarla küresel ölçekte büyüyen “iklim krizi”nin yıkıcı etkileri gün geçtikçe daha çok görülmektedir. Bunun nedeninin, sonsuz kâr hırsıyla başta doğa olmak üzere her şey üzerinde bir tahakküm kurmak isteyen anlayış olduğu açıktır. Çünkü her gün biraz daha ormanlar tahrip edilerek toprak çoraklaştırılırken baraj ve Hidroelektrik Santralleri (HES) ile akarsuların rejimleri değiştirilerek ekosistemin dengesi bozulmaktadır. Tam da bu nedenle; ani sel baskınları, deniz suyu yükselmesi, mevsim dışı ani yağmurlar, heyelan vb. doğa olayları yaygınlaşmaktadır. İklim krizi olgusunun etkileri son yıllarda yaşanan felaketlerle seçim bölgem Van’da da kendini hissettirmektedir.”

“HASAR TESPİTİ YAPILMALI” 
“Bunun son örneği 28 Temmuz 2021 tarihinde Van’ın Başkale, Gürpınar, Saray ve Özalp ilçelerinde yaşanmıştır. Söz konusu ilçelerde yaşanan sel felaketinde; ilk belirlemelere göre binden fazla hayvan can verirken binlerce dönüm tarım arazi zarar görmüş, bazı işyeri ve konutlar zarar görürken birçok ahır da yıkılmıştır. Şüphesiz sel felaketinin neden olduğu maddi ve manevi kayıplar, ancak ciddi bir araştırmayla ortaya konulabilecektir. Bunun için de hasar alan araç ve evlerin durumunun, selde can veren büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısının ve zarar gören tarım alanlarının belirlenmesi için geniş bir inceleme yapılması elzemdir.” 

SARISAÇ: TEDBİR ALINMADI 
“Aynı şekilde Van’da 15 Temmuz 2021 tarihinde de görülen sağanak yağış, kısa sürede bir sele dönüşmüş ve şiddetli yağışın etkisiyle Başkale’de günlük yaşam sekteye uğrarken küçükbaş hayvanlar suya kapılmış, yolda heyelan oluşmuştur. Aynı durum 30 Haziran 2020 tarihinde de tekrar etmiş ve yaşanan sel felaketinde; Başkale’de günlük yaşam zorlaşırken onlarca dönüm tarım arazisi ise sular altında kalmıştır. Yine sağanak yağış; İpekyolu, Tuşba, Edremit ve Erciş ilçelerimizde sele ve su taşkınlarına neden olmuştur. Dolayısıyla Van’da özellikle son birkaç yılın Haziran – Temmuz aylarında sel yaşanmasına rağmen icra makamının da hiçbir tedbir almadığı dikkat çekmektedir.”

“RİZE VE ARTVİN DE OLDU VAN’DA DA OLMALI”
 “Yaşanan doğal felaketlerde; kontrolsüz yapılaşma, Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatları ve doğanın tahrip edilmesinin etkisi düşünüldüğünde siyasi iktidar da sorumluluktan kaçmadan ekolojiye yönelik politikasını gözden geçirmekle ve gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle Hükümet, çoklu bir ekonomik krize maruz bırakılan yurttaşlara sosyal devlet ilkesi gereğince gerekli desteği sağlamakla mükelleftir. Bu nedenle sel felaketinden etkilenen Rize ve Artvin gibi illerde “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edilmesi yerinde bir karardır. Fakat sosyo-ekonomik gelişim endekslerinde ve milli gelirde son sıralarda yer almasına rağmen Van’da da “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” tedbirlerinin alınmaması kabul edilebilir değildir.” 

Sarısaç, kanun teklifi ile ilgili olarak ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Van’da Başkale başta olmak üzere tüm ilçelerimizde sel felaketinden etkilenen yurttaşlarımızın yaralarının sarılması, zararlarının hızlı bir şekilde tazmin edilmesi için söz konusu bölgenin acil bir şekilde afet bölgesi ilan edilmesi gerekmektedir. Bu sayede zarar gören altyapının yenilenmesinin yanında ekonomik anlamda kayıplar telafi edilebilir, halkımızın acıları hafifletilebilir. Bu amaçla ‘15/5/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi’ hazırlanmıştır.”

MADDE GEREKÇESİ MADDE 1 – Sel felaketinden dolayı Van ilinin Başkale ve diğer ilçeleri ile çevresinde oluşan zararların tazmini ve olası afetlere hazırlık yapılması amaçlanmaktadır. 

MADDE 2 – Yürürlük maddesidir.

MADDE 3 – Yürütme maddesidir.

15/5/1959 TARİHLİ VE 7269 SAYILI UMUMİ HAYATA MÜESSİR AFETLER DOLAYISIYLA ALINACAK TEDBİRLERLE YAPILACAK YARDIMLARA DAİR KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1 – 15/5/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.    
“GEÇİCİ MADDE 27 – Van ilinin Başkale ve diğer ilçeleri ile köyleri; 28 Temmuz 2021 tarihinde meydana gelen sel felaketi ve bu sel felaketinin ortaya çıkardığı olumsuzluklardan ötürü afet bölgesi ilan edilmiştir.  Bu afet bölgesi ilan edilen yerlerde yurttaşların selden zarar gören konut, işyeri, barınak vb. için alacakları yardımlarda bu kanun hükümleri uygulanır.” 

MADDE 2 – Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 

MADDE 3 – Bu kanun hükümleri Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülür.


 

  • Etiketler : MURAT SARISAÇ VAN VAN HABER VAN HABERLERİ HDP SEL HEYELAN BAŞKALE ÖZALP
  • YORUM YAP

    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER