son dakika haberleri

VANODER: Hava ulaşımı gibi kara ulaşımı da olsun

Van Otelciler Derneği (VANODER) Başkanı Reşat Yeşilağaç, Türkiye-İran arasında hava yoluyla seyahat eden turistlere uygulanan test ve kontrollerin aynısının karadan seyahat etmek isteyenlere de uygulanmasını ve Van-İran arasındaki gümrük kapılarının geçişlere açılmasını istediklerini söyledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
VANODER: Hava ulaşımı gibi kara ulaşımı da olsun
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 26.09.2020  13:33:00 eklendi.

 Açıklama yapan VANODER Başkanı Reşat Yeşilağaç, son zamanlarda Türkiye-İran arasında hava yoluyla gerçekleşen seyahat trafiğine dikkat çekti.


 


Gerçekleşen uçak seferlerine ilişkin bilgi veren Yeşilağaç, “22 Eylül itibariyle Tahran-İstanbul uçuşları için start verildi. Günde üç İran menşeili Hava yolu firması (Mahan Air/ Homa Air /İran Air) Tahran-İstanbul uçuşu gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra 26 Eylül itibariyle(bugün) Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yollarına ait uçaklar İstanbul-Tahran uçuşlarına başlıyor. 25 Eylül'de ise Geshm İr Hava yolları firması Tebriz-İstanbul uçuşu gerçekleştirdi.  Yetkili mercilerden aldığımız bilgiye göre Tahran-Antalya uçuşları da yakın bir tarihte başlatılıyor.” dedi.


 


KARAYOLUYLA DA GEÇİŞLER OLSUN


 


Havayoluyla gerçekleşen ülkeler arası seyahatin Van-İran özelinde gümrük kapılarından da yapılmasını istediklerini ifade eden Yeşilağaç, şöyle dedi:


 


“Hava yoluyla ülkemize giriş yapan misafirlere yapılan testlerin ve kontrollerin aynısı karayolunu tercih edecek turistlere de uygulanması koşuluyla karayolu ulaşımı için bir an evvel çözüm odaklı çalışmalar yapılmasını bekliyoruz. Karantinanın kaldırılmasından hemen sonra mağduriyet yaşanmaması için önlemlerimizi Kültür ve Turizm Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda aldık. Sürecin başından beri ifade ettiğimiz gibi gerekli önlemler alındıktan sonra İran komşumuzdan misafir ağırlamamamız için hiçbir neden yok. Ülke ekonomisi ve özelde Van için hayati öneme sahip Kapıköy ve Esendere gümrük kapılarının yeni sürece uygun şekilde açılması gerekmektedir.”


 


STK’LARA DESTEK ÇAĞRISI


 


Konuyla ilgili Van’daki STK’lardan da girişim ve destek beklediklerini belirten Yeşilağaç, “Ülkemiz ve ilimiz ekonomisi için hayati öneme sahip bu konunun çözüme kavuşturulması için ilimizdeki tüm STK ve Oda başkanlarının desteğini ve çalışmalarını önemsiyoruz. Gümrük kapılarının Kontrollü Turizm ve Ticarete açılması için gerekli girişimlerde bulunmalarını talep ediyoruz.” diye kaydetti.Prestij Haber: Adil HARMANCI


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler