son dakika haberleri

Zeytin Dalı Harekâtı'nın planlaması 3 ay sürdü

Planlaması 3 ay süren Afrin'e Zeytin Dalı Operasyonu'nun hazırlığı Genelkurmay Başkanlığı komuta merkezinde gerçekleştirildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Zeytin Dalı Harekâtı'nın planlaması 3 ay sürdü
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.01.2018  13:43:00 eklendi.

 Yeni Şafak'tan Kıymet Sezer'İn haberin egöre iyi bir planlama, koordinasyon ve müşterek harekat konseptinin oluşturulmasının ardından harekat planlamalarında 3 ay önce düğmeye basıldı. Verilen talimatla hazırlıkları başlatan 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, sık sık sahadaki hazırlıkları kontrol etti, ÖSO güçlerinin ve TSK personelinin hazırlıklarıyla birebir ilgilendi.


GENİŞ KAPSAMLI İSTİHBARAT


Bu süre içerisinde İHA'lar ile görüntü istihbaratı, MİT ile koordineli sinyal istihbaratı ile ÖSO'dan sağlanan insan istihbaratı toplandı. PKK/PYD-YPG hedefleri, ormanlık ve dağlık araziler ile özellikle meskun mahal kenarlarında bulunan mağaralar, sığınaklar, komuta merkezleri, barınma yerleri ile silah ve mühimmat depolarının koordinatları İHA'lar, yerel unsurlar, MİT istihbaratı ve sınır gözetleme vasıtaları tarafından teker teker tespit edildi.


ÖNCE YIPRATTI SONRA İMHA ETTİ


Tüm istihbarat bilgilerinin toplanması ardından harekat, top atışlarıyla yıpratma süreci ve son olarak cumartesi günü hava harekatıyla başlatıldı. Hedeflerin cinsine göre hangi hedefin hangi tür mühimmatla imha edeceği belirlendi. Harekatın başladığı andan itibaren de hedefler tam isabet vuruldu.


TERÖRİSTLERİ STRATEJİSİYLE ŞAŞIRTTI


Örgüt, “bir gece ansızın” denilen harekatın gündüz saatlerinde başlaması, hareketliliğin olduğu bölgelerin çok dışında noktalardan sınırın geçilmesi gibi şaşırtmacalarla hazırlıksız yakalandı.


 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler