son dakika haberleri

Yapılandırmada hedefe ulaşıldı - VAN HABERLERİ

Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırması çalışmaları kapsamında yürürlüğe giren Mali Af ile birlikte Van Belediyesi'ne su, emlak vergisi ve diğer alanlarda borcu olanlar yapılandırma çalışmalarına büyük ilgi gösterdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Yapılandırmada hedefe ulaşıldı - VAN HABERLERİ
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 26.05.2011  10:41:00 eklendi.

Yapılandırmada hedefe ulaşıldı

 
Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırması çalışmaları kapsamında yürürlüğe giren Mali Af ile birlikte Van Belediyesi'ne su, emlak vergisi ve diğer alanlarda borcu olanlar yapılandırma çalışmalarına büyük ilgi gösterdi.

1 Haziran itibari ile tamamlanacak olan yapılandırmaya dün itibari ile 32 bin 520 vatandaş müracaat etti. Bu çalışmalarda şuana kadar Van Belediyesi´nin kasasına 11 milyon TL para girdi. Mayıs ayında yapılandırılan borçların ilk taksitlerini de tahsil edecek olan Van Belediyesi böylece 15 milyon TL´nin üzerinde bir kaynak elde etmiş olacak.

Van Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Fazıl Acar, yapılandırma çalışmalarında hedeflerine yaklaştıklarını belirterek, mali affa vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini ve çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini açıkladı.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği borç yapılandırma çalışmaları ile ilgili Mali Af süresinin tamamlanmasına kısa bir süre kaldı. Yasa kapsamında borçları olan vatandaşlar borçlarını faizsiz ödemek ya da yapılandırmak için kurumlara akın etti.

Van Belediyesi´nde de su ve vergi borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar beklenenin üzerinde ilgi gösterdi. Özellikle su veznelerinde yapılandırma çalışmalarından dolayı tarihin en yoğun dönemleri yaşandı. Yapılandırma çalışmalarının tamamlanmasına bir hafta kalırken, . Van Belediyesi´nde 32 bin 520 vatandaş borcunu yapılandırdı.

Van Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Fazıl Acar, su ve vergi borcu olan vatandaşların 01 Haziran 2011 tarihine kadar belediyeye başvuru yapmaları gerektiğini belirterek, "Vatandaşlarımızın başvurusu ile vergi ve su borçlarının tüm faizlerini siliyoruz, ayrıca vatandaşlarımız isterlerse kalan anaparalarını bütçelerine göre 18 taksite kadar bölüyoruz.

Vatandaşlar bu taksitleri isterse aylık isterse de iki ayda bir ödüyor. Böylece 18 aya taksitlendirilen bir borç 36 aya kadar taksitlendirilmiş oluyor. Getirilen bu kolaylıktan vatandaşların mutlaka yararlanmaları gerekiyor" dedi.

6 GÜNDE BİR MİLYON TL GELİR

Yapılandırma çalışmaları ve borçlara gelen faizlerin tamamının silinmesi vatandaşların da büyük ilgi göstermesini sağladı. Van Belediye Başkanlığı tarafından yapılan yapılandırma çalışmaları ve faizlerin affedilmesi çalışmalarına 32 bin 520 vatandaş müracaat etti. Vezneler günde ortalama bin kişiye borçları ve ödeme planları hakkında bilgiler verirken, borçlarını yapılandıran vatandaşlardan şuana kadar 11 milyon TL tahsilat yapıldı.

Van Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Fazıl Acar, borcunu yapılandırmayan vatandaşların kalan süreyi değerlendirerek yapılandırma çalışmalarından yararlanmalarını istedi. Borçlarını yapılandırmak isteyen mükelleflere form doldurttuklarını ve T.C. kimlik numaraları ile vatandaşların bütçelerine göre borçlarını 18 aya kadar taksitlendirdiklerini belirten Acar, mükelleflerin son günü beklemeden kalan süre içinde başvurularını yapmalarını beklediklerini kaydetti.

Yapılandırma çalışmalarında asıl hedeflerinin bir şekilde gayrimenkul alan ancak tapusunu yastık altında bekleten mükelleflere ulaşarak tapularını kayıt altına almak olduğunu söyleyen Acar, "Van´da kayıt dışı emlağın peşindeyiz. Van´da kayıt dışı çok fazla olduğundan amaç mükelleflerin hepsine ulaşıp gayrimenkullerini belediyeye kayıt ettirmek." diye konuştu.

Van Belediyesi Mali İşler Müdürü Fazıl Acar, vatandaşların belediyeye olan su, para cezaları, ilan - reklam vergileri, çevre temizlik vergileri, kira alacakları, taşıt ruhsat harçları, eğlence vergisi, işgal harçları, tatil günlerinde çalışma ruhsatı harçları, ölçü ve tartı muayene ve hayvan kesim harçları, bina inşaatı harçları ve imar ile ilgili tüm harçlar, her türlü harçlar ve beyana dayalı tüm alacaklarda taksitlendirme yaptıklarını açıkladı.

Şu ana kadar 32 bin 520 vatandaştan 11 milyon TL tahsilât yaptıklarına değinen Acar, Mayıs ayının sonunda ilk taksitleri de tahsil edeceklerini belirterek, böylece 15 milyon TL tahsilatın üzerine çıkacaklarını bildirdi.

Prestijhaber |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler