Van'ın Başkale ilçesinde bir...
MEBİT

Başkale’deki aşiretler ortak karar aldı: Artık düğünlerde ve taziyelerde...

 Van'ın Başkale ilçesinde bir araya gelen aşiret temsilcileri, bundan sonra düğünlerde zarf usulüne geçerken, taziyeleri ise 3 günden 2 güne düşürdü.

Abone Ol

2023-08-30 11:11:33 | Son Güncelleme : 2023-12-11 21:06:05

Başkale’deki aşiretler ortak karar aldı: Artık düğünlerde ve taziyelerde...

Van ve çevresinde yapılan düğün ve taziyeler aileler için masraflı olduğu için Başkale ilçesinde bulunan Ertuşi, Botan ve Merzikan aşiretlerinin ileri gelenleri, muhtarlar ve kanaat önderleri bir araya gelerek yeni kararlar aldı.

Yapılan görüşmelerde alınan ortak kararlarla, düğünlerde miktarın ilan edilmesi için masaya kurulan 'Açık mendil' geleneğine son verildiği, yerine ise 'Kapalı zarf' usulüne geçildiği belirtildi. Aynı şekilde düğün sahibi için büyük maddi sıkıntıya neden olan gelinin köyden ya da ilçeden alınarak gelinlik ve kuaför için kente götürülmesi usulünün de kaldırılarak yerine gelenek ve göreneklere göre hazırlık yapılmasına karar verildi. Aşiret mensupları, 3 gün yemekli yapılan taziyeleri de 2 güne düşürdü.Ertuşi aşireti lideri ve bölgenin kanaat önderinden olan İskender Ertuş, aldıkları bu kararlara uymayanların artık düğünlerine gitmeyeceklerini söyledi.

Ertuş, "Gelinlik ve kuaför olmayacak. Aşiret olarak aldığımız bu karar neticesinde kurallara uymayacak olan düğün sahiplerinin düğünlerine hiçbir şekilde katılım olmayacak. Örf ve geleneklerimizde daha önce yöresel elbiseler düğünler yapılıyordu. Atalarımızın yaptıkları gibi bizler de düğünlerimizi bu adetlere göre yapacağız. Taziyelere de düzenlemeler getirildi. Daha önce 3 gün yapılan taziyeler, bundan sonra 2 gün yapılacak ve kara bayram olarak adlandırılan adetler de kaldırıldı" dedi.

Kaynak: DHA

  • Etiketler : AŞİRET DÜĞÜN TAZİYE
  • YORUM YAP
    Yorumlar (1)
    KARABASAN 2023-08-30 11:55:24

    TAZİYELERDE YEMEKMİ OLUR..HERKES AŞİRET SAHİBİ DEĞİL GARİBAN AİLELERDE VAR..ACILARI İLEMİ DERTLENSİNLER YOKSA GELENLERE YEMK AYARLAMAYAMI ÇALIŞSINLAR..ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİRİLMİŞ

    ÖNERİLENLER