son dakika haberleri

Yemeyelim Yedirmeyelim!

Van’ın önemli besin değerlerinden bir tanesi olan ve yılın 9 ayı boyunca gerek yeni gerekse de tuzlu olarak tüketilen Van Gölü Balığı (İnci Kefali) için mola verildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Yemeyelim Yedirmeyelim!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 24.04.2019  21:59:00 eklendi.

 Van’ın önemli besin değerlerinden bir tanesi olan ve yılın 9 ayı boyunca gerek yeni gerekse de tuzlu olarak tüketilen Van Gölü Balığı (İnci Kefali) için mola verildi. 15 Nisan - 15 Temmuz tarihleri arasında üreme dönemi nedeniyle avlanması, tüketilmesi ve satılması yasak olan balık için balıkçılardan uyarı geldi.

 


Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefali balığının üreme dönemine girmesi nedeniyle üç ay boyunca sürecek olan avlanma yasağı başladı. Van'daki balıkçılar, üreme dönemine girdiği için avlanması yasak olan İnci Kefali 90 gün sürecek olan yasağın ardından yeniden avlayabilecek. Yasak uygulamasını Yeni Doğu Gazetesi olarak balıkçı esnafına sorduk. Balıkçılık yapan esnaf av yasağı döneminde Van balığının satılmaması ve tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Van Gölü Balıkçılar Kooperatif Başkanı Übeydullah Demir, "Av yasağı döneminde avlanmak değil sadece tüketmekte yasak olmalı. Av yasağı döneminde ava giden vatandaş ise balıkçı değil. Balıkçılar av yasağı döneminde balık tutmaz ve tüketmez. Bu konuda vatandaşın duyarlı olmasını bekliyoruz. Yasak döneminde avlanan her balıkta 2 bin, 2 bin 500 yumurtaya zarar veriliyor." dedi. Diğer taraftan özellikle Van Gölü Aktivistleri tarafından sosyal medyada başlatılan kampanyalar kapsamında, “Avlamıyoruz, satmıyoruz, yemiyoruz” diyen vatandaş yasağa uyulması gerektiği mesajları veriyor.

 

 


2 BİN 500 YUMURTA ZARAR GÖRÜYOR


İnci kefalinin yasak dönemde avlanılmaması gerektiğine dikkat çeken Van Gölü Kooperatif Başkanı Übeydullah Demir şunları söyledi: “Av yasağı güzel bir uygulama. Bu yasak döneminde, yasaklara uyarsak, uygularsak çok güzel olur. Av yasağı döneminde avlanmasak, yemesek, yedirmesek, çok güzel bir çalışma olur. İki aylık bir süre içinde balık yemesek bize bir şey olmaz, ama gölde balığımız çoğalır. Bir balıkta 2 bin, 2 bin 500 yumurta var. Av yasağı döneminde yediğimiz her balıkta 2 bin 500 yumurtaya zarar veriyoruz. Bu yıl Van Gölü’nde balık gerçekten yoktu. Bu yıl balığın fiyatı 10 liraya kadar yükseldi. Bu yükselen fiyatların sebebi olmamasından dolayı, biz bu ay avcılık yaparsak balık öldürürsek, Van Gölü’nde balığımız biter.”


 


“20 BİNLİK NÜFUS BALIKLA GEÇİM SAĞLIYOR”


Av yasağı döneminde balıkçılık piyasasının zorlandığını ifade eden Demir, “Av yasağı döneminde zorlanıyoruz. Burada 30 eleman çalıştırıyoruz. Diğer yandan her teknede 4 ortağımız var. Van’da 15-20 binlik bir nüfus balıklar ile geçimini sağlıyor. Bu ay yasaklara uymasak hepimize zarar verecek. Van balığının memleketimize çok katkısı var. Burada öyle günler oluyor ki 20-30 ton balık Nevşehir’e, Niğde’ye, Aksaray’a, İstanbul’a balık gönderiyoruz.” İfadelerini kullandı.


 


DEMİR: YEMEYELİM, YEDİRMEYELİM

Bütün vatandaşların av yasağına uyması gerektiğini söyleyen Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu mevsimde, balıkçılık yapanlar, balıkçı değil. Resmi statüsü olan tüzüğe sahip olan insanlar bu ay balıkçılık yapmıyor. Bu ay balıkçılık yapan, köy insanları, çarşıda, sokakta boş insanlar gidip balık avlıyor. Buna da göz yumuluyor. Buna göz yumulmazsa bu insanlar da bunu yapmaz. Balıkçılık yapmayan insanlar bugün Van balığına bu zararı veriyor. Bu ayda yemeyelim, yedirmeyelim, avlamayalım. Vatandaşın şikayet hakkı var. Sokakta satan birini gördükleri zaman, tarım ve emniyet güçlerini arasınlar. Van’da yaşayan her bireyin hakkı vardır bu inci kefalinde. Sadece balıkçılarda değil, bu İnci Kefalinin üzerinde bütün Vanlıların hakkı var.”


 


“VAN BALIĞIMIZI KORUYALIM”

Van balığına sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Demir son olarak, “Dağda bulunan ormanlarımızı nasıl bitirmişsek, Van gölündeki balığımızda bitirmişler. Vanlı olarak herkes el birliği ile bu balığımıza sahip çıkmak zorundayız. Vatandaşımıza buradan sesleniyoruz. Yarın çocuklarınız demesin baba Van Gölünde balık varmış. Benim babam erek dağında orman varmış derdi, yarın benim çocuğum bana sormasın baba Van Gölünde balık varmış. O yüzden Van Gölünde var olan balığımızı tüketmek üzereyiz. Bu sene gördük ki bir ton balık getiren tekneler, 50 kiloya düşürmüşler. El birliği yapıp kendi balığımıza, sahip çıkacağız. Van Balığını korumak sadece emniyet güçlerinde değil, Van gölü balığını korumak bütün vatandaşın vazifesidir, değerlerimize sahip çıkalım, Van balığımızı koruyalım.” Şeklinde konuştu.


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler