son dakika haberleri

YYÜ'de Türk Dili Üzerine Adlı Konferans Düzenlendi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) Edebiyat Fakültesi'nin organize ettiği Türk Dili Üzerine adlı konferans düzenlendi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
YYÜ'de Türk Dili Üzerine Adlı Konferans Düzenlendi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.04.2018  08:54:00 eklendi.

YYÜ'de "Van'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Etkinlikleri" kapsamında düzenlenen programlar devam ediyor. YYÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından Nihat Bayşu Konferans Salonu'nda "Türk Dili Üzerine" adlı konferans düzenlendi.    


Konferansın açılış konuşmasını yapan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van'ın Kurtuluşu nedeniyle yapılan 100. Yıl etkinliklerinin önemine değinerek öğrencilere bu tarz etkinliklere mutlaka katılmaları gerektiğini söyledi. Battal yapılan tüm etkinliklerde hem akademisyenlere hem de öğrencilere tam destek verdiklerini ifade ederek Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan başta olmak üzere geleneksel hale getirilen ve alanında uzmanlaşmış kişileri akademisyen ve öğrencilerle buluşturan Edebiyat Fakültesi Konferansları dizisinde emeği geçen herkesi tebrik etti.

 


 

Konferansı veren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı ve YÖK üyesi Prof. Dr. Hayati Develi ise kültür ve dil arasındaki ilişkiye dikkat çekerek  dili olmayan bir insanın varlığının mümkün olmadığını ifade etti. Dilin temel işlevlerini anlatan Develi dilin iletişim ve taşıma özelliklerine değindi. Develi dilin mesaj iletmede ve iletişim kurmada bütün iletişim sistemleri arasında en öncelikli araç olduğunu ve kültürün en önemli taşıyıcısı konumunda olduğunun altını çizerek, “Tarihsel süreç içerisinde pek çok toplum dillerini sadeleştirme veya özleştirme yoluna gitmiştir. Ancak ülkemizde yapılan sadeleştirme çalışmaları toplumun geçmişle bağının büyük oranda kopmasına, geçmişte ortaya konan edebi ürünlerin anlaşılmamasına sebebiyet vermiştir. Günümüzde bir İngiliz Shakespeare’i, bir Rus Puşkin’i, bir İtalyan Dante’yi okuyup rahatlıkla anlayabiliyorken bizde bir Fuzuli’yi, bir Baki’yi, bir Mehmet Akif’i ve hatta elli altmış yıl önce yazılan eserleri anlamak için sözlüklere ihtiyaç duyulur. Ayrıca sadeleştirme faaliyetleri bugünle geçmiş arasındaki bağa zarar vermekle kalmayarak dilin kelime dağarcığını ve ifade zenginliğini de olumsuz etkilemiştir.” dedi.


Konferansın ardından Develi'ye üniversitede dokunan Siirt kilimi takdim edildi. 


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler