son dakika haberleri

Zam kararı uygulamada!

Van'da ekmek fiyatlarına yüzde 25 oranında zam yapıldı. Zamlı tarife önceki gün uygulanmaya başlandı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Zam kararı uygulamada!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.08.2019  14:56:00 eklendi.

 Zam öncesi 1 TL'den satılan 200 gramlık ekmek, 210 grama çıkarılarak, fiyatı da 1.25 TL'ye yükseltildi. Konu hakkında gazetemize açıklama yapan Van Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tuncil, zam kararının 4 ay önce alındığını ve Bakanlıkça onaylandığını belirterek, “Zam kararı daha önceden alınmıştı ancak uygulanmıyordu. Girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle zamlı tarifeye geçmek durumunda kaldık. 1 TL'den satılan 200 gramlık ekmek, 210 grama çıkarılarak fiyatı da 1.25 TL'ye yükseltildi” dedi.

 

Van'da, bir süre önce ekmek için alınan zam kararı, önceki gün itibariyle uygulanmaya başlandı. Yaklaşık 4 ay önce alınan fakat fırıncı esnaflar arasındaki rekabetten dolayı uygulanması askıya alınan zam kararı, uygulanmaya başlayınca, ekmeğin fiyatı 1.25 TL'ye yükseldi. Zamlı tarife öncesi 1 liradan satılan 200 gramlık ekmeğin gramajında 10 gram artışa gidilerek 210 grama, fiyatında ise 25 kuruş artışa gidilerek 1 lira 25 kuruşa yükseltildi.

 

“GİRDİ MALİYETLERİ YÜKSELDİ”

Un, işçilik, doğalgaz, elektrik gibi maliyetlerin yükseldiğini belirten Van Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tuncil, bu nedenlerle zamlı tarifenin uygulanmasının gerekli olduğunu söyledi.

 

EKMEK FİYATLARI

Zamlı tarifeden sonra ekmek fiyatları şu şekilde oldu; Somun ekmek 210 gram 1.25 TL, simit 80 gram 1.25 TL, poğaça 80 gram 1.25 TL, kepek ekmek 210 gram 1.25 TL, çavdar ekmeği 420 gram 4.50 TL, çiftli pide ekmeği 420 gram 2.50 TL, tam buğday ekmeği 210 gram 1.25 TL.


Ekmeğe uygulanan zammın ardından yeni fiyat tarifeleri de fırıncı esnafına dağıtıldı. Fırıncılar, önceki günden itibaren yeni fiyat üzerinden ekmek satışını gerçekleştirdi.


Van Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tuncil, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ekmeğe zam kararı alındığını söylemiş, zamlı tarifeye geçiş için bir süre daha beklenme kararı alındığını ifade etmişti. Zamlı tarifeye önceki gün geçiş yapılmış oldu.

 

 

Prestij Haber: Umut TARHAN


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler