son dakika haberleri

Yapılı mezrası tarım arazileri suyla buluştu

Van Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı’nın ekipleri, Çatak’ın Görentaş Mahallesi’ne bağlı Yapılı Mezrası’nda sulama kanalı yaptı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Yapılı mezrası tarım arazileri suyla buluştu
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 26.07.2019  18:58:00 eklendi.

Van Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı’nın ekipleri, Çatak’ın Görentaş Mahallesi’ne bağlı Yapılı Mezrası’nda yaptıkları sulama kanalıyla çok sayıda tarım arazisini ve onlarca ceviz ağacını suyla buluşturdu.


Van Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı tarafından merkez ve ilçelerde yol yapım, onarım, bakım ve kanal açma çalışmalarına aralıksız sürdürüyor. Halk ve muhtar toplantılarında aktarılan şikayetler ve talepler doğrultusunda çalışmalarını yürüten Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, Çatak'ta birçok kırsal mahallede bakım, onarım, menfez, reglaj, stabilize yol, köprü ve kanal açma çalışmasını aynı anda sürdürüyor. İlçenin Görentaş Mahallesi’ne bağlı Yapılı Mezrası’nın çalışma yürüten ekipler, arazi yapısı ve “güvenlik” gerekçeleriyle sürekli ertelenen sulama kanalı talebini 20 yıl sonra açabildi.


Mezrada bulunan çok sayıda tarım arazisi ve ilçenin önemli gelir kaynaklarından olan ceviz ağaçları, 2,5 kilometrelik sulama kanalından gelecek su ile yeniden hayat bulacak.


Ekipler, Çatak-Pervari Karayolu üzerinde bulunan Konalga, Narlı ve Sugeldi mahalleleri ve 63 mezraya ulaşım sağlayan kapalı yolu da yapılan çalışma sonucunda yeniden ulaşıma açtı. Ziril Deresi bölgesinde bulunan ve aşırı yağışlar nedeniyle kapalı olan yol, genişletme çalışmalarıyla beraber tahrip olan köprü ve menfezler ise onarılarak ulaşıma yeniden açıldı. 35 kilometrelik yola alternatif olarak yapılan yol, yapılan çalışmalar sonucunda mahallelileri virajlı ve bozuk yoldan kurtaracak. Yapılan alternatif yol, 18 kilometreye inerek ulaşım hem kısalacak hem de daha güvenli hale gelecek.

 

 

 

 

 

 

 


Çatak |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler